Сторінка
3
Навчитись визначати види молюсків за черепашками.
2.Розвивати критичне мислення, вдосконалювати практичні навички визначення видів.
3.Виховувати любов до природи і екологічну культуру.
Основні поняття: двостулкові молюски, стулки, мантія, мідії, устриці.
Обладнання: Малюнки до теми, картки визначення, таблиця "Двостулкові молюски", схеми, черепашки молюсків, вологі препарати.
Тип уроку: комбінований.
План уроку
Етап |
Час |
Форми і методи діяльності вчителя. |
Результат |
1.Розминка. 2.Актуалізація опорних знань. 3.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми. 4. Вивчення нового матеріалу 5.Рефлексія. 6.Підсумки уроку. 7.Оцінювання. 8.Повідомлення домашнього завдання. |
1хв. 5хв. 3хв. 20хв. 15хв. 3хв. 1хв. 2хв. |
Інтерактивна гра "Відгадай загадку" Інтерактивна вправа «Складання асоціативного куща». Інтерактивна гра "Подорож морським дном". Пояснення вчителя. Робота в групах, повідомлення учнів. Виконання лабораторної роботи. Визначення видів молюсків за черепашками. Інтерактивний метод «Прес». Оцінювання і його мотивація, само оцінювання. Диференційоване домашнє завдання |
Створення сприятливого психологічного настрою на уроці. Актуалізація опорних знань, перевірка засвоєння учнями попереднього матеріалу, налаштування на активну роботу на уроці. Зацікавлення учнів у вивчені нової теми. Засвоєння нового матеріалу, розвиток критичного мислення, пізнавального інтересу в учнів. Виховання любові до природи, екологічного мислення. Закріплення вивченого на уроці матеріалу. Розвиток вміння узагальнювати і робити висновки. Усвідомлення учнями власного рівня знань. Краще засвоєння знань учнями з різним рівнем навчальних можливостей, розвиток пізнавального інтересу в учнів. |
Хід уроку:
1.Інтерактивна вправа «Відгадай загадку»
Ми чарівні скриньки.
На морському дні живемо,
Коли до нас піщинка потрапляє,
То назад вже не вертає.
Одягається, прикрашається,
На чарівну принцесу перетворюється,
Яка Перлиною називається.
Відгадайте, не зволікайте, як ці чарівні
Скриньки називаються.
2. Інтерактивна вправа «Складання асоціативного куща».
Мантійна порожнина
Мантія Молюскирадула
целомногащупальцяочі
3. Інтерактивна вправа «Уявна подорож до морського дна».
Пропоную учням поглянути на дошку, на зображення двостулкових молюсків. Любі діти уявіть собі, що ви знаходитесь біля водойми, наприклад озера або на морському дні. Ось ви побачили дивовижних істот, які зображені на цих малюнках. Ці тварини належать до типу молюски. Отже, ми сьогодні продовжимо вивчати тип Молюски, дізнаємося про особливості будови тварин, які вас зацікавили під час подорожі. Чи хотіли б ви навчитися визначати до якого виду належить той, чи інший молюск самостійно? На всі ці запитання ми зможемо відповісти вивчивши нову тему, а якою вона буде це вже ви мабуть здогадалися (учні формулюють тему, мету, завдання уроку, якщо необхідно. З допомогою вчителя). Пропоную учням висловитися щодо застосування здобутих ними знань на уроці у майбутньому.
4.Вивчення нового матеріалу.
Запитую: що вас зацікавило в тих молюсків, яких ви побачили на малюнках?
Учень: вони ніби складаються з двох частин.
Так дійсно, ці частини називаються стулками.
То як ви вважаєте, чому цих тварин називають двостулкові? ,- через будову тіла.
Зараз ми з вами детальніше розглянемо будову тіла молюсків.
За допомогою таблиці молюсків з’ясовуємо зовнішню будову молюсків двостулкових.
Жабурниця живе у водоймах по сусідству з великим ставковиком, але побачити її ви можете не так часто. Вона веде більш прихований спосіб життя, частково зариваючись у мулисте дно.
Черепашка жабурниці має довжину близько 10 см, передній її кінець закруглений, а задній трохи загострений. Вона складається з двох симетричних стулок. Як і в черепашці великого ставковика, внутрішня поверхня стулок перламутрова, а зовнішня утворена роговою речовиною. Молюск росте протягом усього життя, збільшується й черепашка: на її зовнішній поверхні видно «кільця» - це шари річного приросту.
На спинному боці стулки черепашки з’єднані пружною гнучкою зв’язкою й двома м’язами – замикачами. Зв’язка пружинить, і тому стулки зазвичай трохи відкриті. Коли м’язи- замикачі скорочуються, стулки дуже щільно закриваються. Коли замикачі розслаблюються, стулки відкриваються, і в щілині, що утворилася на черевному боці, з’являється нога. За формою нога жабурниці нагадує язик. Висунувши її вперед, жабурниця закріплюється в ґрунті. Скорочуючи м’язи ноги, молюск підтягує все тіло до місця закріплення. Жабурниця пересувається ривками зі швидкістю 20-30 см на годину.
Уся решта тіла завжди схована під стулками черепашки. У жабурниці немає голови, є тільки тулуб. Від його спинного боку в обидва боки відходять дві складки мантії. Між ними утворюється мантійна порожнина. Так тулуб з ногою опиняються в мантійній порожнині. З обох боків тулуба в ній розміщені зябра.
Проте, дуже цікавою є внутрішня будова двостулкових молюсків. Давайте розглянемо її. Пропоную вам роботу в групах. Скажіть, хто у вас любить рожевий колір? Дуже добре. Отже ви працюватимете в 1-й групі. Хто любить зелений? Чудово. Ви об’єднуєтесь в 2-гу групу. Хто надає перевагу жовтому кольору – об’єднуєтесь в 3-тю групу . Кому до вподоби фіолетовий – формуєте четверту групу. Ті хто люблять оранжевий – 5-ту групу.
Отже, групи сформовані. Отримуйте питання і завдання, за якими працюватимете. Завдання: опрацювати текст підручника, з допомогою малюнків і таблиць, з’ясувати особливості молюсків відповідно до опрацьовуваних питань.
Питання над якими працюють групи.
1 група – травна система;
2 група – кровоносна і дихальна системи;
3 група – видільна система;
4 група – нервова система;
5 група - ріст, розвиток і розмноження молюсків.
Звіти груп
Звіт першої групи
Живиться жабурниця органічними рештками, дрібними водними організмами. Як така їжа може потрапити в травну систему тварини, що не має жодного органу захоплення? Тільки з потоком води через організм. Його створюють війки, що рухаються: ними покриті зябра й внутрішні боки мантійних складок. Травна система молюсків складається із 3-х відділів.
Звіт другої групи
Дихання. Не лише їжею забезпечує тварину безперервна робота війок. Разом із потоком води до зябер постійно надходить кисень. У зябрах, що огорнуті густою мережею капілярів, і відбувається газообмін.
Кровоносна система в жабурниці незамкнена . її відрізняє від кровоносної системи черевоногих тільки трикамерне серце. Воно складається з двох передсердь і шлуночка.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Структура вищої освіти в Україні. Національна доктрина розвитку освіти України у ХХІ ст
Педагогічні основи правового виховання дітей молодшого шкільного віку
Викладання основ петриківського розпису в школі
Розвиток уяви молодших школярів за рекомендаціями Джанні Родарі
Виховання естетичного смаку в студентів вищих навчальних закладів МВС України засобами іноземних мов