Сторінка
2
На третьому етапі формується запропонований загальний портфель фінансових ризиків, що пов’язані з майбутньою фінансовою діяльністю підприємства (що включають можливі систематичні і несистематичні фінансові ризики ).
2.Оцінка широти і достовірності інформації, необхідної для визначення рівня фінансових ризиків. Вибір методів оцінки рівня фінансових ризиків, а також надійності її результатів багато в чому визначають використовувану в цих цілях інформаційну базу. В процесі оцінки якості цієї інформаційної бази перевіряється її повнота для характеристики окремих видів ризиків; можливість побудови необхідних рядів динаміки (для оцінки рівня ризику, що проявляються в динаміці- інфляційного валютного,процентного); можливість співставної оцінки сум фінансових збитків на єдиному рівні цін; надійність джерел інформації (власна інформвційна база, статестичні дані, що публікуються). Недостовірна чи неякісна інформаційна база, яка використовуються в процесі оцінки рівня фінансових ризиків посилює суб’єктивізм такої оцінки, а відповідно знижує ефективність всього наступного процесу ризик-менеджменту.
3.Вибір і використання відповідних методів оцінки ймовірності настання ризикової події по окремим видам фінансових ризиків. Вибір конкретних методів оцінки визначаються наступними факторами:
видом фінансового ризику;
Ё повнотою і достовірністю інформаційної бази сформованої для оцінкі рівня ймовірності різних фінансових ризиків;
Ё рівнем кваліфікації фінансових менеджерів, що здійснюють оцінку;
Ё технічною і программою оснащеністю фінансових менеджерів, можливість використання сучасних комп’ютерних технологій проведення такої оцінки;
Ё можливістю залучення до оцінки складних фінансових ризиків квалікованих експертів.
4.Визначення розміру можливих фінансових збитків при настанні ризикової події по окремим видам фінансових ризиків.
Розмір можливих фінансових збитків визначається характером здійснення фінансових операцій, обсягом задіяних в них активів (капіталу) і максимальним рівнем амплітуди коливання доходів при відповідних видах фінансових ризиках. На основі цього визначення здійснюється групування здійснюваних (намічених до здійснення) фінансових операцій за розміром можливих фінансових збитків.
Мал. Характеристика різних зон фінансових ризи.
a) Безризикова зона.В зв’язку з безризиковим характером здійснюваних в ніій операцій можливі фінансові збитки по них не прогнозуються. До таких фінансових операцій можуть бути віднесено хеджування, інвестування коштів в державні короткострокові облігації (при низьких темпах інфляції в країні );
b) Зона допустимого ризику.Критерієм допустимого рівня фінансових ризиків є можливість втрати по фінансовій операції, що розглядається в розмірі розрахункової суми прибутку;
c) Зона критичного ризику.Критерієм критичного рівня фінансових ризиків є можливість втрати по фінансовій операції, що розглядається в розмірі розрахункової суми доходу. В даному випадку збитки підприємства будуть визначатися сумою понесених ним затрат.
д)Зона катострофічного ризику.Критерієм катострофічного рівня фінансових ризиків є можливість втрати по розглядуваній фінанасовій операції всього розміру власного капіталу чи суттєвої її частки. Такі фінансові операції, як правило, приводять підприємство до банкрутства.
Результати здійсненого групування дають змогу оцінити рівень концентрації фінансових операцій в різних зонах ризику за розміром можливих фінансових збитків. Для цього визначають яку питому вагу займають окремі фінансові операції у кожній із відповідних зон ризику. Виділення операцій з високим рівнем концентрації в найбільш небезпечних зонах ризику ( зонах катострофічного чи критичного ризику ) дозволяє розглядати їх як об’єкт підвищеної уваги в процесі подальших етапів управління фінансовими ризиками.
Для узагальнюючої характеристики рівня ризику фінансової діяльності підприємства в цілому використовують показник- “коефіцієнт концентрації капіталу в зоні відповідного фінансового ризику”. Він розраховується за наступною формулою:
ККЗР= ККЗ/К
Де ККЗР- коефіцієнт концентрації капитала підприємства в зоні відповідного фінансового ризику;
ККз-об’єм капітала підприємства пов’язаного з операціями у відповідній зоні ризику;
К-загальна сума капітала підприємства.
5.Дослідження факторів, що впливають на рівень фінансових ризиків підприємства. В процесі дослідження фактори, що впливають на рівень фінансових ризиків поділяють на об’єктивні (фактори зовнішнього характеру ) і суб’єктивні (фактори внутрішнього характеру ).
До об’єктивних факторів належать:
· рівень економічного розвитку країни;
· характер державного регулювання фінансової діяльності підприємства;
· темпи інфляції в країні;
· кон’юнктура попиту і пропозиції на фінансовому ринкі;
· рівень конкуренції в окрнмих сегментах фінансового ринку;
· рівень криміногенного положення в країні (регіону );
· фактори форс-мажорної групи.
До суб’єктивних факторів належаті:
· основні параметри фінансової стратегії підприємства;
· фінансовий менталітет власників і менеджерів в політиці допустимих ризиків;
· розмір власного капіталу підприємства;
· структура використовуваного капіталу;
· склад використовуваних активів;
· характер (види ) використовуваних фінансових інструментів при здійсненні окремих фінансових операцій;
· достатність використовуваної інформаційної бази фінансового менеджмента;
· характеристика партнерів по фінансовим операціям;
· рівень кваліфікації фінансових менеджерів.
В процесі дослідження окремі фактори розглядаються по кожному виду фінансових операцій підприємства. Крім того в процесі дослідження визначається чутливість реагування рівня фінансового ризуку на зміну окремих факторів.
6.Встановлення гранично допустимого рівня фінансових ризиків по окремих фінансових операціях і видах фінансової діяльності. Він встановлюється в розмірі окремих видів фінансових операцій з врахуванням відповідного менталітету керівників і фінансових менеджерів підприємства (їх прихильність до використання консервативної, помірної чи агресивної фінансової політики по окремим видах фінансової діяльності ).