Сторінка
3
Інтенсивність звуку в розрахунковій точці (РТ див. рис. 5.7) склада-ється з інтенсивності прямого звуку та інтенсивності відбитого звуку:
|
|
|
|
Як видно з (5.23) близько від джерела шуму його інтенсивність визначається переважно прямим звуком (мале), а при віддаленні від джерела – відбитим звуком.
Проробивши з виразом (5.23) ту ж операцію, що і з виразом (5.11) отримаємо . (5.24)
Якщо джерело шуму та розрахункову точку розділяють які-небудь перешкоди, то у формулу (5.24) необхідно додати зі знаком “мінус” величи-ну зниження звукової потужності, тоді
. (5.25)
Необхідне зниження шуму визначається також згідно формули (5.22).
Для прикладу розв’яжемо задачу.
Рівень звукового тиску дизеля, який працює на відкритій площадці, на віддалі 1 м від нього дорівнює 112 дБ. Визначити рівень звукового тиску біля стін житлового будинку на відстані 140 м та порівняти його з допустимим а також рівень його гучності при частотах 200 та 3000 Гц.
1) При вільному звуковому полі інтенсивність звуку спадає за законом ; (*), де , а – віддаль до точки проміру.
2) Знайдемо на скільки знизиться рівень звукового тиску біля стін житлового будинку.
= враховуючи (*) =
=дБ.
3) Тоді на віддалі 140 м рівень звукового тиску буде
дБ.
4) Визначимо допустимий рівень звукового тиску.
Так як у нас джерело з постійним шумом то користуємося методикою нормування за граничним спектром шуму. Згідно СНіП для житлової забу-дови нормований граничний спектр ГС-45. Таким чином дБ, що , тому необхідно застосовувати заходи для зниження рівня шуму від генератора.
5) Знайдемо рівні гучності при частотах 200 та 3000 Гц. Використовуючи графік кривих однакової гучності для дБ отримаємо фон, фон.
4. Основні методи боротьби з шумом
Зменшення шуму в джерелі.
Зміна напрямку випромінювання шуму.
Акустична обробка приміщень.
Зменшення шуму на шляху його розповсюдження.
Технічні засоби боротьби з шумом переважно зводяться до влаштування звукоізоляції джерел та застосування звукопоглинаючих пристроїв.
Ступінь звукопоглинання, відбивання та пропускання характеризуєть-ся коефіцієнтами . (5.26)
Ступінь поглинання та відбивання енергії шуму визначається фізичними властивостями шуму (частотою) та структурою матеріалу перешкоди (пористістю, конфігурацією, товщиною).
Розрахунок суцільної звукоізолюючої перешкоди зводиться до виз-начення її ваги, бо вважається, що звукова енергія проникає через суцільну перешкоду лише шляхом коливання всієї перешкоди.