Сторінка
4
Звукоізоляція Rтакож визначається в дБ:
. (5.27)
Для розрахунку звукоізоляції R запропоновані емпіричні формули. Звукоізолююча властивість (дБ) cуцільної та однорідної перегородки визначається згідно формули: , (5.28)
де – маса 1 м2 перегородки, кг;
– частота, Гц.
В якості прикладу розглянемо задачу.
![]() |


1) Визначаємо зменшення шуму від двигуна першого за-лу в другому залі , де
. Отже
кг/м2,
Гц.
Тоді
дБ.
2) Тоді шум, який пройшов з першого залу в другий буде дБ.
3) Тепер знайдемо сумарний шум в другому залі , де
знайдемо з таблиці задачі №2 (ст. 67) за різницею
дБ:
дБ, тоді
дБ.
4) Визначимо зменшення цього сумарного шуму другою стінкою дБ.
5) Тоді рівень інтенсивності шуму в приміщенні конструкторського бюро при Гц буде:
дБ.
6) Він значно перевищує гранично допустимий рівень шуму в КБ, який згідно ГС–45 повинен бути < 71 дБ. Тобто необхідно вжити якісь додаткові заходи по його зменшенню, наприклад, звукоізолювати самі джерела шуму (двигуни), встановити на стіни додаткові звукопоглинаючі екрани і т. п.
Для вимірювання звуку (шуму) використовуються шумоміри. Прин-цип дії яких наступний: повздовжні коливання повітря під дією звуку приз-водять до коливання мембрани, коливання якої перетворюються у електрич-ні коливання, останні підсилюються та пропускаються через смугові філь-три, смуга пропускання яких відповідає звуковим октавним смугам, випрям-лений сигнал подається на індикатор (стрілочний прилад). Приклади шумо-мірів Ш–63, Ш–70, ІШВ (індикатор шуму та вібрації).
5. Вібрація, її вплив на організм людини, методи захисту
Вібрація – це коливання тіл з частотами від десятих часток Гц до сотень Гц (0,1-4 000 Гц). Джерелами вібрації здебільшого є динамічно неврівноважені механізми.
Ступінь шкідливої дії вібрації визначається величинами коливальних швидкостей та коливальних прискорень. При малих амплітудах (до 2∙10-5 м) та частотах більше 15 Гц головну роль при дії вібрації на людину відіграє коливальна швидкість, тобто максимальна із значень швидкостей точки, яка коливається, , де
– амплітуда коливання. При малих амплі-тудах та малих частотах більш суттєвим є коливальне прискорення, тобто максимальне із значень прискорення точки, яка коливається,
. При значних амплітудах (>2∙10-5 м) суттєве значення при дії вібрації на лю-дину відіграє як коливальне прискорення, так і коливальна швидкість.
У практиці вібро досліджень, аналогічно як і в акустиці, весь діапазон частот розбивають на октавні діапазони, середньо геометричні частоти яких стандартизовані і складають: 1, 2, 4, 8, 16, 32, 63, 125, 250, 500, 1000, 2000 Гц (, де,
– нижня,
– верхня границя частот октавного діапазо-ну, причому
).
Враховуючи, що абсолютні значення параметрів, які характеризують вібрацію змінюються в широких межах, в практиці дослідження вібрацій також використовують поняття рівня параметра вібрації (логарифм відношення абсолютної величини параметра до його порогового значення), який вимірюється в дБ.
Рівень коливальної швидкості в дБ визначається виразом
, (6.1)
де м/с – порогове значення коливальної швидкості, встановлене міжнародною угодою.
— діюче (середньоквадратичне) значення вібро-швидкості, яке дорівнює середньоквадратичному миттєвих значень коли-вальних швидкостей
за час усереднення
:
Інші реферати на тему «БЖД, охорона праці»:
Наслідки впливу на людей вражаючих факторів
Застережні заходи і перша допомога при отруєнні “лізоформіном 3000”, “дескозалом”
Засоби захисту людини від небезпечних факторів у надзвичайних ситуаціях мирного та воєнного часів
Шкідливі звички: куріння, алкоголізм, наркоманія
Валеологія. Здоров'я майбутніх батьків і дитини