Сторінка
3
Загальна характеристика системи освіти Херсонщини
Система освіти України охоплює дошкільні, шкільні, позашкільні, професійно-технічні, вищі заклади освіти, наукові, науково-методичні, методичні установи, науково-виробничі підприємства, державні та місцеві органи управління освітою, а також самоврядування в галузі освіти.
Дошкільна освіта. на Херсонщині з моменту набуття нашою державою незалежності - у 1991 році в Херсонській області було 561 дошкільних закладів, в 2001 році вже на 40 дитячих садочків стало менше - 523, а в 2009 році залишився лише 491 дитячий садочок. Можна зробити висновок, що динаміка постійно йшла на зменшення кількості дитячих садочків - їх продавали, не ремонтували, вони руйнувалися. Упродовж 2012 року додатково відкрито 15 нових груп: 6 груп у Новотроїцькому, 3 групи у Бериславському, по 2 групи у Каховському та Білозерському, та 1 групі у Нововоронцовському та Скадовському районах.
Загальна середня освіта. Є цілеспрямованим процесом оволодіння систематизованими знаннями про природу, людину, суспільство, культуру та виробництво засобами пізнавальної і практичної діяльності. Результатом цієї ланки освіти є інтелектуальний, соціальний і фізичний розвиток особистості, що є основою для подальшої освіти і трудової діяльності. Загальна середня освіта - обов'язкова складова безперервної освіти.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про загальну середню освіту" загальну освіту здобувають у таких навчальних закладах:
середня загальноосвітня школа - загальноосвітній навчальний заклад І-III ступенів (І ступінь - початкова школа, II ступінь - основна школа, III ступінь - старша школа з профільним спрямуванням навчання);
спеціалізована школа (школа - інтернат) - загальноосвітній навчальний заклад І-III ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів;
гімназія - загальноосвітній навчальний заклад II-III ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів відповідно до профілю;
ліцей - загальноосвітній навчальний заклад III ступеня з профільним навчанням і допрофесійною підготовкою;
загальноосвітня школа - інтернат (школа - інтернат) - загальноосвітній заклад із частковим або повним утриманням за рахунок держави дітей, які потребують соціальної допомоги;
спеціальна загальноосвітня школа (школа - інтернат) - загальноосвітній навчальний заклад для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку;
вечірня (змінна) школа - загальноосвітній навчальний заклад II-III ступенів для тих, хто не має змоги відвідувати школу з денною формою навчання.
Позашкільні освіта. Є частиною структури системи освіти і спрямовані на розвиток здібностей, талантів дітей, учнівської та студентської молоді, задоволення їх інтересів, духовних запитів, потреб у професійному визначенні. Здійснюють її позашкільні заклади, до яких належать палаци та будинки дитячої творчості, центри і станції юних техніків, центри і станції юних натуралістів, центри (станції) юних туристів, дитячі спортивні школи, дитячі залізниці, дитячі пароплавства, дитячі бібліотеки та інші заклади. Важливим завданням позашкільних установ є надання школам допомоги в організації позакласної виховної роботи з учнями.
Професійно-технічна освіта. Дає змогу громадянам здобути професії відповідно до їх покликання, інтересів, здібностей, а також підвищити професійну кваліфікацію. Вона здійснюється на основі базової загальної середньої освіти з наданням можливості отримати повну загальну середню освіту.
Здобувають професійно-технічну освіту в професійно-технічних училищах, професійно-художніх училищах, професійних училищах соціальної реабілітації, училищах - агрофірмах, училищах-заводах, вищих професійних училищах, навчально-виробничих центрах, центрах підготовки і перепідготовки робітничих кадрів, навчально-курсових комбінатах, інших типах закладів, що надають робітничу професію. Професійно-технічні навчальні заклади можуть мати стаціонар, вечірнє відділення, створювати і входити в різні комплекси, об'єднання.
У Херсонській області 27 професійно-технічних навчальних закладів.
Вища освіта. Забезпечує фундаментальну наукову, професійну та практичну підготовку відповідно до покликань, інтересів і здібностей громадян, перепідготовку та підвищення їх кваліфікації. Здійснюється вона на базі повної загальної середньої освіти.
Пріоритетні напрями державної політики в галузі освіти: її особистісна орієнтація; формування національних і загальнолюдських цінностей; створення для громадян рівних можливостей для здобування освіти; постійне підвищення якості, оновлення змісту та форм організації навчально-виховного процесу; розвиток системи безперервної освіти та навчання впродовж життя; пропаганда здорового способу життя; розширення україномовного освітнього простору; забезпечення освітніх потреб національних меншин; забезпечення економічних і освітніх гарантій для професійної самореалізації педагогічних, науково-педагогічних працівників, підвищення їх соціального статусу; запровадження освітніх інновацій, інформаційних технологій; створення індустрії сучасних засобів навчання й виховання, повне забезпечення ними навчальних закладів; створення ринку освітніх послуг та його науково-методичне забезпечення; інтеграція української освіти у європейський та світовий освітній простір.
Мережа загальноосвітніх навчальних закладів у період, що вивчається, формувалася за такими принципами: доступність для кожного ромадянина всіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою; рівність умов кожної людини для повної реалізації її здібностей, таланту, всебічного розвитку; відкритий характер освіти, створенням умов для вибору профілю навчання і виховання відповідно до здібностей, інтересів громадянина; соціальний захист дітей. Разом з тим мережа загальноосвітніх навчальних закладів формувалася з урахуванням демографічної, етнічної та соціально-економічної ситуації за освітніми рівнями (початкова, базова, повна загальна середня освіта), які забезпечувалися закладом.
Особливості середніх загальноосвітніх шкіл
Школа як навчальний заклад, що функціонує у демократичному суспільстві, повинна стати школою особистісно орієнтованою, школою життєтворчості, головна мета якої - розвиток і формування соціально й духовно зрілої творчої особистості, працелюбного, компетентного громадянина України, здатного до свідомого суспільного вибору та збагачення на цій основі інтелектуального, культурного, економічного потенціалу держави, людини вільної, професіональної, високоморальної, спроможної відповідати за долю держави і цивілізації, захищати загальнолюдські цінності, творити цілісний гуманний світ. Саме цій меті підпорядковані стратегічні завдання і пріоритетні напрямки розвитку загальної середньої освіти.
На зміну радянській середній школі приходять загальноосвітні навчальні заклади І ступеня (початкова школа); ІІ ступеня (основна школа); Ш ступеня (старша школа), котрі могли функціонувати інтегровано або самостійно: середні загальноосвітні школи (І, II, ІІІ ступенів або поєднання їх), спеціалізовані школи (школа-інтернат); гімназії (ІІ - ІІІ ступені), ліцеї (ІІІ ступінь), колегіуми (III ступінь), загальноосвітні школи-інтернати для дітей, які потребують соціальної допомоги, корекції фізичного та розумового розвитку, загальноосвітні санаторні школи-інтернати (І - ІІІ ступені); школи соціальної реабілітації для дітей, які потребують особливих підходів у вихованні, вечірні школи (ІІ - ІІІ ступені)