Сторінка
4
В'ється так, і в'ється сяк, і вповзає в березняк.
Ой-да, ой-да, ой-да, юшок! Аж захоплює дух!
Ось збіглася дітвора: – Ти гойдався, нам пора!
Верх, вниз! Верх, вниз! Прямо до хмари мчи!
Місто зсунулося вдалині, відірвався від землі.
Ой-да, ой-да, ой-да, так! Стій!
Діти йдуть додому. Ось і закінчився день в риму.
Робота із словом, звуком, римою допомагає сформувати у дітей інтерес до словесної творчості. Успішно виконати цю задачу вдається далеко не всім дітям. Багато хто із тих або інших причин відстає в своєму розвитку, приводить до усної мови, що недостатньо сформувалася, що істотно ускладнює весь процес їх навчання.
Частою причиною затримки мовного розвитку дітей є їх так звана сімейно-педагогічна занедбаність. Батьки в цих випадках вважають, що немає ніякої необхідності якось спеціально піклуватися про розвиток мови дитини, так до того ж, і не уміють цього робити. Дитина в таких сім'ях виявляється повністю наданою самому собі: що зуміє самостійно засвоїти з мови оточуючих його людей, то і залишиться при ньому. На жаль, частіше за все він засвоює далеко не те, що йому належало засвоїти, і не в тому об'ємі. Тому, доцільно запропонувати увазі батьків різноманітні форми роботи над мовою, переконати їх в тому, що про повноцінний мовний розвиток кожної дитини необхідно проявляти спеціальну і, головне, своєчасну турботу.
Саме своєчасний « поштовх» здатний стимулювати мовний розвиток дитини і направити цей розвиток в потрібне русло, відкриваючи тим самим шлях до подальшого самостійного збагачення і удосконалення мови. Наданий батькам мовний матеріал допоможе вирішити задачі в ненав'язливій і доступній для батьків формі. Матеріал повинен бути яскраво оформлений, тим самим, привертаючи увагу батьків, граматично правильний, естетичний. Матеріал повинен бути забезпечений необхідними поясненнями, розподілений по відповідних розділах, кожний з яких переслідує цілком конкретні задачі.
Припустимо, це тека-пересування. Можна запропонувати увазі батьків мовний матеріал, пов'язаний з організацією при збиранні дитини в дитячий сад.
«Як ми збираємося вранці в дитячий сад»
Тілі-бом, тілі-бом! Чому ця в будинку суєта?
В будинку пил стовпом, Тому що ми-це ми з тобою:
В будинку пил стовпом Збираємося кудись
В будинку все вверх дном! Хоч кричи « Розбій».
Уранішні процедури:
Жив бобер в норі у річки, умиватися він любив.
Вранці, роблячи зарядку, на прогулянку виходив.
Умивався він раненько, зуби чистив, вуха тер.
Найчистішим і охайним був в лісі лісовий бобер!
Готуємося вечеряти. Просимо дитини про допомоги. Виховання інтересу до праці, через ігри із словом, можна представити у вигляді казки.
«Королівство столових приладів».
Було це або не було, а якщо було, то дуже давно. В королівстві столових приладів серед всякого посуду жили, не сумували ложки, вилки, ножі. А королівством тим правили король Безлад і королева Ледарка. В такому королівстві, де править безладдя, як правило, немає ніякого порядку. Тому вилки, ножі, ложки розташовувалися на столі як хотіли. Але одного разу, вони так перемішалися, що не знайшли собі місця і перелаялися. Стали сперечатися і кричати, де грудці з них лежати. Довго сперечалися вони і вирішили йти за порадою до тарілки. Підійшли і низько поклонилися: « Ти, тарілка, розумна. Розсуди нас, кому яке місце займати на столі?» І, звичайно ж, розумна тарілка дала їм пораду: « Для вас центром буду я.
Місце справа дам ножу
Поряд ложку покладу
Вилку покладу я зліва
Щоб зубцями вгору дивилася.
Вилки, ложки і ножі подякували розумній тарілці і розійшлися. І з тих пір з королівства зникли король Безпорядок і королева Ледарка. Там запанували порядок і затишок. Ложки і ножі завжди лежать праворуч від тарілки, а вилка зубцями вгору зліва.
Дитина з цікавістю слухає і із задоволенням виконує трудові дії.
Вечірні процедури. Для того, щоб процес навчання дитини чищенню зубів перетворився на захоплюючу гру і був в радість дитині, можна розучити скоромовки.
Всі добрі хлопці, чистять зуби акуратно.
Чистити зуби нам не лінь – чистимо їх двічі в день.
Чистимо зубки двічі в доба, чистимо довго - три хвилинки.
Щіткою чистої, не кошлатої, пастою смачної, ароматної
Чистимо щіткою вгору і вниз – ну, мікроби, бережись!
Готуємося до сну:
День розтане, ніч настане, і прийде в наш будинок
Ледве чутно кроками Дрема-добрий гном.
Він навколо розкине запону зоряно-голубої
І розсипле строкатий ворох казок над тобою.
Казку, слухаючи крадькома, замуркає кіт
І до світла від ліжечка дрімота не піде.
Психологами давно доведене, що дитина здатна відчувати, відчувати, мислити, вибудовувати свою продуктивну, учбову діяльність самостійно. Дошкільник приймає програму навчання в тій мірі, в якій вона стає його власною. Дитячий психолог К. Роджерс відзначав: коли дорослий намагається учити дитину тільки своїми методами, часто нудними і скучними, результати виявляються не такими успішними, якими могли б бути, оскільки подібне навчання часто дає дитині формальні знання, робить його пасивним.
Дитячі словесні ігри представляють особливий інтерес. В них відображаються характерні риси своєї епохи. Вихователю необхідно спостерігати за дитячою словесною грою, бачити її характерні особливості, давати їм право і можливості самим експериментувати із словом, розвивати граматично правильну мову.
Шановні вихователі, хочу запропонувати вашій увазі гру. Проаналізуйте діалог двох знайомих, випадково що зустрілися на вулиці, знайдіть помилки і виправить їх.
Ї Привіт! Слухай, була зараз в магазині «Веселка», там портфелі продають. Ти шукала, здайся.
Ї Я була в цьому магазині, мені там не сподобалося. В «Юності» гарніше. І продавці краще: мені не сподобався один, вона мені інший запропонувала. Правда, одна в черзі як почала квапити, щоб швидше вибирала.
Ї А на ринок не заходила?
Ї Була. Купила дещо кілограм помідорів, яблук, груш, баклажан.
Ї Ой, зайдемо сюди, вип'ємо соку. Ти, який будеш?
Ї Сливовий.
Ї А я, мабуть, чорне попрошу.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Система родинного виховання в педагогічній спадщині А.С. Макаренка
Нетрадиційні техніки малювання та використання їх можливостей у творчій роботі
Тепло отчого дому
Педагогічні умови стимулювання навчальної активності молодших школярів
Особливості організації пропаганди логопедичних знань серед батьків дітей з порушеннями мовлення