Сторінка
2
Окремого розгляду потребують також питання, які стосуються обгрунтованості і правильності надання податкових пільг підприємствам і організаціям. Ми ще не відмовилися від цілого ряду пільг та привілеїв, встановлених законами і постановами, але не підкріплених реальною фінансовою відповідальністю центрального та місцевого бюджетів. Запізніле повернення до цих проблем суттєво ускладнює процес мобілізації доходів до бюджету. В сучасних умовах, на наш погляд, для захисту доходної бази бюджету і підтримки збалансованих ринково-соціальних відносин, необхідно відмовитися від цілого ряду пільг. А в тих випадках, коли вони залишаться, необхідно встановити чіткий адресний контроль за цільовими витратами з бюджету.
З вищенаведеного можна зробити висновок, що бюджетний устрій регіону не відповідає завданням, які мають вирішуватися органами місцевого самоврядування м.Ірпеня. В пошуках можливих шляхів збалансування доходів та видатків з бюджету при переході до самофінансування міська рада виступила з ініціативою проведення в м.Ірпінь експерименту по впровадженню в життя Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні''.
Цю ініціативу підтримали Асоціація міст України, Фонд сприяння місцевому самоврядуванню України при Президентові України.
В результаті спільних зусиль і з'явився усім відомий українсько-шведський проект розвитку місцевого самоврядування, що почав здійснюватися з 1996 р. за сприяння Уряду Королівства Швеція.
1 2
Інші реферати на тему «Самоврядування»:
Сектор консультативних послуг зі стратегічного планування
Методологічні аспекти аналізу інституціональних ефектів функціонування політичної сіті територіального розвитку
Реформа системи управління в органах місцевого самоврядування
Конституційна демократична держава як чинник розвитку громадської активності населення
Посилення інтелектуально-кадрового потенціалу – важлива складова місцевого і регіонального розвитку