Сторінка
6

Система вивчення іменників дітьми початкових класів

№ 8 Варіант 3

Запишіть прикметники з тими іменниками, з якими вони мо­жуть поєднуватися.

Старий, старовинний, древній, давній, стародавній. (Танок, дід, рукопис, Київ, пам'ятник).

№ 9 Варіант 1

Добери пару. Запиши.

лимон – кислий, цукор –

ходимо – ногами, кидаємо –

хлопчик – чоловік, дівчинка –

батько – син, мати –

липень – літо, квітень –

школа – клас; поїзд –

№ 9 Варіант 2

Підкресли у реченнях близькі за значенням слова.

Будь пильний, будь зіркий, стоокий. Студений вітер б'є в холодні двері. Важкі свинцеві хмари облягли обрій. Бач, який ти, морозе, лихий та недобрий.

№ 9 Варіант 3

Добери найбільше ознак до поданих слів. У дібраних групах слів знайди і підкресли синоніми.

Лимон – жовтий, кислий, соковитий, ароматний, круглий.

Груша – . Яблуко – . Ранок – .День – .

Розробки уроків

Інтегрований урок рідної мови й мовлення

Зінтсгровано зміст предметів:

спостереження за довкіллям

рідна мова

й мовлення

художня праця

Урокові передує екскурсія до зимового лісу.

Тема: Зимовий ліс.

Мета: Розвивати уміння добирати влучні слова для передачі власних спостережень, вражень, почуттів. Вчити зіставляти зовні схожі мовні явища, розпізнавати їх. 1.Удосконалювати навички каліграфічного, грамотного письма. 2.Удосконалювати навички дітей з художньої праці. 3. Виховувати любов до рідної природи.

Тип уроку: інтегрований.

Обладнання:

Діапроектор.

Репродукція картини І.Шишкіна «Зима».

Програвач, платівка.

Іграшкові лісові звірята, зроблені руками дітей.

Картки із завданнями.

Хід уроку

I. Організаційна частина.

– Діти, до нас на урок завітали учні лісової школи. Вони хочуть почути, як працюють школярі. І якщо наша праця їм сподобається, то звірі, на згадку про себе, кожному з нас подарують своє зображення. Отож, будемо старатись!

II. Повторення вивченого.

2.1. Каліграфічна хвилинка. Вправляння в написанні буквосполучень: ов щк бп ул хм гз.

2.2. Із складів за ре бе со сна на яли утворити слова.

2.3. Запис прислів'я.

Ліс – не школа, а всіх навчає.

– Як запишемо не школа? (Окремо). Записуємо.

А чи справді ліс навчає? Чого? (Діти висловлюють свої думки).

2.4. Загадка. Що це?

Я падаю на ваші хати,

Я білий, білий, волохатий.

Я прилипаю вам до ніг,

Я називаюсь просто… (сніг).

Які слова допомогли відгадати, що описується? Постав до них запитання.

Складання слова-відгадки на картках, звуковий аналіз слова (= = О-).

Гра «Горішки і білочка». (Елементи рухливої гри).

Білочці треба зібрати горішки, але тільки ті, на яких написано слова-родичі. (Вилучення зайвого). Сніг, сніжинка, сніп, засніжено, підсніжник, сніжок. Як розрізняємо слова-родичі?

III. Оголошення теми і завдань уроку.

– Які домівки лісових мешканців ви знаєте?

– Кому допомагаємо виготовляти домівки і го­дівнички?

– Звірята нам принесли завдання: скласти роз­повідь про ліс за картиною.

IV. Робота над матеріалом уроку.

4.1. Настанова вчителя.

– Ми складатимемо розповідь за картиною, тому нам треба дещо знати:

художники пишуть картини для нас, глядачів.

Г л я д а ч (за тлумачним словником) – той, хто дивиться на що-небудь, спостерігає за чим-небудь.

