Сторінка
2

Урок: Радіолокація

Учениця 2. Вас захоплює краса зоряного неба, тож не забудьте, приходіть і ви побачите її у наш шкільний телескоп, у п’ятницю, у вечірні години. До зустрічі, друзі!

Реклама 2.

Учениця 3. Чи ти восьмикласник,

Чи може же ні,

До нас приходи.

На шоу розумних,

Кмітливих дітей,

Що фізику люблять

Не один день!

Учениця. Поспішайте, бо тільки у нас

Турнір “Найрозумніший” пройде для вас!

Ведучий. А ми повертаємось в студію. І я хочу представити наших гостей. Це Віталій Перцович – оператор радіолокаційної станції (РЛС) та Роман Григорів –науковець.

Перше запитання до вас, Романе Романовичу.

Як відомо радіолокацію здійснюють за допомогою комплексу приймально-передавальної апаратури, який називають радіолокатором (показує малюнок). Скажіть будь-ласка, як збільшити точність в радіолокаторах.

Науковець. Для збільшення точності в радіолокаторах використовують радіохвилі метрового або сантиметрового діапазону. Такі хвилі легко фокусувати і формувати вузький пучок. Висока частота радіохвиль цього діапазону забезпечує також значну далекість дії радіолокатора

Ведучий. А тепер, запитання до вас Віталій Миколайович. Скажіть будь-ласка що входить до складу радіолокаційної станції (РЛС)?

Оператор РЛС. До складу РЛС (показує схему) входять радіопередавач (1), антена (2), комутатор (3), радіоприймач (4), пристрій аналізу інформації (5), блок живлення (6). Передавач радіолокатора працює в так званому імпульсному режимі. Радіоімпульси надходять до антени, яка випромінює в повному напрямку короткочасні імпульси радіохвиль.

Комутатор у цей час замикає вхід радіоприймача, оберігаючи його від руйнування потужними електромагнітними коливаннями, які надходять від передавача. Реєстру вальний пристрій у цей час фіксує момент проходження імпульсу.

Дякую вам.

Ведучий. Романе Романовичу, скажіть будь-ласка, що може бути реєструвальним пристроєм?

Науковець. Як реєстру вальний пристрій найчастіше застосовують електронно-променеву трубку, електронний промінь у якій переміщується горизонтально (показує малюнок екрану радіолокатора).

Частоту розгортки електронного променя встановлюють залежно від потужності і далекодії радіолокатора. Чи більша далекодія локатора, тим менша частота розгортання.

Ведучий. Дякую гостям студії. А зараз на зв’язку з нами моя колега Оксана Степанцова з військової частини. Оксана, бачу у тебе є там цікаві співрозмовники.

Журналістка (Оксана).

Так. Тарасе. Я хочу представити військових, які мають справу з радіолокаційними установками. Це Роман Щербина, Роман Соловей та Петро Новак. В мене питання до вас, Романе. Як поширюється імпульс радіохвилі?

Військовий 1. Імпульс радіохвилі поширюється в просторі, доки не натрапить на якусь перешкоду – літак, корабель чи грозову хмару.

Значна частина енергії радіохвилі розсіюється під час відбивання внаслідок того, що поверхня перешкоди практично ніколи не буває плоскою. До антени радіолокатора повертається лише незначна частина енергії радіохвилі.

Військовий 2. Я хочу добавати, що інтервал часу між двома імпульсами обирають таким, щоб радіолокатор “мовчав” протягом часу, потрібно для повернення сигналу від об’єкта, що знаходиться на максимально досягне ний для даного радіолокатора відстані.

Військовий 3. Під час паузи, коли сигнал не надходить до антени, комутатор з’єднує антену з приймачем, який виділяє і підсилює відбитий сигнал та подає повідомлення про нього в реєстру вальний пристрій. Якщо використовувати електронно-променеву трубку, то на її екрані з’являється друга позначка.

Журналістка (Оксана). Знаючи частоту розгортки, швидкість поширення хвилі, можна визначити час проходження імпульсу до перешкоди і назад. Цього достатньо, що обчислити відстань до неї.

(за допомогою графопроектора демонструється формула)

Військовий 1.

Як правило оператор радіолокаційної станції не проводить таких розрахунків. Він зчитує відстань безпосередньо зі школи, нанесеної на екран електронно-променевої трубки.

Журналістка (Оксана).

Останнім часом як аналізатор і реєструвальний пристрій сигналів у радіолокаторах застосовують спеціальні електронні процесори.

Ведучий. Дякую Оксано! З допомогою моїх колег ми розглянули принцип дії простого радіолокатора. Нині застосовуються складніші й досконаліші системи радіолокації, наприклад, так звані радіолокатори кругового огляду (іноді їх називають панорамними). (демонструє малюнок). На екрані такого радіолокатора відмічається як напрям, так і відстань до об’єкта, а також видно взаємне розташування об’єктів.

А зараз ми виходимо на зв’язок з моєю колегою Ольгою, яка веде репортаж з конференції. Олю?

Журналістка (Оля). Так, саме в цей час конференція завершила свою роботу. Біля мене ще два учасники. Ваші враження. Висновки.

Учасник конференції 5.

Радіолокація застосовується не лише у військовій справі, а й у багатьох інших галузях народного господарства. За допомогою радіолокаторів спостерігають виникнення і рух хмар, політ метеоритів у верхніх шарах атмосфери.

Учасник конференції 6.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Фізика»: