Сторінка
1
Мета: познайомити дітей із раціональним харчуванням; вчити правильно доглядати за зубами; продовжити формувати уявлення про процес травлення, органи травлення та їх функції; розвивати спостережливість, уважність; збагачувати словниковий запас; виховувати бажання бути здоровими та позитивне ставлення до виконання санітарно-гігієнічних навичок харчування.
Обладнання: намальований силует людини; підручні матеріали для викладання макету органів травлення (довга та кругла кульки, гумові трубочки різної довжини); цифрові сигнальні картки; хмаринки з надписами назв частин скелету та органів травлення для побудови асоціативного куща; комп'ютер; гребінець; малюнки із зображенням продуктів харчування; пам'ятка «Так чистять зуби»; плакат «Бобер-суперзуб».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Учитель Любі діти, ви зберіться, Одне одному всміхніться. Успіхів побажайте, Одне одного вітайте.
II. Фенологічні спостереження
Черговий учень доповідає за планом:
1. Пора року, дата.
2. Температура повітря.
3. Стан неба.
4. Зміни в природі.
5. За народним календарем.
III. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація знань учнів
Учитель. Здоров'я – велика цінність. Щоб його не втратити, необхідно добре знати свій організм. Вивченням будови організму людини ми і займаємося.
1. Побудова асоціативного куща.
Двоє учнів складають біля дошки із запропонованих карток асоціативні кущі за темами «Органи травлення», «Скелет».
2. «Незакінчене речення».
1) Людина – це живий організм, тому що вона….
2) Людина відрізняється від тварин тим, що вона….
3) Шкіра є для внутрішніх органів….
4) Опорою тіла людини є….
5) У скелеті розрізняють три частини:….
6) Усі рухи людини відбуваються завдяки….
7) Травлення – це…,
3. Індивідуально-групове опитування «Цифрові сигнали».
На дошці пронумеровані слова-відповіді. На питання вчителя діти відповідають цифровим сигналом.
1) Із чого складається організм людини?
2) Що захищає головний мозок від пошкоджень?
3) Із чого складається хребет?
4) Як називаються органи тіла людини, в яких відбувається процес травлення?
Відповіді:
1) Хребці.
2) Органи травлення.
3) Органи.
4) Череп.
4. Перевірка роботи дітей щодо складання асоціативних кущів.
5. «Цікавинки» про органи людини.
Учні третього ряду отримали заздалегідь завдання – підготувати «цікавинки» із додаткової літератури про органи людини.
6. Складання макету органів травлення на силуеті людини та розповіді про функції органів травлення.
1‑й учень показує намальовану ротову порожнину і говорить, що спершу їжа потрапляє до ротової порожнини, зуби її подрібнюють, язик перемелює, а слина змочує.
2‑й учень бере маленьку трубочку, схожу на стравохід, і повідомляє, що їжа стравоходом до шлунка рухається протягом 5 секунд.
3‑й учень розповідає, що їжу у шлунку частково перетравлює шлунковий сік. Він просякає всю їжу і розчиняє її до рідкої кашки, яка називається хімус. Стінки шлунка теж працюють, як хвильки, перемішуючи подрібнену їжу. Процес перетравлення у шлунку відбувається впродовж приблизно 5 годин. (Беремаленьку кульку і прикріплює на силует людини.)
4 учень повідомляє, що далі їжа потрапляє до дванадцятипалої кишки, де жовч розчиняє жири, а потім їжа мандрує до тонкого кишечника, ворсинки якого всмоктують поживні речовини. Кишечником їжа подорожує близько 20 годин. (Бере маленьку трубочку і прикріпляє до силуету людини.)
5‑й учень сповіщає, що товстий кишечник всмоктує воду і поживні речовини, що залишились. А непотрібні речовини виводяться назовні через пряму кишку. (Учень бере довгу кульку і прикріплює на місце товстого кишечника.)
7. Фізкультхвилинка.
