Сторінка
5
Активізація — постійний процес управління діяльністю студентів, спонукання до енергійного, цілеспрямованого навчання, подолання спаду, пасивності й стереотипності.
Сукупність різноманітних методів, прийомів і засобів активізації називають узагальненим терміном «активні методи навчання» (АМН).Потік інформації, який постійно зростає, стислі строки та потреби збільшення ефективності засвоєння матеріалу через активізацію навчання зумовлюють необхідність і доцільність використання АМН.
Відмінними рисами активного навчання від звичайного є:
Активізація діяльності думки того, кого навчають, шляхом формування спеціальних умов, що сприяють його активізації незалежно від його бажання.
Стійкість і безперервність активної діяльності думки учасників навчання шляхом подовження часу одноразового активного включення чи ж спонтанної, але дуже глибокої роботи думки, що дозволяє зберігати активність протягом деякої перерви між активною роботою.
Формування навичок самостійного, творчого вироблення управлінських рішень в умовах ігрового імітаційного моделювання, підвищеній мотивації й емоційності тих, кого навчають.
Перманентні взаємні комунікації тих, яких навчають, і викладачів, що розвивають обидві сторони з рефлексивних позицій.
До активних методів навчання відносяться:
Мозковій штурм
Дискусії
Аналіз конкретних ситуацій (case study)
Дидактичні ігри
Аналіз економічних проблем та виробничих ситуацій
Мотивація – це виникнення активності людини для задоволення відповідної потреби. Шляхи стимулювання мотивації навчання такі:
заінтересовувати учня в засвоєнні нових дій і понять через їх зв’язок
уже закладеними в нього трудовою мотивацією і мотивацією навчання.
забезпечити “проблемну включеність” учня через стимулювання потреби в орієнтуванні, новизні.
Підтримувати новизну не лише внаслідок засвоєння тієї чи іншої виконавчої діяльності, а також контролю, корекції й оцінки.
Актуальність, значимість, мета, завдання вивчення даної теми
Тема “Фінансово-кредитні установи в ринковій економіці” є шостою у другому розділі курсу “Основи економіки”.
Ця тема є надзвичайно актульною в сучасних умовах.
Насамперед тому, що фінансово-кредитні посередники відграють надзвичайно важливу роль у ринковій економіці. Ця тема є актуальою, тому що Україна – країна з ринковою економікою.
А значимою вона через те, що фінансові посередники відіграють одну з найголовніших ролей в сучасній ринковій економіці. Вони допомагають розвиватися економіці.
Також є важливим допомогти зрозуміти, що фінансово-кредитні установи – це не лише банки та кредитні спілки.
Метою даної теми є ознайомлення учнів з такими питаннями:
Що таке фінансовий ринок?
Хто є фінансово-кредитними посередниками?
Роль банків у ринковій інфраструктурі
Як працює ринок цінних паперів?
Завдання теми
Допомогти учню розуміти різницю між основнинми фінансово-кредитними установами.
Пояснити роль і значення цінних паперів для розвитку ринкової економіки
Охарактеризивати роль банків у ринковій економіці
Визначити фінансовий ринок
Зрозуміти механізм роботи ринку цінних паперів
Модель засвоєння бази знань з теми. Проектування професійних умінь учнів
Модель засвоєння бази знань навчальної теми — це перелік елементів змісту навчання з визначенням рівня засвоєння кожного.
Рівні засвоєння елементів бази знань |
Мета засвоєння елементів бази знань |
Організаційні форми та методи роботи |
Форми та методи контролю рівня сформованості умінь |
Початковий - понятійний (фактоло-гічний). |
Необхідно уміти: назвати такі поняття, як: фінансовий ринок, фінансово-кредитний посередник, цінні папери, фондовий ринок |
Лекції, пояснення вчителя із використанням пояснювального і ілюстративного методу та проблемного викладу. |
Тести I,II рівнів вхідного та підсумкового контролю, опитування. |
Репро-дуктивний. |
Давати визначення фінансово-кредитним посередникам пояснити механізм дії фондового ринку , порівняти різні види фінансових-посередників |
Семінари, дискусії, конференції із використанням репродуктивного та частково-пошукового методів, самостійна робота1-го, 2-го рівнів. |
Тести I,II рівнів поточного та підсумкового контролю, обговорення, усні та письмові опитування, доповіді, реферати. |
Алгоритмічно-дійовий (умовно-професійний). |
Доветси важливість існування фінансового ринку Проаналізувати роль фінансово-кредитних посередників у розвитку ринкової економіки |
Практичні заняття, семінари, імітаційні ігри, аналіз конкретних ситуацій, самостійна робота 2-го, 3-го рівнів із використанням частково-пошукового та дослідницького методів. |
Вправи, задачі, ситуації, дискусії, науково-практичні письмові роботи дослідницького характеру, тести 2-го, 3-го рівнів. |
Творчий (професійний). |
Обгрунтувати функції фінансового ринку |
Дискусії, конференції, семінари, практичні заняття, управлінські ігри, самостійна робота 3-го рівня, аналіз конкретних ситуацій. |
Ситуації, задачі, тести 3-го рівня, науково-практичні письмові роботи дослідницького характеру, розробка та публічний захист проектів. |
На мою думку найкращою моделлю вивчення даної теми школярами буде така модель. Я пропоную розділити вивчення даної теми на два уроки. Перший урок буде у вигляді міні лекції, на якій учні зможуть задати питання стосовно матеріалу. Наприкінці даного заняття можна провести невелике опитування з метою закріплення теми. Потім задати домашнє завдання. А на другому занятті я пропоную провести вже більш практичне заняття, провести ряд опитувань, проконтролювати хто і як засвоїв матеріал.
Можна з метою економії часу провести також письмову роботу, а також заслухати учнів, які виконали вибіркове домашнє завдання. Однак на мою думку, письмову роботу потрібно проводити не у вигляді тесту, а у вигляді відповідей на питання, тому що тести можливо просто вгадати, а коли учень відповідає на питання своїми словами, товчитель має змогу краще оцінити знання учня та зробити це більш ефективно. Також цей вид роботи є дуже корисним для учня, тому виконуючи його, він вчиться правильно і у логічній послідовності викладати власні думки. А коли учень навчиться правильно викладати свої думки у письмовій формі, де у нього є можливість подумати над побудовою речення, то йому буде простіше викладати думки в усній формі, де час на побудову речення дуже обмежений. Тому я пропоную відмовитися від тестів, а письмові роботи проводити виключно у формі питань та відповідей. Але у цього виду роботи є звичайно і недоліки, найбільший – це витрати часу. Зокрема витрати часу вчителя на перевірку робіт, але на мою думку діяльність вчителя полягає саме в тому, щоб забезпечити учня знаннями.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Розвиток інтересу до навчання фізики в учнів у позакласній роботі на прикладі 11 класу загальноосвітньої школи
Риторика української мови в загальноосвітньому і вищому навчальному закладах
Шляхи та проблеми розвитку творчого мислення
Впровадження сучасних інформаційних технологій в процес викладання правничої іноземномовної лексики
Урок-гра на уроках історії у загальноосвітніх школах