Сторінка
7
Завдання: перетворити в різні зображення однакові фігури (кола), що приводяться у квадратах.
Інструкція для випробуваного: додай будь-які деталі або лінії до основного зображення так, щоб вийшли різні цікаві малюнки. Малювати можна як усередині, так і зовні кола. Підпиши назву до кожного малюнка. Час виконання завдання - 10 хвилин.
Тестовий бланк - це аркуш стандартного паперу (формат А4), на якому зображено 20 квадратів з колом посередині. Розміри квадрата 5 x 5 см, діаметр кожного кола - 1,5 см. На мал.5 приводиться зразок тестового бланка для даного субтеста. Як приклад до субтесту надається намальований чоловічок (мал.6). . Оцінювання
Проводиться по трьох показниках:
1) Швидкість - число адекватних завданню малюнків.
Один малюнок - 1 бал.
Виключаються малюнки, що точно повторюють один одного (дублікати), а також малюнки, у яких не використаний стимульний матеріал - коло.
2) Гнучкість - число зображених класів (категорій) малюнків. Наприклад, зображення різних облич відноситься до однієї категорії, зображення різних тварин також становлять одну категорію. Одна категорія - 3 бали.
3) Оригінальність Оригінальним уважається малюнок, сюжет якого використаний один раз (на вибірці в 20-30 чоловік). Один оригінальний малюнок - 5 балів.
При підрахунку балів по п’ятому субтесту варто враховувати всі малюнки поза залежністю від якості зображення. Про сюжет і тему треба судити не тільки по малюнку, але й обов'язково брати до уваги підпис (див. наприклад - мал.7). (Див. Додаток А) У маленьких дітей, які не вміють писати, після закінчення роботи необхідно запитати, що зображено на малюнках, і підписати назви до малюнків. В основному це відноситься до вікової групи 5-7 років.
Субтест 6. Захована форма
Завдання: знайти різні фігури, сховані в складному, малоструктурованому зображенні.
Інструкція для випробуваного: знайди якнайбільше зображень на цьому малюнку. Що намальовано на цій картинці? Час виконання субтеста - 3 хвилини. Тестові стимульні матеріали (зображення) наведені на малюнках 8 (1), 8 (2), 8 (3), 8 (4): усього чотири різних малюнки. (Див. Додаток А) Показувати треба тільки один малюнок. Інші дані для того, щоб можна було провести повторне тестування іншим часом.
Результати виконання субтеста оцінюються в балах по двох показниках:
1) Швидкість - сумарне число відповідей. Одна відповідь - 1 бал.
2) Оригінальність - число оригінальних, рідких відповідей. У цьому випадку оригінальним буде вважатися відповідь, даний один раз на вибірці в 20-30 чоловік. Одна оригінальна відповідь - 5 балів.
Використовувані нами тести проводилися з дітьми у вигляді веселих занять. На них панувала невимушена атмосфера. Діти попереджувались заздалегідь, що всі їхні відповіді будуть правильними, чим більше вони придумають відповідей, тим краще, навіть якщо це незвичайні відповіді. Учасникам пропонувалося пофантазувати, всі відповіді заохочувалися.
Більшість дітей відповідали з великою охотою і з бажанням продовжувати заняття далі.
Нижче наведемо дані по об'єднаній вибірці - 30 чоловік, вік - 7 - 8 років.
Субтест 1. Використання предметів (варіанти вживання)
По цьому тесті випробуваними було дано в середньому шість відповідей на особу (за 3 хвилини), розкид по числу відповідей великий - від 1 до 14. Найбільш що часто зустрічаються відповіді: "Можна зробити з газети літак, шапку, корабель. Здати в макулатуру. Підстилати. Дізнаватися з неї новини". Рідкі, оригінальні відповіді: "Замочити газету й перекладати слова. Обмахуватися, якщо спекотно. Карати газетою собаку (бити собаку). Дати грати кішці."
Субтест 2. Наслідки ситуації
Цей тест викликав у деяких дітей ускладнення. У середньому було дано чотири відповіді (за 3 хвилини). Розкид відповідей по числу - від 0 до 11.
Було наведено приблизно 30 типів відповідей. Часто повторювані відповіді: "Люди й звірі будуть розмовляти, розуміти один одного. Будуть дружити. Люди й звірі будуть допомагати один одному. Буде весело. Буде плутанина".
Рідкі, оригінальні відповіді: "Звірі будуть вивчати іноземні мови. Будуть учитися співати пісні. Будуть виступати по телебаченню. Голуб полетить і передасть лист словами. Звірі будуть їздити на дачу."
Субтест 3а. Слова
Цей тест має велику розпізнавальну силу. Середнє число придуманих слів (кожного типу) - 5. Розкид слів - від 0 до 20. Приклади слів, що приводяться часто: у першій частині - "пол, пора, поїзд"; у другий - "кішка, мишка". Приклади оригінальних слів: у першій частині - "подорожник, поздоровлення, постріл, порося"; у другий - "креветка, стежка".
Субтест 4. Складання зображень
Для цього субтеста запропонована досить складна система підрахунку балів. При підрахунку враховується загальне число зображених елементів, число використаних категорій фігур (із чотирьох заданих), оригінальність малюнка і його елементів. За помилку вважалося використання інших фігур і ліній, крім заданих.
Субтест 5. Ескізи
Запропонована система підрахунку балів для цього тесту також досить трудомістка. При підрахунку показників цього субтеста враховується загальне число категорій малюнків, число зображених предметів: наприклад, зображення шести різних облич відноситься до однієї категорії, зображення декількох різних букв також відноситься до однієї категорії. Вважається помилкою, якщо випробуваний не використовував коло для побудови свого малюнка, враховується оригінальність і рідкість зображення. Також враховується оригінальність підходу, а саме: незвичайне виконання малюнка, вдале використання кола, незвичайна композиція й т.д.
Субтест 6. Захована форма
Цей субтест люблять виконувати діти. Середнє число відповідей по мал.8 (1) - 12, розкид відповідей - від 5 до 25. Усього дано 35 різних відповідей, тобто по цьому субтесту отримане найбільше число відповідей.
Часто, що зустрічаються відповіді: "парасоль, риба, глечик, птах, капелюх, людина, сонце, лампа, човен, хмара". Рідкі, оригінальні відповіді: "баскетбольний кошик, кактус, банан, якір, міна, дядя Стьопа, тарган, каштан, коло для плавання, сосиска".
Порівняння первинних характеристик субтестів
Комплексне дослідження із запропонованої методики проводилося на базі загальноосвітньої школи №19 у місті Луцьку. Усього обстежено 21 дитина у віці 7-8 років.
Вирішувалися наступні завдання:
Розробити серію методик, які дозволяють оцінити різні параметри творчих здібностей: вербальне - творче мислення; образне - творче мислення.
Вивчити взаємні кореляції між такими показниками, як швидкість і оригінальність мислення.
Вивчити взаємні кореляції: між показниками окремих субтестів; між показниками окремих областей: вербальним і образним творчим мисленням; між показниками окремих субтестів і областей і інтегральним показником, що характеризує творчі здібності.
Виділити в даному наборі тестів ті, які є найбільш інформативними й добре диференціюють розходження в рівні творчого мислення.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Розвиток освітніх інноваційних процесів у вищій школі
Технологія використання підручників на уроках у початковій школі
Дидактична сутність наступності в економічному вихованні учнів шкіл і студентів вищих педагогічних закладів
Термінологічна робота на уроках зоології
Контроль за результатами самостійної роботи студентів в умовах кредитно-модульної системи