Сторінка
6
Одним з професійних умінь учнів є чітке та змітстовне викладення своїх думок, на що є вже звернув увагу вище.
Матеріали для проведення заняття з теми: засоби наочності, словник основних понять, презентація теми, завдання самостійної роботи
Заняття 1
Перевірка попереднього домашнього завдання |
Викладання матеріалу заняття |
Запитання учнів |
Міні-опитування |
5 хв |
30 хв |
5 хв |
5 хв |
На початку заняття пропоную перевірити домашнє завдання що було задане на минулому занятті. Виявити труднощі, які виникли в учнів при його виконанні.
Потім я пропоную викласти основний матеріал заняття.
Теоретичний матеріал
Сучасний фінансовий ринок – це складна структура з багатьма учасниками – фінансовими посередниками. На ньому продається особливий товар – гроші, які можуть продаватися або надаватися у використання на певний час. Для сучасної ринкової економіки фінансовий ринок є «нервовим центром» господарського організму.
Наприклад, підприємець хоче відкрити нову фірму. Перш ніж бізнес принесе прибуток, підприємцю потрібно залучити кошти для організації справи. Ці кошти можна позичити у знайомих, друзів або родичів. Але якщо сума позики велика, власник грошей захоче отримати за це плату – відсоток за використання грошей або ж частку майбутніх прибутків. Дуже популярним є спосіб позичання грошей за допомогою випуску й продажу цінних паперів.
Отже, товаром на фінансовому ринку є гроші, які надаються у тимчасове використання. Позичена сума має бути повернута обумовлений термін з оплатою позичкового відсотка.
Як відбувається переміщення грошей на грошову ринкові? Як власники вільних коштів і ті, хто їх потребує, знаходять один одного? В цих процесах визначну роль відіграють фінансові посередники. До них належать банки, інвестиційні й страхові компанії, довірчі товариства тощо.
Фінансовий ринок виконує такі функції:
Переміщення коштів у просторі і часі
Перерозподіл ризиків
Здійснення розрахунково-платіжних операцій
Фінансовий посередник – це господарюючий суб’єкт, який перерозподіляє фінансові ресурси шляхом проведення операцій з грошима або цінними паперами.
Банки акумулюють грошові кошти та інші цінності, надають кредити, здійснюють грошові розрахунки між суб’єктами господарювання, випускають в обіг цінні папери, проводять операції з дорогоцінними металами й валютою.
Інвестиційні компанії та фонди акумулюють кошти приватних осіб або компаній, випускаючи власні цінні папери. Отримані кошти вони з метою одержання прибутків вкладають в акції чи облігації інших підприємств, стають їхніми інвесторами.
Трастові або довірчі товариства здійснюють управління майном підприємств або приватних осіб. Вони вкладають кошти клієнтів у цінні папери, продаючи одні та купуючи інші з метою одержання прибутків.
Страхові компанії надають можливість домогосподарствам і фірмам знизити ризик через продаж контрактів особливого типу – страхових полісів.
Пенсійні фонди акумулюють цільові внески громадян для збільшення їхньої майбутньої пенсії.
Ощадні установи залучають порівняно невеликі заощадження багатьох громадян.
Брокерські фірми – це посередники між продавцями та покупцями цінних паперів на біржі.
Кредитні спілки – це неприбуткова організація, заснована фізичними особами на кооперативних засадах із метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Але не дивлячись на все розмаїття фінансових посередників, банки є найбільшими та найстарішими. Вони виконують дві основні функції:
Залучають кошти окремих громадян і підприємств
Надають позики – кредити
Крім того виконують інші фінансові операції (обслуговують розрахункові операції, здійснюють грошові перекази, випускають та обслуговують кредитні картки, працюють з цінними паперами підприємств і держави тощо).
Важливою складовою фінансового ринку є фондовий ринок (ринок цінних паперів).
Розглянемо види цінних паперів
Акція – цінний папір без встановленого терміну обігу, який засвідчує внесення коштів до статутного фонду акціонерного товариства. Він дає право на пропорційну внескові участь в управлінні товариством та на отримання відповідної частки прибутку у формі дивідендів.
Облігація – цінний папір, що засвідчує внесення його власником певних коштів і підтверджує зобов’язання емітента відшкодувати власникові номінальну вартість цього цінного паперу в передбачений строк з виплатою фіксованого відсотка.
Державне казначейське зобов’язання – вид цінних паперів на пред’явника, який засвідчує внесення його власником коштів до державного бюджету й дає право на отримання фіксованого доходу.
Вексель – цінний папір, який засвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця сплатити після певного терміну визначену суму векселеотримувачу.
Тепер учні можуть задати всі питання, які їм не зрозумілі.
А далі пропоную провести маленьке опитування. І задати учням наступні питання:
Що таке фінансовий ринок?
Яких фінансових посередників ви знаєте?
Які цінні папери ви знаєте?
Наведіть приклади фінансових посередників?
Ну а тепер вже можна задати домашнє завдання.
Воно є таким: Тема 16 за підручником, підібрати приклади кредитних спілок, страхових компаній та інвестиційних компаній.
Контроль засвоєння теми, завдання критерії успішності
Заняття 2
Перевірка попереднього домашнього завдання |
Проведення опитування |
Письмова самостійна робота |
Оголошення результатів за роботу на уроці |
5 хв |
15 хв |
20 хв |
5 хв |
Спочатку перевіримо чи всі виконали домашнє завдання та чи виникли з ним які-небудь труднощі.
Тепер можна провести опитування
Задамо настунпі питання:
Що таке фінансовий ринок?
Яких фінансових посередників ви знаєте?
Які цінні папери ви знаєте?
Наведіть приклади фінансових посередників?
Що таке фондовий ринок?
Яка різниця між акцією та облігацією?
Хто такий фінансовий посередник?
А тепер проведемо самосійну письмову роботу.
Вона буде включати такі питання:
Що таке сучасний фінансовий ринок і які його особливості?
Які функції виконує фінансовий ринок Наведіть приклади?
Назвіть основних фінансових посередників. Бажано навести приклади реально існуючих.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Формування логічного і алгоритмічного мислення у школярів молодших класів
Особистісні відносини вчителя і учня
Психолого-дидактичний аналіз помилок студентів при навчанні інформатики
Проблемне навчання на уроках праці
Освіта як чинник соціально-політичної та культурної інтеграції українського суспільства