Справжнім глядачем стати непросто. Треба бачити красу не лише на .полотні, а й у житті, розуміти прекрасне в природі, вміти розповісти про відчуття, враження. Зрозуміти й оцінити працю художника ми зможемо лише тоді, коли розглядатимемо твори вдумливо, уважно, коли навчимося бачити те, що автор хотів передати. Бути таким глядачем – це теж велике мистецтво.

Пам'ятка.

Розглядати картину спокійно, не поспішаючи. Бути уважним, не відволікатися. Подумати над картиною: про кого, про що в ній розповідається?

4.2. – Отож, розгляньмо картину. (Декламування вірша Якуба Коласа “Зима” під музику П.Чайковського “Пори року”).

Зима

Надійшли морози, ріки закували

і березам коси інеєм прибрали.

Пухова перина очі убирає,

біла скатертина – ні кінця, ні краю.

Під серпанком білим трава і листочки,

річка оніміла, не дзюрчать струмочки.

Омертвілі лози ледь гіллям хитають,

а в полях морози та вітри гуляють.

4. 3. – Чи сподобалась вам картина?

– Чи співзвучні вірш, картина й музика? Чому?

– Картину створив видатний російський художник І.Шишкін. Він дуже любив природу і багато кар­тин написав про ліс. Якщо ми з вами гарно працюватимемо на уроках художньої праці, то, можливо, хтось із вас також стане художником.

Давайте доберемо до картини заголовок, щоб вона "ожила". (Добір заголовка. Запис на дошці та в зошитах. «Зимовий ліс»).

4.4. Складання усної розповіді за опорними словами.

Зачин. Завітала в гості зима-чарівниия.

Головна частина. Слова-помічники: білою ковдрою, казкове вбрання, іній вкрив, пахне морозом., застиглі, дрімають мовчки; спочиває до.

Висновки. Картина вчить бачити красу і люби­ти природу.

Фізкультхвилинка.

4.5. Написання творів за словесно-графічними мо­делями (опорами).

На дошці: Ліс вкрився білою ковдрою. М'який безшумно сідає на кудлаті _ сосон. навкруги. Спочиває, до, ліс, весна.

Індивідуальні картки:

1. У насипало багато пухкого _ снігу. одягли казкове вбрання. Білочки _ пахнуть морозом. Це, створила; красу, зима, таку.

2. Холод скував _ і запорошив їх . Застигли сосни та й дрімають мовчки. _ навкруги. Чекає, весна, ліс. , .

3. насипало багато пухкого _ снігу. одягли казкове вбрання. Прикрасилися _ в мереживо і сріблястий бісер. Я, ліс, зимовий, так, люблю.

4.6. Зачитування творів учнями. Колективне обгово­рювання, редагування. Зіставлення дитячих вислов­лювань із текстом Якуба Коласа «Ліс узимку». Слу­хання фонохрестоматій «Ліс узимку» Якуба Коласа.

Ліс узимку.

Білий, прибраним, чистий стоїть ліс. Тихий, не такий, як улітку. Дехто каже, нібито він завмер од утіх, що такий став гарний. А тільки хто те знає?

От якби спитати у старого мовчазного луба, що пригрів у своєму дуплі маленьку білочку. Чи в гінкого граба, іцо колише та й колише просто неба порожнє пташине гніздеч­ко. Чи й так у кожного деревця з цілого лісу. Може, ліс ду­має глибоку думу .

Якуб Колос

Поділіться на групи і поговоріть:

V. Домашнє завдання.

Скласти розповідь за серією малюнків («Годівничка для птахів»).

VI. Підсумок уроку.

– Що ви вивчали на уроці? (Як складати роз­повідь за картиною).

– Чи сподобався вам урок?

Оцінюється робота кожного учня і класу загалом.

Урок вивчення нового матеріалу «Рід іменників»

Тема: Рід іменників

Мета: Розширити і активізувати словниковий запас, уміння розпізнавати мовні явища за їх ознаками; навчити учнів зв'язно висловлювати думку усно й на письмі, писати відповідно до правил українського правопису; розвивати мовні здібності: уміння класифікувати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, систематизувати; навчити учнів розрізняти рід іменників; виховувати любов до рідної мови, ввічливість і доброту.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: