Сторінка
2
Вона має цілющі властивості. Лікує психічні розлади і охороняє від нечистої сили. Тому в Англії є традиція садити підсніжники коло дверей будинків.
У теплій кімнаті квітка швидко в'яне. Тому ніколи не рвіть її. Нехай росте і дарує людям надію.
Сон-трава
Квітка-снігуронька. Ніжна, бархатиста, срібляста, з великим ліловим вінцем, в глибині якого — золотистий вогник із жовтих тичинок.
Коли робиться зовсім тепло, сон-трава скидає шубку (пухнасті волоски) і стає як дзвіночок.
Сон-дрьома, сончик, сон-зілля, самсончик — так називають цю рослину.
Якщо покласти сон-траву на ніч під голову, вона приспить і завбачить у сні, що очікує людину. Кладуть її під вугол будинку для миру і злагоди.
Сон-трава — гарний заспокійливий засіб. її лижуть ведмеді і стають напівсонні, мляві.
Росте сон-трава там, де є поклади кобальту.
Тюльпан
Старовинна легенда говорить, що у золотистому бутоні тюльпана заховане щастя. Багато людей намагалися дістатися до нього, але не було сили, здатної розкрити квітку. Одного разу по полю йшла жінка з дитиною. Хлопчик побачив жовтий тюльпан і зі сміхом підбіг до нього. Від безтурботного дитячого сміху вінчик розкрився.
У Стамбулі щорічно проводять свято тюльпанів. На ньому вибирають найвродливішу дівчину. Вона стає королевою свята.
Розводять багато сортів тюльпанів. У 1637 році в місті Гаарлем виростили чорний тюльпан.
Едельвейс
Ця квітка підкорює серця красунь. На знак відданого кохання юнаки приносили дівчатам квітку едельвейса з важкодоступних гір.
Колись давно жила горда красуня. Вона сказала, що одружиться із тим юнаком, який принесе їй букет едельвейсів. Дуже довго ніхто не міг виконати її бажання. Через багато років один юнак все ж таки здобув букет едельвейсів і подарував його царівні. Але одружитися він відмовився, бо горда красуня зробилася старою за ці роки.
Ще цю рослинку називають Прометеевою квіткою, бо вона росте на склонах, до яких, за легендою, був прикутий Прометей — на висоті 1700-2300 метрів над рівнем моря.
Квіточки цієї цікавої рослини закутані білою повстиною і не горять, а тліють. Того її ще називають трут-травою.
Конвалія
Старовинна російська легенда розповідає сумну історію кохання морської царівни Волхови до юнака Сад-' ко, який віддав своє серце улюблениці лісів і полей Любаві. Волхова вийшла на берег і стала плакати. Там, де падали її сльозинки, виросли конвалії — символ чистоти, суму, кохання.
У казках квіти конвалії — намистини з розсипаного намиста Білосніжки і сріблястий сміх Мавки.
Плоди конвалії це яскраво-червоні ягоди. Тільки торкатися їх не можна, бо вони отруйні. Кажуть, це так конвалія плаче, коли її залишає весна.
Із листя, квітів, насіння конвалій роблять лікарські засоби, які поліпшують роботу серця.
Конвалію називають лісовою лілією і польовою черемхою.
Латаття
Латаття, яке уходить у глибину води на ніч, люди пов'язують із загадковою русалкою. У старі часи латаття називали русалочкою-квіткою.
У казках кожна лілія має друга — ельфа, який разом із квіткою народжується і вмирає.
Латинська назва латаття перекладається як «біла німфа».
Жовте латання — глечики — охороняє людей під час подорожей, від лиха, допомагає в коханні.
5. Слово вчителя.
Чудові легенди! Але люди не завжди бережуть рослини, тварин, птахів. Тому вчені усього світу створили Міжнародний союз охорони природи. Вони помітили, що десь із кінця минулого сторіччя все частіше зникають з лиця землі деякі види тварин і рослин. Природна загибель видів — рідке явище. Масова загибель тварин і рослин — результат діяльності людини. До появи на землі людини один вид зникав за тисячу років. Із 1850 по 1950 роки — за 100 років, а після 1950 року — за один рік!
Існують екологічні рухи. По всьому світу створюються ботанічні сади, заповідники, національні парки.
У 1948 році при Міжнародному союзі охорони природи створено комісію, а у 1949-1966 роках — Міжнародну Червону книгу, в якій описані види рослин і тварин планети, яким загрожує небезпека повного зникнення.
Багато країн мають свої Червоні книги. У таку книгу включають рослини і тварин з надією, що після охоронних заходів зникне загроза їх загибелі. Врятовану тварину або рослину переводять до «Зеленої книги врятованих». На жаль, це буває дуже рідко.
У 1980 році видано Червону книгу України.
У 1992 році прийнято Закони «Про охорону навколишнього середовища» і «Про природно-заповідний фонд України».
Зараз в Україні 13 заповідників, два національних парка, чотири заповідно-мисливських господарства, понад 1500 державних заказників та близько 4000 заповідних об'єктів: урочищ, пам'яток природи, парків.
У заповідниках створюють комплекси, близькі до природного стану даної місцевості, проводять велику наукову роботу.
6. Робота в зошитах.
Найстаріший у країні державний заповідник «Асканія Нова» розташований серед степових просторів півдня у Херсонській області. Створений він у 1921 році.
Нині у заповіднику понад 8000 видів тварин. З них до Червоної книги України занесені комахи: махаон, адмірал; плазуни: полоз чотирисмугий, гадюка степова; птахи: степовий орел, коршун червоний, орел-кар-лик; кінь Пржевальського, кулан, зебра гірська, гну білохвоста, козел гвинторогий, баран гривастий.
Український державний степовий заповідник створений у 1961 році. Знаходиться він у Запорізькій та Сумській областях. Тварини: їжак вухатий, тхір степовий, гадюка степова, богомол звичайний. Рослини: ковила каменелюбна, ряст Пачаського, конюшина кавказька, тюльпан, щавель. Злаки: типчак, мітлиця, стоколос безостий.
Завдання: запис в зошитах у таблиці назв заповідників та тварин і рослин, що охороняються.
7. Квітковий годинник.
Понад 200 років тому Карл Ліней улаштував у своєму садку квітковий годинник. Він так підібрав рослини, що міг користуватися ним з весни до пізньої осені (в сонячну погоду). Для цього потрібні лугові, польові, городні й садові рослини. На своїй земельній ділянці ви за допомогою батьків теж можете зробити квітковий годинник.
А ось погляньте на наш.
Прокидаються:
3-4 година ранку — квітки цикорію й козельців;
5 година ранку — кульбаби;
6 година — нечуй - вітер зонтичний, тюльпани;
7-8 година ранку — біле і жовте латаття;
8-9 година — чорнобривці;
9-година — польова гвоздика, нагідки.
Закриваються:
10-година — цикорій;
13-година — польова гвоздика;
14-15 година — кульбаби;
16-17 — тюльпан, півонія;
17-година — нечуй-вітер, мак;
18- година — біле латаття.
8. Діти читають вірш Г. Черінь «Українські квіти».
Українські квіти
Вийшли зрання на гуляння
Українські діти, їх стрічали і вітали
Українські квіти.
Ось волошки, сонні трошки,
Синім шовком шиті,
Ясноокі, чисто вмиті,
Розбрелись по житі.
Ось рожева конюшина,
А на ній і комашина,
Що, не дивлячись на ранок, їсть солодке на сніданок.
На горбочку мак,
В шапці, як козак.
Він яскравий, як вогонь!