Руки вгору, руки вниз, І легесенько прогнись, Покрутились, повертілись, На хвилинку зупинились. Пострибали, пострибали, Раз присіли – другий встали І за парти посідали.
IV. Робота над новим матеріалом
1. Розповідь учителя про необхідність харчування.
Учитель. Минулого уроку, діти, ми знайомились з органами та процесом травлення, говорили, що всім живим організмам необхідно харчуватися. Коли ми бігаємо, ходимо, читаємо і навіть спимо, то втрачаємо енергію.
Що ж потрібно робити, щоб поповнити втрачену енергію? (Відповіді дітей.)
– У вашому харчуванні повинна бути присутня різноманітна їжа, що багата на поживні речовини, а саме білки, жири та вуглеводи, а також вітаміни, мінеральні речовини та клітковину.
Яку роль в організмі людини відіграють білки, жири та вуглеводи?
2. Виступ дітей-науковців.
1‑й науковець. Білки нашому організму потрібні як будівельний матеріал. Клітини людського тіла складаються з білків, завдяки яким людина росте; їх багато у м'ясі, рибі, сирові, яйцях, бобових рослинах, а саме: в горосі, квасолі, чечевиці.
2‑й науковець. Вуглеводи потрібні для вироблення енергії, яка забезпечує роботу всього організму. Вони містяться, насамперед, у фруктах, макаронах, хлібові та солодощах.
3‑й науковець. Жири – це продовольчі та паливні збереження на «чорний день», «тепла білизна» та амортизатори від ударів. Вони бувають рослинного та тваринного походження.
Рослинного походження – це соняшникова, кукурудзяна, оливкова олії. Вони активізують обмін речовин і попереджають низку захворювань. Тваринні жири містяться у сметані, салі, вершках, м'ясі.
3. Роль вітамінів для людини.
Учитель. Крім поживних речовин, людині потрібен кальцій, бо без нього всі клітини скелету розсиплються, як цеглини без цементу. Атакож організму потрібні залізо, свинець, мідь, сірка, марганець, цинк, йод і майже всі інші речовини, що є в природі.
А потрапити до наших організмів зможуть лише тоді, коли наша їжа буде різноманітною, багатою на вітаміни та мінеральні речовини.
Звідки ж прийшло до нас слово вітаміни, розповість науковець…
Науковець. Слово вітаміни походить від латинського слова «віта» – життя.
Ця назва не є випадковою. Якщо вітамінів не бракує, людина хворіє. Вітаміни потрібні для нормального росту і розвитку організму.
Учитель. До організму людини вітаміни потрапляють з їжею. В яких продуктах вони знаходяться, запитаємо в них самих.
Сценка «Ми – вітаміни!»
– Добрий день! Впізнали нас?
– Ми – вітаміни.
– Дуже корисні для людини.
– Я – вітамін А, сприяю росту, допомагаю нормальному зору. Мене багато в моркві, маслі, сирі, яйцях, печінці, помідорах, зеленій цибулі, риб'ячому жирі.
– Я – вітамін В, дуже потрібний для розумової та фізичної праці, поліпшення травлення. Я є в житньому хлібі, вівсяній та гречаній крупах, у горосі, квасолі, жовтку яєць, печінці, м'ясі.
– Я – вітамін С, запобігаю простуді, поліпшую кровообіг, сприяю росту, лікую цингу. Багата на мене капуста, картопля, помідори, цибуля, щавель, шипшина, хрін, часник, лимони, настій хвої, чорна смородина.
– Я – вітамін Б, зміцнюю кістки, запобігаю рахіту. Я є в молоці, печінці, риб'ячому жирі, житньому хлібу.
1 2
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Інтернет-залежність та її вплив на виховання підлітків та юнацтва
Педагогічна діяльність Миколи Івановича Пирогова
Педагогічні технології авторської школи В. Караковського
Якість освітніх послуг в загальноосвітньому навчальному закладі
Особливості адаптації дітей старшого дошкільного віку з порушеннями мовлення до навчання у школі