Сторінка
7
Експерементальне дослідження – використання казок для розвитку школярів
Наприкінці роботи я хочу привести один цікавий експеримент, що був виконаний вчителями у Зашковицькій ЗОШ І ступеня Городоцького району Львівської області і був спрямований на перевірку ефективності використання матеріалу народних казок для розвитку школярів.
Дослідження носило теоретико-експериментальний характер і проводилося у два етапи.
На першому етапі (2006–2007 навчальний рік) була визначена сфера дослідження і проблема, вивчалася педагогічна і методична література з даного питання, досвід роботи вчителів початкових класів, формувалася гіпотеза і завдання дослідження. На другому етапі (2007–2008 навчальний рік) розроблялися шляхи реалізації гіпотези на основі впровадження і використання матеріалів експериментального дослідження, проводився експеримент з метою перевірки гіпотези, продовжувалося вивчення наукової літератури з даного питання, узагальнення даних експерименту.
"Визначивши особливості опрацювання народної казки, ми визначили систему вправ, безпосередньою метою яких є формування умінь: визначати специфічні особливості казки; орієнтуватись в структурі казки; відрізняти народну казку від авторської; виразно читати казку з дотриманням інтонаційних вимог; визначати тему та ідею казки, розмежовувати дані поняття на практичному рівні; словесно намалювати казку і поділити її на логічно завершені частини. Для цього відбувалася конкретизація кожної групи вмінь на конкретні практичні завдання при опрацюванні кожного казкового твору." Вчителі, які проводили дослідження порівняли показники встигаємості учнів з контрольного класу з показниками звичайного класу, до якого не були застосовані експерементальні вправи, до того ж, до уваги бралися не тільки предмети літератури, а встигаємость вцілому.
Запропонована система вправ і завдань виявилася ефективним засобом розвитку знань, умінь і навичок читати народні казки, а також засобом розвитку особистості молодшого школяра в цілому. Вона сприяла удосконаленню учбової діяльності учнів, підвищенню інтересу до навчання, активізації мовлення, мислення, пам’яті, уяви, створила можливості для формування світоглядної сфери школярів.
Результати опрацювання певної літератури та інших джерел інформації з питання "казки як засіб виховання та навчання дітей" дозволяють мені зробити певні висновки.
1. Казка – це епічний твір народної словесності, в якому відображені різночасові вірування, погляди та уявлення народу у формі структурованої, хронологічно послідовної сюжетної оповіді, яка має чітку композиційну будову, яскраво виражену колізію, в основі якої лежить протиборство між добром і злом, що завершується перемогою добра. Казка є найбільш древнім жанром фольклору, що набув естетичної, частково дидактичної і повчальної функції та сталої форми, що до цього часу залишалась незмінною.
Казки, підпорядковані загальним закономірностям творів народного епосу, містять етнічні характеристики. Видатні педагоги довели, що в естетичному та етичному вихованні дітей надзвичайно велику роль відіграє національний фактор, суть якого полягає у врахуванні умов життя, історії, культури, звичаїв, побуту, світогляду того народу, тієї нації, де народилася дитина і які знайшли своє відображення в народних казках. В казках відобразилися світогляд народу, його морально-етичні та естетичні принципи, педагогічний геній, багатовіковий досвід виховання підростаючих поколінь.
2. У початкових класах народна казка справляє значний вплив на особистість дитини. Казки доречно використовувати і у 4-5 класах шкіл, тому що казковий епос має велике значення у формування особистості школяра і в його подальшому розвитку, а також служить джерелом його залучення до національно-культурних традицій українського народу.
Казка – найпопулярніший в молодшому шкільному віці вид літературної творчості, що розкриває безмежний світ людської уяви, полонить серця дітей і дорослих. У казках відображений світогляд народу, його морально-етичні та естетичні принципи, педагогічний геній та досвід виховання підростаючих поколінь. Саме тому вони потребують аналітичного підходу і наукового обґрунтування як з точки зору жанрово-фольклорних, так і видових особливостей, а також у плані вивчення їх педагогічної цінності та практичного використання казкового матеріалу для навчання і виховання учнів початкових класів.
3. У ході роботи над курсовою я з’ясувала, що питанням виховання та навчання дітей за допомогою казки займалися безліч відомих педагогів, письменників та навіть психологів. Вони довели, що казка допомагає розвивати дітей, вчить їх бути добрими, чуйними не силоміць, а через висновки самої дитини. До того ж, казки служать моделями правильної поведінки для дітей, своєрідно готують їх до можливих складнощів життя. За допомогою казки психологи допомагають дітям вирішити особисті проблеми у спілкуванні з друзями, родичами, знайти вихід із складних ситуацій. І наприкінці хочеться сказати що казка – джерело повчальних розваг для дітей і нескінченна тема для творчості, на що треба обов’язково звернути увагу вчителів.
llbest.ru
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методика використання особистісно-орієнтованої технології у навчально-виробничому процесі ПТНЗ на матеріалі підготовки операторів комп'ютерного набору
Позакласна дозвільна діяльність школярів-підлітків як фактор корекції аддиктивної поведінки
Розвиток креативних здібностей через систему креативних вправ
Проблема надання допомоги дітям із порушенням писемного мовлення
Кабінет креслення