Сторінка
7
- складені (великомасштабні).
(Вчитель демонструє зразки витинанок)
V. Виконання практичного завдання.
Пояснення.
Сьогодні ми робитимемо симетричну витинанку. Частиною композиції можуть бути квіти, пуп'янки, листя, гілки, птахи, оскільки ми робитимемо витинанку «Дерево життя» і вона матиме силуетну форму. Для роботи нам потрібний буде кольоровий папір, ножиці великі і маленькі, клей, серветки.
Послідовність виготовлення:
- аркуш паперу скласти навпіл;
- намалювати на одній стороні силует; потрібно стежити, щоб зображення торкалися одне одного, бо інакше після вирізання малюнок розсиплеться;
- зображення уточнити;
- спочатку вирізають усі внутрішні дрібні отвори і лише потім контур; (вчитель наголошує на техніці безпеки під час користування ножицями).
- Після вирізування малюнок слід розгорнути і розрівняти;
- Приклеїти клеєм ПВА на кольоровий папір чи картон.
(Перед виконанням практичної роботи вчитель за допомогою наочного матеріалу розповідає послідовність виконання роботи, а потім індивідуально допомагає дітям).
VI. Підсумок уроку. Виставка дитячих робіт.
Вчитель підводить підсумок уроку та аналізує дитячі роботи.
Розгорнутий конспект уроку з образотворчого мистецтва для 6-го класу
Тема: «Декоративно-ужиткове мистецтво. Аплікація орнаменту рушника.»
Мета: продовжувати ознайомлювати учнів із декоративно-ужитковим мистецтвом, закріпити знання про декоративну композицію, декор, навчити спрощувати та змінювати природну форму, закріпити розуміння понять «стилізація , візерунок, орнамент; розвивати уміння сприймати, розрізняти, аналізувати, спрощувати і узагальнювати природну форму, дрібну моторику рук; виховувати інтерес до прекрасного, естетичне сприйняття, уважність, акуратність.
Обладнання: навчальні плакати( зразки орнаментів різних народів), рушники, навчальні роботи.
Матеріали та інструменти: альбом для малювання, простий олівець, ножиці, кольоровий папір, клей, серветки.
Тип уроку: комбінований.
Методи і засоби роботи: бесіда, розповідь, пояснення, практична робота.
Хід уроку.
I. Організація класу.
II. Актуалізація опорних знань.
Бесіда.
Які види декоративно-ужиткового мистецтва ви знаєте?
Чим твори декоративно-ужиткового мистецтва відрізняються один від одного?
Які види декоративно-ужиткового мистецтва вам найбільше подобаються і чому?
III. Оголошення теми і завдань уроку.
VI. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення вчителя.
Декоративне мистецтво було започатковане на початку світової історії.
Прикрашаючи вази, розмальовуючи стіни будинків, людина передавала своє ставлення до світу, відчуття прекрасного – щоб глечик, в який наливають воду або молоко, був не тільки зручним і міцним, але й красивим.
Назву це мистецтво отримало від французького слова décor, що означає прикрашати.
Звісно, розпис на стінах не тільки прикрашає інтер'єр, але й розповідає про добро та зло, радість та горе. Декоративне мистецтво називають ще ужитковим, тому що його твори є невід'ємними від предметів, на які їх нанесено.
Для декорування різних предметів використовують сюжетні зображення, малюнки-символи та орнаменти.
Сюжетні зображення – це малюнок на поверхні предмета, що зображує певне явище, подію, певну людину або річ.
Символічні зображення – це узагальнений образ, що відображує будь-яке поняття, ідею, явище.
Орнамент – візерунок, побудований на ритмічному чергуванні різних елементів. Орнаменти бувають стрічковими, центральними і безперервними.
В основі орнаменту два композиційні начала – ритм і симетрія. Ритм є повторюваність тих самих елементів, чергування декількох. Симетрія (спокійна рівновага елементів) – така композиційна побудова, за якої права й ліва сторони малюнка врівноважені. У візерунку це часто дзеркальне відображення сторін. Орнамент може складатись з геометричних, рослинних або тваринних форм.
Колір – один із важливих засобів в орнаменті. Поєднання кольорів можуть повторюватися й чергуватися. ( Вчитель демонструє зразки.)
V. Виконання практичного завдання.
Пояснення до практичної роботи.
Орнамент можна намалювати або створити за допомогою аплікації. Сьогодні вам потрібно виконати орнамент для рушника технікою аплікації.
1. Спочатку продумуєте який у вас буде орнамент: геометричний, рослинний чи тваринний.
2. На альбомному листку робите набросок.
3. Зображуєте ці ж елементи на кольоровому папері.
4. Вирізаєте, розміщуєте на альбомному листку, не забувайте що елементи повторюються. ( Вчитель наголошує на техніці безпеки при користуванні ножицями ).
5. Деталі приклеюємо. (вчитель наголошує на охайності виконання роботи, індивідуально надає допомогу учням).
VI. Підсумок уроку. Виставка учнівських робіт.
Вчитель підводить підсумок уроку і аналіз дитячих робіт.
Планування гурткової роботи для учнів 5 – класів «Аплікація соломкою».
Пояснювальна записка.
Мета: сформувати уявлення дітей про один із видів декоративно – ужиткового мистецтва – аплікація соломкою, сприяти збагаченню емоційно-естетичного досвіду, розвитку якостей творчої особистості; розвивати естетичні смаки, емоційно – образне мислення, уяву, увагу, спостережливість, пам'ять; виховувати любов до традиційних надбань українського народу, до мистецтва.
Завдання:
навчати заготовляти та обробляти сировину;
користуватися відповідними інструментами та матеріалами;
навчати виготовляти найпростіші елементи аплікації;
вміти компонувати малюнок на площині;
створювати різні композиції з аплікації з соломкою за зразками та
різною складністю;
- створювати авторські роботи;
- застосовувати готові роботи в побуті.
Учні повинні знати:
- історію розвитку промислу;
- імена видатних майстрів та їх досягнення;
- технології виконання аплікації та інкрустації соломкою;
- особливості заготівлі сировини;
- технології підготовки матеріалу до роботи;
- техніку безпеки при роботі з інструментами;
- принципи побудови композиції.
Учні повинні вміти:
- заготовляти сировину;
- підготовляти її до роботи;
- правильно підбирати та користуватися інструментами;
- виготовляти найпростіші елементи аплікації соломкою;
- поєднувати елементи в композицію;
- виконувати авторську роботу.
Тематичне планування занять гуртка «Аплікація соломкою» на І півріччя для 5-го класу:
№ п/п |
Тема |
Кількість годин |
1. |
Історія розвитку промислу. Ознайомлення з роботами видатних майстрів, екскурсія в майстерню. |
1 год. |
2. |
Особливості заготівлі сировини. Технології підготовки матеріалу до роботи. Ознайомлення з видами орнаментів. Створення ескізу орнаменту. |
2 год. |
3. |
Підготовка матеріалу до роботи. Техніка безпеки. Створення ескізів до елементів аплікації. |
1 год. |
4. |
Виготовлення найпростіших елементів аплікації соломкою. Техніка безпеки. |
2 год. |
5. |
Поєднання елементів в єдину композицію. Завершення орнаменту. Техніка безпеки. |
2 год. |
6. |
Створення ескізу авторської композиції. Підготовка матеріалу до роботи. Техніка безпеки. |
2 год. |
7. |
Поетапна підготовка до виконання авторської композиції. Техніка безпеки. |
6 год. |
8. |
Підсумкове заняття. Завершення виконання авторської композиції. Захист. |
1 год. |