Сторінка
3
Як результат, пошук методистів способів та методів взаємодії вчителя та учнів призводить до створення або адаптації існуючих Інтернет – ресурсів для інтерактивного навчання. Одним з передових на даному етапі розвитку є використання Wiki, що забезпечує активне та ініціативне групове навчання та роботу.
Wiki як Інтернет технологія
Головне досягнення теперішніх інформаційних технологій – інтерактивність: не “дивитись”, а “працювати”. За допомогою цих технологій можна змінити методи й підходи в освітній практиці, і це дозволить вчителям та викладачам бути лідерами в своїй галузі, в освіті. С. Сисоєва зазначає, що сучасний педагог має усвідомлювати тенденції розвитку швидкозмінного світу, формувати свої навички й уміння протягом життя, розвивати інформаційну культуру та творчі якості особистості.
У всесвітній мережі Інтернет існує велика кількість Веб-сторінок, що містять навчальну інформацію та надають змогу педагогам вирішувати найрізноманітніші освітні завдання. На багатьох Веб-сторінках можна переглядати й скачувати потрібну нам інформацію (технологія Веб 1.0 – перше покоління сервісів мережі Інтернет). Але не завжди ця інформація задовольняє людину, виникає бажання відредагувати статтю, залишити коментар, і навіть розмістити свої статті. Wiki -технологія (друге покоління сервісів мережі Інтернет – Веб 2.0) дозволяє змістовно спілкуватись у Веб-просторі,обговорювати значимі проблеми, обмінюватись досвідом та використовувати різноманітні освітні Веб-ресурси.
Wiki - технологію розроблено у 1995 році Вордоми Каннінгемом. Слово Wiki – «вікі» походить з гавайської мови й означає «хуткий» або ж «надшвидкий». Вікі-вікі – це було перше слово, яке Каннінгем вивчив під час свого візиту на Гаваї, коли працівник аеропорту сказав йому їхати з одного терміналу в інший автобусом вікі-вікі.
Найбільшим та найвідомішим Wiki-сайтом стала Вікіпедія (англ. Wіkіpedіa) – відкрита багатомовна вікі-енциклопедія. Вона була створена 15 січня 2001 року як англомовний проект онлайн-енциклопедії, де будь-який користувач може редагувати існуючі статті й додавати власні.
Проект набув популярності серед користувачів мережі, й пізніше з'явилися розділи Вікіпедії іншими мовами, українською включно. У цій вікі-енциклопедії статті пишуться на 253-х мовах. Сьогодні Вікіпедія, а також окремо її англійська частина – найбільший Wiki-портал у світі. Друге місце займає німецька версія.
У 2006 році термін Wiki додано до онлайнового Оксфордського Словника Англійської мови (Oxford English Dictionary, OED). Він означає модель сайтів, контент яких може змінювати сам користувач.
Wiki-сервіс – це сайт, що дозволяє своїм відвідувачам редагувати матеріали, що вже на ньому розміщені, створювати посилання на інші сторінки, створювати свої сторінки (на Wiki вони називаються статтями), обговорювати статті, що цікавлять. В основі створення Вікіпедії лежить принципово нова ідея – використання колективного розуму.
Переваги сервісів Wiki:
• для редагування тексту на wiki-сайті непотрібне знання HTML (мови розмітки гіпертексту);
• наявність власної мови розмітки, що, на відміну від мови HTML, більш проста й зручна у використанні, наприклад, щоб певний текст взяти в штрихову блакитну рамку, перед ним треба вставити пробіл;
• для введення й редагування матеріалу використовується простий on-line редактор;
• внесені виправлення моментально відображаються на сайті, не потрапляючи на попередню перевірку в руки редактора або адміністратора сайту;
• у середовищі online редактора присутня панель інструментів, що робить написання й форматування тексту справою не більш складною, ніж у Word;
• Wiki-системи дозволяють стежити за всіма змінами на сайті.
Цікаво, що захист від помилок або зловмисного викривлення інформації реалізується за допомогою контролю версій. Усі зроблені на сторінці зміни зберігаються в базі даних, і в будь-який момент можна повернутися до одного з попередніх варіантів;
• існує місце для дискусії щодо будь-якого опублікованого матеріалу (зверху кожної статті є вкладка правити);
• можливість присвоїти статті певну категорію дозволяє миттєво знаходити матеріали, що належать до цієї категорії;
• використання механізму шаблонів дозволяє :
- створювати й застосовувати шаблони для написання статей або фрагментів статей однієї структури;
- передавати новини на сторінки користувачів в межах певного проекту, змінюючи дані лише в одній статті-шаблоні;
• підтримують унікальні простори імен, інші механізми;
• украй корисні при складанні документації, повній гіперпосилань, та інформації енциклопедичної властивості.
У Wiki розроблено іншу ідеологію створення нових сторінок. За правилами побудови Веб-сайтів спочатку створюється сторінка, а вже потім робиться посилання на неї. У Wiki посилання на ще не створені сторінки - не тільки норма, а й єдиний можливий спосіб створення записів – для створення нового запису спочатку необхідно вказати в тексті посилання на нього.
Взаємозв‘язок сторінок та колективні зусилля – саме ці риси виділяють Wiki-технологію серед інших соціальних сервісів. Учасники з різних географічних областей та різних областей знань можуть незалежно один від одного працювати над створенням статей.
Недоліком сервісу є неможливість одночасного редагування статті кількома користувачами.
Обмеження Wiki:
1. Обмеження статті з огляду на читацьке сприйняття. Кожна стаття Вікіпедії перебуває в процесі "еволюції" і, ймовірно, буде рости й далі. Після того, як одні автори статті закінчують свою роботу, інформацію продовжують додавати інші. Це не є проблемою, тому що, із практичної точки зору, Вікіпедія має у своєму розпорядженні необмежену ємність. У той же час занадто довгі статті можуть бути незручними для читання, навігації й редагування.
Середній читач зазвичай утомлюється при прочитанні вже 6-10 тис. слів, що приблизно відповідає 40-50 тис. знаків видимого (чистого) тексту. Якщо ж стаття суттєво довша, то для полегшення сприйняття може знадобитися винести частину інформації в окремі підстатті, залишивши в основній статті лише коротке резюме. Це слід робити у всіх випадках, коли обсяг видимого (чистого) тексту починає перевищувати зазначені розміри.
Рекомендується створювати статті 20000–30000 знаків, що відповідає орієнтовно 4-6 сторінкам А4 і відповідно 8-12 екранним сторінкам на ПК.
2. Технічні обмеження. Повідомлення про повний обсяг Wiki-тексту з'являється при кожному відкритті вікна редагування, починаючи з того моменту, коли він перевищив 32 Кб. Статті, що перевищують 400 кб, можуть відображатися некоректно або навіть не відображатися взагалі на загал при використанні специфічних видів доступу й деяких версій браузерів. Такі довгі статті рекомендується розбивати на дві або кілька статей.
3. Обмеження за змістом. Одна стаття – одна ідея. Наприклад, не може Wiki-стаття про таблицю Мендєлєєва висвітлювати біографічні відомості про Визначного хіміка.
Використання Wiki у навчальному процесі дає змогу:
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Особливості виховання дітей у багатодітній сім'ї
Формування знань про тварин в учнів 3 класу на уроках "Я і Україна. Природознавство"
Використання інформаційних технологій в процесі навчання
Система розвивального навчання Ельконіна-Давидова
Асоціативний аналіз на уроках української літератури за матеріалами творів М. Воробйова