Сторінка
4

Оцінка фінансового стану підприємства

* Витрати майбутніх періодів, які будуть списані через 12 місяців з дати балансу, становлять 180,0 грн. (ця інформація зазначена у Примітках до Фінансової звітності)

Поточні зобов'язання

1. Згідно з П(С)БО 2 - це зобов'язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або протягом 12 місяців з дати балансу. Вони відображаються в розділі IV Пасиву Балансу. Відповідно до Інструкції № 291 ці зобов'язання облічуються на рахунках класу 6 "Поточні зобов'язання".

2. До поточних зобов'язань також слід віднести ту частину доходів майбутніх періодів, погашення яких очікується протягом 12 місяців з балансу. Ця стаття Балансу аналогічно з "Витрати майбутніх періодів" повинна бути рита у Примітках до фінансової звітності.

У табл. З на підставі фрагмента Балансу лений розрахунок поточних зобов'язань (цифри умовні).

Таблиця З

№ з/п  

Найменування поточних зобов'язань

Відображення в Балансі

ЗГІДНО 3

П(С)БО 2

Значення

показника,

гри. ',

1.

Усього за розділом IV

(поточні зобов'язання)

Ряд.620

1 600,0

2.

V . Доходи майбутніх

періодів

Ряд.630  

500,0*  

3.

Разом поточних

зобов'язань (1 600,0 +

+ 500,0 - 200,0)

 

1 900,0

 

* Доходи майбутніх періодів, які будуть погашені через '

12 місяців з дати балансу, становлять 200,0 грн. і

(ця інформація зазначена у Примітках до фінансової

звітності).

Тепер, ураховуючи вищевикладене, розглянемо перелічені коефіцієнти ліквідності.

1. Коефіцієнт покриття (інші найменування цього коефіцієнта - коефіцієнт загальної ліквідності, коефіцієнт поточної ліквідності). Він дає загальну оцінку ліквідності активів, показуючи, скільки гривень поточних активів підприємства припадає на одну гривню поточних зобов'язань. Якщо поточні активи перевищують за величиною поточні зобов'язання, підприємство може розглядатися як таке, що успішно функціонує. Коефіцієнт розраховується за формулою

* Витрати майбутніх періодів включаються до складу поточних активів у тій частині, яка буде використана і списана протягом 12 місяців з дати балансу.

** Доходи майбутніх періодів включаються до складу поточних зобов'язань у тій частині, яка буде погашена протягом 12 місяців з дати балансу.

Коефіцієнт покриття, що дорівнює 2 (або 2 : 1), свідчить про можливість підприємства погашати поточні зобов'язання. Такий підхід пояснюється практикою, що склалася, згідно з якою при ліквідації активів їх продажна ціна на аукціоні становіть приблизно половину їх ринкової вартості, іншими словами, якщо вартість активів знизиться наполовину, виручки, що залишилася, буде достатньо для погашення поточної заборгованості в тому випадку, якщо до ліквідації коефіцієнт дорівнював 2:1.

Зазначимо, що в Україні розроблені методики аналізу фінансового стану підприємства: Методика № 81, Методика № 22, Положення № 323.

Згідно з Методикою № 81 і Методикою № 22:

— значення коефіцієнта покриття в межах 1 -1,5 свідчить про те, що підприємство своєчасно погашає борги;

— критичне значення коефіцієнта покриття прийняте рівним 1;

— при значенні коефіцієнта покриття менше 1 підприємство має неліквідний баланс.

Звертаємо увагу на те, що в цих методиках при розрахунку коефіцієнта покриття у складі поточних активів не враховуються витрати майбутніх періодів.

У Положенні № 323 як орієнтовне значення коефіцієнта покриття наведене його теоретичне значення, яке повинне бути не менше 2,0 - 2,5.

Розрахуємо коефіцієнт покриття, використовуючи дані таблиць 2 і 3.

1. Визначимо коефіцієнт покриття:

3 700,0 : 1 900,0 = 1,95 (або 1,95 : 1).

Це означає, що на кожну 1 гривню поточних зобов'язань (боргів) підприємство має 1,95 грн. поточних активів.

2. Визначимо, на скільки підприємство може зменшити вартість поточних активів (3 700,0 грн.) при їх продажу з тим, щоб отриманої суми було достатньо для погашення поточних зобов'язань (1 900,0 грн). Для цього:

— розрахуємо питому частину заборгованості:

1 900,0 : 3 700,0 х 100 = 51 %.

— від загальної суми існуючих коштів (З 700,0 грн.), прийнятої за 100 %, віднімемо питому частину заборгованості: 100 % - 51 % = 49 %.

Отже, при ліквідації поточних активів їх вартість може бути зменшена на 49 %, що не перешкодить підприємству повернути борги кредиторам.

Зазначимо, що при нормальних обставинах підприємство ніколи не ліквідує свої оборотні активи. Тому коефіцієнт покриття не є абсолютним показником здатності повернути борги, оскільки він характеризує лише наявність оборотних активів, а не їх якість.

2. Коефіцієнт швидкої ліквідності (інше найменування цього коефіцієнта - коефіцієнт "лакмусового папірця"). На відміну від попереднього, він ураховує якість оборотних активів і є більш суворим показником ліквідності, оскільки при його розрахунку враховуються найбільш ліквідні поточні активи (запаси не враховуються). "Швидкий" коефіцієнт розраховується за такою формулою

* Витрати майбутніх періодів включаються до складу поточних активів у тій частині, яка буде використана (списана) протягом 12 місяців з дати балансу.

** Доходи майбутніх періодів включаються до складу поточних зобов'язань у тій частині, яка буде погашена протягом 12 місяців з дати балансу.

У літературі наводиться орієнтовне нижнє значення цього коефіцієнта, що дорівнює 1. Однак ця оцінка носить умовний характер. Якщо, наприклад, коефіцієнт швидкої ліквідності дорівнює 0,5 (менше 1), то це означає, що на кожну гривню поточної заборгованості підприємство має лише 50 коп. ліквідних активів. Це є низьким показником за мірками більшості галузей. Однак у роздрібній торгівлі цей коефіцієнт невисокий, оскільки велика частина грошових коштів вкладена в запаси.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Фінанси»: