Сторінка
1

Черкаська область – економічний потенціал району

 

Герб області

Черкаська область

Фото

 

Провідні підприємства області

 

“Серце” нашої молодої держави – її столиця, древній і вічно юний Київ. А “душею” України цілком справедливо можна вважати Черкащину. Адже саме тут формувався звитяжний козацький дух нашого народу, тут розташована й гетьманська столиця – Чигирин.

Черкащина дала світу визначних людей – першого гетьмана України Богдана Хмельницького, героїв Визвольної війни Петра Дорошенка та Івана Виговського, гайдамацьких ватажків Залізняка і Гонту, генія нашого краю і всієї України Тараса Шевченка – пророка нації, без котрого нам не усвідомити свого призначення на землі.

Вітер гойдає золотаву колосисту ниву, зеленіють байраки, замріялися гаї та діброви, котить хвилі повноводий Дніпро. Ніби вартовий, стоїть лелека на даху, торкає потаємні струни в серці ніжна дівоча пісня… Все це наша рідна Черкащина.

Майже півторамільйонна Черкаська область розташована в центрі України і по праву може слугувати її візитною карткою, тому що уособлює в собі щось від кожного регіону нашої держави. Навіть назва області пов'язана з історією всього українського народу – адже були часи, коли українців називали черкасами.

Черкащина славна не лише історичною минувшиною, але й сьогоденням – передусім, завдяки розвинутому аграрно-промисловому комплексу, в якому виробляється до третини валового внутрішнього продукту. Задля забезпечення інтенсивного розвитку аграрної сфери економіки в області створена і досить динамічно розвивається хімічна, переробна і харчова промисловість, сучасне машинобудування. А відтак це слугує сприятливому інвестиційному клімату, розвитку партнерства у сфері бізнесу. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ

Черкаська область створена 7 січня 1954 року і є однією з наймолодших серед областей України. Розташована в центрі України, з територією 20,9 тис. кв. м., що складає 3,5% загальної території України. Межує з областями: Київською – з північного заходу, Вінницькою – на заході, Полтавською – на сході та Кіровоградською – на півдні.

За адміністративно-територіальним поділом область складається з 20 районів, 6 міст обласного і 10 – районного підпорядкування, 15 селищ міського типу та 826 сільських населених пунктів. Обласний центр – місто Черкаси.

Черкаська область має славне минуле, багата на унікальні пам'ятки історії та культури. На території області відкрито понад 100 поселень трипільської культури, близько сотні городищ, поселень і курганних могильників скіфських часів. Територія Черкащини входила до складу земель, де на початку нашої ери сформувалося ядро ранніх східнослов'янських земель, а в часи існування Київської Русі була південною частиною Київського князівства. НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ

Область розташована у лісостеповій фізико-географічній зоні. Рельєф – хвиляста рівнина, переважають чорноземні грунти. Для Черкащини характерні сприятливі кліматичні умови: помірно-континентальний клімат із м'якою зимою і теплим літом. Середня температура влітку +20°С, взимку -5°С.

За сприятливих кліматичних умов область багата на рослинність, славиться цінними мальовничими лісами, різноманітним тваринним світом. Тут розташований найбільший у лісостеповій зоні України Канівський біогеографічний заповідник (площа – 2028 га), всесвітньо відомий Уманський дендропарк «Софіївка» – перлина садово-паркового мистецтва, якому в 1996 році виповнилось 200 років.

По області протікає 1037 річок, найбільші з них: Дніпро – головна водна артерія України (150 км – довжина по території Черкаської області); Гірський Тікич (161км), Тясмин (133 км), Рось (101 км). На Черкащині більше ніж 2,3 тис. озер, ставків та водоймищ. Довжина Кременчуцького водосховища – 130 км. КОРИСНІ КОПАЛИНИ

В області є понад 100 родовищ цегельно-черепичної сировини. У наявності значні запаси будівельних пісків та каменю, керамзитової сировини. В західній частині області знаходяться поклади петрургічної сировини. На Черкащині є значні запаси облицювального та будівельного каменю. Найбільш відомі родовища граніту – Старобабанське і Танське, продукція яких постачається далеко за межі області.

На території області розташоване унікальне за розмірами, якістю сировини та спектром застосування, найбільше в Україні Черкаське родовище бентонітових та палигорськітових глин, які є однією з важливих статей експортно-імпортних операцій на світовому ринку.

Черкащина має значні запаси вторинних каолінів, в її надрах є поклади бурого вугілля, торфу, бокситів. На межі Черкаської та Кіровоградської областей розташоване Болтиське родовище горючих сланців. Лівобережна частина області має значні запаси мінерально-лікувальних вод типу «Миргородська»; розвідане та експлуатується Звенигородське родовище радонових вод. НАСЕЛЕННЯ

Чисельність населення Черкаської області складає 1,387 млн. чол. (майже 2,9% населення України). Щільність населення – 67 жителів на 1 кв. км. Міське населення становить 748 тис. чол. (54%), сільське – 639 тис. чол. (46%).

Найбільше місто – обласний центр Черкаси – налічує 294,8 тис. жителів.

Національний склад. На території області проживають представники 85 національностей. Українці становлять 90,5% населення. Найчисельнішою національною меншиною є росіяни, за ними йдуть євреї, поляки, татари, вірмени, болгари.

ОСВІТА І НАУКА

Нині в області функціонує 706 дошкільних закладів, у яких виховується 34 тис. дітей.

Діє 709 загальноосвітніх шкіл, де навчається 187,8 тис. дітей. Для задоволення потреб дітей, розвитку їхніх творчих здібностей функціонує 59 позашкільних, 13 закладів нового типу, 12 спеціалізованих шкіл, Мала академія наук, Мала академія мистецтв.

У 27 професійно-технічних навчальних закладах області, з яких 15 – звичайні, 2 – вищі, 10 – ліцеї, навчається 10,5 тис. учнів за 116 професіями.

У 28 вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації навчається 50,8 тис. студентів (320 осіб на 10 тис. населення).

У 7 вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації навчається 31,5 тис. студентів (198 осіб на 10 тис. населення).

Наукові дослідження і розробки виконують 33 наукові організації області, в тому числі 13 самостійних науково-дослідницьких організацій, 4 проектно-конструкторські й технологічні, 3 проектні та проектно-вишукувальні організації, 9 науково-дослідних і конструкторських підрозділів на промислових підприємствах.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: