Сторінка
1
Формування студентського контингенту навчального закладу вищої фізкультурної освіти має свої особливості. Потенційними абітурієнтами і студентами цих закладів є, як правило, молодь, яка активно займається спортом і є заздалегідь професійно зорієнтованою. Умовами прийому до фізкультурного вищого навчального закладу є наявність в абітурієнта певного рівня спортивної підготовки і передбачаються пільги при вступі для осіб, які мають високий рівень спортивних досягнень. Тим не менше це не позбавляє ВНЗ в цілому, як і окремі його підрозділи (факультети, кафедри) провадити цілорічну профорієнтаційну роботу. Для цього, крім традиційних методів, таких як оголошення чи реклама у засобах масової інформації, оприлюднення умов вступу, випуску буклетів, використовуються також агітаційні заходи на змаганнях з видів спорту, персональні контакти викладачів з потенційними абітурієнтами та їхніми тренерами.
Ефективною й дієвою є співпраця з комітетами фізичної культури і спорту, з добровільними спортивними товариствами, спортивними клубами, дитячо-юнацькими школами, командами тощо.
Між такими організаціями та вищим навчальним закладом можуть укладатися угоди про підготовку фахівців, у тому числі такі, що передбачають підготовку конкретних осіб за кошти замовника. Угодами про підготовку кадрів можуть передбачатися особливі умови навчання та надання додаткових освітніх послуг з боку ВНЗ.
У структурі багатьох вищих навчальних закладів є підготовчі відділення. Вони діють з метою надання допомоги при вступі до ВНЗ переважно працюючій молоді, звільненим в запас військовослужбовцям та молоді, яка проживає в сільській місцевості.
Прийом слухачів на підготовче відділення ведеться згідно з правилами прийому, розробленими вищим навчальним закладом. Всі питання, пов’язані з прийомом вирішує приймальна комісія.
Понад державне замовлення може здійснюватись зарахуванням осіб, фінансування підготовки яких проводиться за рахунок коштів замовників та приватних осіб.
Випускні іспити підготовчого відділення можуть одночасно бути вступними на І курс ВНЗ.
Порядок зарахування випускників підготовчих відділень на І курс ВНЗ затверджується приймальною комісією згідно з умовами прийому.
Навчальні заняття у ВНЗ проводяться за розкладом згідно з навчальними планами і програмами. Розклад занять оприлюднюється не пізніше ніж за тиждень до початку кожного семестру. При зміні розкладу протягом семестру студенти повинні бути поставлені до відома не пізніше як за тиждень до його зміни.
До початку занять кожен курс ділиться на академічні групи. Склад групи затверджується наказом ректора. В кожній групі призначається (або обирається) староста з числа студентів, які успішно вчаться і дотримуються навчальної дисципліни.
Староста групи підпорядковується безпосередньо декану факультету та його заступнику. До обов’язків старости входить:
- облік відвідування студентами всіх видів навчальних та спортивних занять;
- подання до деканату рапортів про явку студентів на заняття;
- допомога викладачеві у створенні робочої атмосфери під час занять і в контролі за збереженням інвентарю та навчального обладнання;
- призначення чергових по групі (навчальному приміщенні);
- отримання і видача стипендій;
- ведення журналу.
Розпорядження старости у межах вказаних функцій є обов’язковим для виконання всіма студентами групи.
Особа стає студентом з моменту підписання наказу ректора про її зарахування (поновлення) до числа студентів. Студентам на час навчання у ВНЗ видається студентський квиток, який засвідчує особу та залікова книжка, дійсність яких щороку підтверджується.
Студентський квиток може бути перепусткою до навчальних приміщень, гуртожитків, спортивних споруд, бібліотек, лабораторій, комп’ютерних класів, студентських клубів, закритих пунктів харчування, медичних установ тощо.
Впродовж усього періоду перебування у ВЗО студент має певні, чітко окреслені права, якими може користуватися та обов’язки, які повинен виконувати.
Основні права студента (аспіранта) відображені в Законі України “Про вищу освіту”. До основних прав відносяться:
* вибір форми навчання, профілю, індивідуальних програм;
* користування навчальною, спортивною, науковою і побутовою базою ВНЗ;
* участь в науково-дослідній роботі, в культурно-спортивних заходах, конференціях, конкурсах;
* участь в органах студентського самоврядування і добровільних самодіяльних об’єднаннях;
* забезпечення гуртожитком, стипендіями, закладами охорони здоров’я і оздоровлення;
* трудова діяльність в позаурочний час;
* перерва (припинення) навчання у ВНЗ за станом здоров’я або сімейними обставинами.
Студентам можуть надаватися додаткові освітні послуги і додаткові види матеріального забезпечення за рахунок коштів місцевих Рад, спортивних і громадських організацій, благодійних фондів і приватних осіб.
Додаткові права та обов’язки студентів передбачаються і конкретизуються Статутом ВНЗ та положеннями, які регламентують окремі напрямки діяльності студентів і аспірантів.
Студенти мають своїх представників в органах колективного управління вузу. Зокрема, в складі Вченої ради резервується 10 % місць для представників від студентів і аспірантів.
Основними обов’язками студентів вищого закладу освіти фізкультурного профілю є:
* систематичне глибоке оволодіння знаннями і практичними навичками;
* підвищення професійної і спортивної майстерності та загальнокультурного рівня;
* додержання законодавчих, моральних і етичних норм співжиття;
* виконання в установлені терміни всіх видів завдань, передбачених навчальним планом;
* оволодіння українською мовою як державною і як мовою міжнаціонального спілкування;
* додержання статуту, положень і правил внутрішнього розпорядку ВНЗ.
За успіхи в навчанні і спорті, за активну участь в науково-дослідній роботі студентам встановлюються різні форми морального і матеріального заохочення.
В зв’язку з частими виїздами на тренувальні збори і змагання, студенти, які досягли великих успіхів у спорті, можуть навчатись на одному курсі 2 роки, але не більше двох разів за весь період навчання.
За порушення передбачених Статутом ВЗО положень та правил внутрішнього розпорядку обов’язків, до студентів застосовуються дисциплінарні і матеріальні стягнення аж до виключення з інституту. Виключений студент згодом (не раніше як через рік) може бути поновленим до числа студентів при наявності вільних місць на курсі. Студенти, виключені з І курсу, можуть бути поновлені тільки понад місця державного замовлення в разі оплати на навчання замовником.
З усіх питань, пов’язаних з виконанням студентом навчального плану, побуту, відлучень з інституту, пов’язаних з приватними, спортивними чи іншими причинами, студент повинен звертатися в деканат факультету безпосередньо або через працівників профілюючої кафедри чи виховника-куратора навчальної групи.
Виховання студентів є органічним компонентом освіти і має бути спрямованим на формування у молоді світоглядної свідомості, ідеї, поглядів, ідеалів, звичаїв і інших соціально значущих надбань вітчизняної і світової культури.
1 2
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методичні основи роботи над словотворчими афіксами у контексті розділу "Будова слова" у 4 класі
Підготовка майбутніх учителів до роботи із низькостатусними членами учнівського колективу як соціально-педагогічна проблема
Гуманізація організаційних основ освіти
Позакласна дозвільна діяльність школярів-підлітків як фактор корекції аддиктивної поведінки
Формування умінь використовувати лексичний повтор як засіб міжфразного зв’язку