Сторінка
3
У промисловому виробництві переважають харчова (39,9%) та хімічна (26,9%) промисловість. Машинобудування і металообробка складають 8%, легка промисловість – 1,5%.
На Черкащині функціонують понад 300 промислових підприємств, які виробляють електроенергію, випускають мінеральні добрива, аміак, хімічні волокна, засоби автоматизації та обчислювальної техніки, технологічне обладнання для переробних галузей, машини та обладнання для тваринництва та кормовиробництва, товари народного вжитку продовольчої та непродовольчої груп. В харчовій промисловості найбільш розвинуті такі галузі як цукрова, м'ясопереробна, молочна, борошномельно-круп'яна, лікеро-горілчана, консервна. СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО
У Черкаській області діє 688 агроформувань на засадах приватної власності на землю та майно, та 1011 фермерських господарств.
Площа сільськогосподарських угідь – 1,5 млн. га, тобто 3,5% угідь в Україні, в тому числі ріллі –1,3 млн. га.
У структурі сільськогосподарського виробництва рослинництво складає 62%, тваринництво – 38%.
Поголів’я у тваринницькому комплексі: велика рогата худоба – 388,5 тис. голів, свині – 610,5 тис. голів, птиця – 6,6 млн. голів.
Черкащина відрізняється від інших областей високим рівнем виробництва зерна (1947 тис. тонн – виробництво в 2002 р.), цукрового буряка (1005 тис. тонн), соняшника (85,5 тис. тонн), овочів і картоплі (281 і 710 тис. тонн відповідно) і тваринництвом м’ясо-молочного напрямку (м’яса – 127 тис. тонн, молока – 560 тис. тонн).
Черкаська область цілком забезпечує себе основними сільськогосподарськими продуктами. Науковим забезпеченням агропромислового комплексу займаються 2 науково-дослідних інститути сільськогосподарського профілю.
ТРАНСПОРТ І ЗВ’ЯЗОК
Залізничний та автомобільний транспорт Територію Черкаської області перетинає велика кількість залізничних доріг і автомобільних магістралей. Залізниці зв'язують південь і північ України, а основні автомобільні магістралі сполучають захід і схід держави.
Залізничні перевезення в області забезпечують підприємства й організації Шевченківської дирекції залізничних перевезень. Дирекція розташована на перетині двох головних напрямків: Москва-Одеса та Донбас-Карпати. Довжина колії становить 840 км.
Автобусне сполучення мають майже всі населені пункти області. Довжина автомобільних доріг загальнодержавного, обласного і місцевого значення – 6,2 тис. км.
Авіаційний транспорт Черкаський аеродром може приймати і відправляти літаки вантажопідйомністю до 40 тонн, і використовуватися для регулярних рейсів місцевими авіалініями України. Злітно-посадкова смуга має довжину 2,5 км.
Річковий транспорт В області функціонує Черкаський річковий порт і три пристані в м. Канів, смт. Іркліїв і с. Адамівка.
Річковим транспортом виконується доставка народногосподарських вантажів по Дніпру.
Зв'язокТелефонний і телеграфний зв'язок на території області забезпечується ВАТ «Укртелеком» і СП «Утел». Розвиток телефонізації області базується на постійній заміні існуючого обладнання на сучасні цифрові системи і впровадженні електронних систем передачі даних.
Телефонна щільність по області складає 19 телефонів на 100 жителів. В області функціонують декілька провайдерів, що надають послуги з підключення до мережі Інтернет. Широкого розповсюдження набув мобільний зв'язок. БАНКІВСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ
Банківську систему Черкаської області формують: управління Національного банку України в Черкаській області, філія «Черкаське Центральне відділення Промінвестбанку», філія – Черкаське обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України», Черкаська обласна дирекція АППБ «Аваль», Черкаська обласна філія АКБ «Укрсоцбанк», Черкаське ГРУ ПриватБанку, філія Укрексімбанку в м. Черкаси, Черкаська та Дніпровська філії AT «Укрінбанк», філія Акціонерного банку «Енергобанк» в м. Черкаси, філія АКБ «Національний кредит» в м. Канів, філія АБ «Київська Русь» у м. Умань, Черкаські філії: АКІБ «УкрСиббанк», AT «Кредит Банк (Україна)», ВАТ АБ «Укргазбанк», АКБ «Легбанк», АБ «Київська Русь», АБ «БРОКБІЗНЕСБАНК», ВАТ «Мегабанк», ВАТ «Міжнародний комерційний банк», ВАТ КБ «Промекономбанк».
Загалом банківська система області нараховує 46 балансових установ та 593 відділення.
Установами банків області забезпечуються позитивні тенденції щодо кредитування реального сектора економіки. Із загальної суми кредитів, які вкладаються в економіку області, на розвиток промисловості направляється понад 40 відсотків, малого і середнього підприємництва, торгівлі – 40 відсотків, агропромислового комплексу – понад 20 відсотків.
13 банківських установ працюють з пластиковими картками. Забезпечується стабільність валютного ринку. Валютообмінні операції здійснюють 34 пункти обміну та 181 операційна каса уповноважених банків. БУДІВЕЛЬНИЙ КОМПЛЕКС
На території області існує розвинутий будівельний комплекс. Підрядну діяльність у будівництві здійснюють 160 підприємств різних форм власності.
Промислові підприємства будівельної індустрії мають достатні потужності щодо забезпечення потреб будівельного комплексу стіновими матеріалами, збірними бетонними та залізобетонними конструкціями і деталями, металоконструкціями, столярними виробами, асфальтобетоном, нерудними та іншими матеріалами.
МАЛИЙ БІЗНЕС
В області налічується понад 5,3 тис. малих підприємств та понад 34 тис. підприємців – фізичних осіб. Допомогу бізнесменам-початківцям надають 6 бізнес-центрів, бізнес-інкубатор, 3 лізингові центри, 2 регіональних фонди підтримки підприємництва, 46 банківських установ та 591 відділення, 34 кредитні спілки, 4 біржі та 6 філій, близько 60 інформаційно-консультативних і юридичних установ, 4 страхові компанії та 40 їх філій, 32 аудиторські фірми, 3 інвестиційні компанії та 6 їх філій, центр науково-технічної та економічної інформації тощо.
ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ
Основу експортних надходжень складають добрива (30,3%), нитки з хімічних волокон (16,6% від загального обсягу експорту), органічні хімічні сполуки (14,1%), одяг та предмети одягу (5,9%), машини та устаткування (3,4%).
Найвагоміше місце в імпортних поставках займають продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості (25,4%), папір і вироби з паперової маси (22,9% від загального обсягу імпорту), машини та устаткування (18,2%), текстиль та текстильні вироби (9,8%), тютюн (8,1%).
Серед послуг, які надавалися областю, переважають послуги з ремонту, вантажні перевезення автотранспортом, туристичні послуги. В імпорті послуг значну питому вагу складають фінансові послуги, роялті, послуги транспорту.
ІНОЗЕМНІ ІНВЕСТИЦІЇ
Іноземний капітал вкладено у 138 підприємств області партнерами з 34 країн світу. Основні країни-інвестори – Сполучені Штати Америки (51% від загальної суми прямих інвестицій, або 26,2 млн. дол. США), Німеччина (13% – 6,9 млн. дол. США), Великобританія (10%, або 5,3 млн. дол. США). Прямі іноземні інвестиції з країн ЄС складають більше 21 млн. дол. США. 85% іноземних кредитів, а саме 30,4 млн. дол. США, надійшло з Ліхтенштейну.