Сторінка
4
Нормативний метод застосовується в усіх випадках, коли доходи в бюджет від податків та інших платежів встановлюються по нормативах.
Метод коефіцієнтів використовується широко. Зростання цін (причому неодноразове) на товари першої необхідності та іншу продукцію, а також ріст заробітної плати в бюджетних установах регулюються через коефіцієнти, а тому й розрахунки бюджету провадяться із застосуванням коефіцієнтів.
Завершальним етапом бюджетного регулювання є збалансованість бюджетів по доходах і видатках, тобто застосовується балансовий метод.
17 січня 2002 року в Україні відбулася історична подія – до Конституції України за 5 років її існування парламентом внесено першу поправку. Це - поправка до ст. 98 Конституції України. [1].
Віднині «Парламентський контроль за формуванням та виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів у частині фінансування повноважень місцевих державних адміністрацій та делегованих місцевому самоврядуванню повноважень органів виконавчої влади по доходах і видатках від імені Верховної Ради України здійснює Рахункова палата України.
Повноваження, порядок організації і діяльності Рахункової палати України визначаються законом».
За внесення таких змін проголосувало 300 народних депутатів. Тепер Рахункова палата України матиме змогу здійснювати контроль не тільки за видатками, а й за доходами згідно повноважень, які передбачені Конституцією України.
Прийнята поправка дає право Рахунковій палаті здійснювати контроль за доходами в бюджет, що відповідає міжнародним нормам, де Вищі органи фінансового контролю здійснюють прозорий контроль і за доходами, і за видатками.
Нова редакція статті 98 Конституції України розширює правове поле, в якому працює Рахункова палата, підсилює прийнятий у 2001 році Верховною Радою України Бюджетний кодекс, який закріпив статус Рахункової палати як суб’єкта бюджетного процесу з особливими повноваженнями.
Завдяки прийнятій поправці Рахункова палата вперше за п'ятирічну діяльність матиме змогу здійснювати цілісний контроль за Державним бюджетом України.
З оприлюднених Рахунковою палатою матеріалів платники податків України тепер знатимуть про справжні надходження до Державного бюджету України.
4. Державний бюджет України на 2003 р.
Кабінет Міністрів 5 грудня зареєстрував у Верховній Раді чотири законопроекти, "прийняття та реалізація яких сприятиме збільшенню доходів Державного бюджету України у 2003 році", - говориться у відповідному поданні.
Це проекти законів "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"; "Про внесення змін до Закону України "Про податок на додану вартість"; "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань справляння акцизного збору" та "Про внесення змін до Митного кодексу України".
У змінах до закону про ПДВ Кабмін пропонує обмежити пільги по звільненню від ПДВ ліків, провести добровільну реструктуризацію бюджетного боргу по ПДВ на 35 місяців, вдосконалити механізм вексельних розрахунків по цьому податку. Реалізація цього закону "дозволить додатково мобілізувати до Бюджету у 2003 році близько 1,25 млрд. грн., зокрема 750 млн. грн. за рахунок покращення адміністрування податку; 500 млн. грн. за рахунок обмеження пільги по лікарських засобах та виробах медичного призначення", - стверджується у пояснювальній записці до законопроекту [12].
Щодо змін до закону про оподаткування прибутку підприємств, Кабмін пропонує, зокрема, скоротити можливості перенесення збитків на наступні періоди зі 100% їхньої суми до 40%, що, за розрахунками Кабміну, збільшить надходження до бюджету на 700 млн. грн.; ввести нову редакцію терміну "звичайна ціна" (додаткових 500 млн. грн.); застосувати новий порядок обчислення амортизаційних внесків (додаткових 150 млн. грн.). "В цілому прийняття цього проекту дозволяє збільшити надходження в бюджет вже в 2003 році, на суму понад 2 мрд. гривень", - стверджується у пояснювальній записці до законопроекту. Восени Кабінет Міністрів уже вносив аналогічний проект закону, однак він був відхилений Верховною Радою. Натомість депутатами був розроблений альтернативний законопроект, який передбачав щоквартальну сплату податку з прибутку і скасування авансових платежів, однак Президент України наклав на нього вето.
Поправки Кабміну до законів про акцизи передбачають збільшення всіх ставок акцизів на бензини до EUR60 за тону (для запобігання зменшенню надходжень від акцизу через перехід на виробництво сумішевих бензинів, які оподатковуються за ставкою EUR30); відміну пільг по акцизному збору на автомобілі і мотоцикли, що виробляються в Україні, в обсягах не менше 1000 штук на рік (в 2002 році пільга оцінюється в розмірі 90 млн. грн.); а також скорочення строків сплати акцизу по податкових векселях виробниками лікеро-горілчаної продукції с 90 до 30 днів (що, за розрахунками Кабміну, принесе додаткових 60 млн. грн.).
Також Кабмін пропонує перенести введення в дію Митного кодексу України з 1 січня 2003 року на 1 липня 2003 року.
Представлений Кабінетом Міністрів України на пленарному засіданні Верховної Ради України 24 вересня 2002 року проект закону про Державний бюджет України на 2003 рік був розглянутий та опрацьований у Комітеті Верховної Ради України з питань бюджету на предмет його відповідності вимогам Конституції України, Основним напрямам бюджетної політики на 2003 рік, положенням та нормам Бюджетного кодексу України, діючому законодавству України [2].
Розгляд та опрацювання проекту закону про Державний бюджет України на 2003 рік відбувався за участю представників Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації, Національного банку України, державних адміністрацій, інших органів виконавчої влади.
Планується:
Установити доходи Державного бюджету України на 2003 рік у сумі – 55.165.250,5 тис. гривень, у тому числі доходи загального фонду Державного бюджету України – у сумі 43.849.436,8 тис. гривень та доходи спеціального фонду Державного бюджету України – у сумі 11.315.813,7 тис. гривень, згідно з додатком № 1 до цього Закону.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Удосконалення біржового обігу як ключовий елемент ефективної інфраструктури ринку сільськогосподарської продукції
Сутність і основні види міжнародної міграції робочої сили
Загальні принципи політико-економічної стратегії України в сучасному геофінансовому просторі
Ринок фінансових послуг
Державне казначейство в системі органів оперативного управління бюджетом