Сторінка
4

Завдання, функції та роль бухгалтерських служб фінансових органів в організації обліку виконання бюджету

Функція спостереження виконується в процесі створення й викорис­тання фінансових ресурсів держави - бюджету як за доходами, так і за видатками.

Функція відображення базується на тому, що всі операції, які здійснюються за рахунок бюджетних коштів, згідно з кошторисами доходів та видатків, віддзеркалюються у відповідних бухгалтерських документах.

Функція узагальнення здійснюється при проведенні всіх опера­цій по розрахунках, результатом яких є баланс доходів і видатків як бухгалтерський звіт.

Усі наведені функції забезпечують кількісний і якісний облік ви­конання бюджетів усіх рівнів, змін, внесених до них в процесі вико­нання, що дає змогу виявити відхилення від затверджених у бюджеті асигнувань і внести відповідні зміни до бюджету чи кошторису видат­ків. Таким чином через виконання зазначених функцій органи влади забезпе­чують управління бюджетами всіх рівнів відповідно до своїх повно­важень.

Функція контролю полягає у здійсненні бюджетного обліку надходжень доходів за їх видами та обліку виконання видаткової час­тини бюджету по відповідних відомствах, установах і організаціях, які фінансуються з бюджету, тобто використання бюджету за призна­чанням, за цільовим використанням коштів згідно з розписом та бю­джетною класифікацією.

У процесі контролю виявляються всі порушення бюджетно­го законодавства, невиконання вимог щодо використання бюджетних коштів. Таким чином, бухгалтерський облік виконання бюджету дає змогу запобігати крадіжкам, розтратам та іншим порушенням у вико­нанні бюджетів усіх рівнів.

Таким чином, бюджетний облік віддзеркалює виконання бюджету че­рез облік доходів, видатків, ресурсів бюджету на рахунках, здійснення заходів, передбачених і затверджених у бюджеті, фондів, резервів, створюваних у процесі виконання бюджету, касового вико­нання бюджету і виконання кошторисів видатків бюджетних установ, що дає повну картину виконання бюджетів усіх рівнів. Виходячи з цього можна сказати, що предметом бюджетного обліку є бюджетний процес, який забезпечує розширене відтворення через розподіл і перерозподіл валового внутрішнього продукту. Слід зазначити, що розподільчі відносини, що здійснюються через бюджет є одним із найскладніших етапів суспільного відтворення. Вони торкаються інтересів усіх членів суспільства. Тому всебічний, повний і детальний облік даних відносин має надзвичайно велике значення для суспільства загалом.

Процес виконання бюджету пов’язаний із мобілізацією доходів і здійсненням видатків. Тому об’єктами бюджетного обліку є дохідна і видаткова частини бюджету, а також ресурси бюджету та інші заходи, що здійснюються з бюджету.

Ведення бюджетного обліку забезпечується системою методів. Методом бюджетного обліку є сукупність прийомів, які вико­ристовуються для одержання необхідних даних щодо виконання бю­джету, використання коштів. Основними серед них є

- відображення усіх господарських операцій в первинних документах і реєстрах обліку та їхня оцінка,,

- подвійний запис операцій і система рахунків,,

- проведення періодичної та річної інвентаризації коштів на рахунках і в розрахунках, боргових, казначейських зобов’язань,,

- узагальнення інформації у балансі.

Значення бюджетного обліку полягає в тому, що він, по-перше, є інструментом, який дає змогу здійснювати керівництво процесом виконання бюджету, сприяє дотриманню фінансової дисципліни і ці­льового використання бюджетних коштів. Це в свою чергу, забезпе­чує виконання бюджетом його основної функції - раціонального роз­поділу і перерозподілу національного доходу та дотримання необхід­них пропорцій у розвитку суспільства.

По-друге, бюджетний облік відіграє важливу роль у бюджетно­му плануванні. Дані про виконання бюджету за поточний рік і попе­редні періоди слугують базою для складання проекту бюджету на плановий рік. Від їх достовірності значною мірою залежить якість бюджету як основного фінансового плану держави.

По-третє, бюджетний облік і звітність мають особливе значення в розвитку фінансової науки. Результати будь-якого наукового дослі­дження мають практичну цінність тоді, коли вони базуються на ре­альних фактах економічної дійсності. Всебічна і вірна наукова оцінка того чи іншого явища може бути дана тільки на підставі повної й до­стовірної інформації. Узагальнення цієї інформації та її систематиза­ція відбуваються власне під час ведення обліку і складання звітності.

Значення бюджетного обліку особливо зростає в період, коли еко­номіка і держава уражені інфляційними процесами. Головним завдан­ням бюджетного обліку в цей період є забезпечення чіткої організації бухгалтерського обліку щодо використання бюджетних коштів, держа­вної дисципліни в усіх органах управління, які виконують бюджет.

Слід зазначити, що бюджетний процес є доволі складним та різноманітним середови­щем, тому до обліку весь час висуваються нові вимоги. Бюджетний облік як іінформаційна система виконання бюджету повинен постійно пристосовуватися до зростаючих потреб бюджетного проце­су. Система бюджетного обліку має бути зорієнтована на модель ринкової економіки і відповідати міжнародним принципам обліку і звітності.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Фінанси»: