Сторінка
2
Упродовж майже 50 років підприємство працювало над розширенням виробництва конкурентоспроможної продукції для воєнного і агропромислового комплексів. Але у зв'язку з конверсією обсяги виробництва ракетної техніки були скорочені. Маючи великі виробничі потужності, завод розпочав виробництво сучасних комфортабельних тролейбусів і трамваїв, виготовляє устаткування для переробки сільгосппродукції, мінітехніку для комунального господарства.
Продовжуються розробки в космічній галузі, де здійснюється модернізація ракетного комплексу "Зеніт", виконується українська частина міжнародних космічних проектів.
Багато робиться в області для розвитку вітчизняної радіопромисловості. ДАХК "Дніпровський машинобудівний завод" є базовим підприємством з розробки і створення складних радіолокаційних комплексів і систем, одним із лідерів сучасного радіоприладобудування – виробництва складної радіоелектронної апаратури. Основний напрям діяльності ДАХК “ДМЗ” – виробництво різноманітної складної побутової техніки. Освоєно випуск та розпочато серійне виробництво міської електронної телефонної станції з цифровою абонентською мережею ЕАТС-ЦА системи С-32, що має сертифікат України № 205.
Хімічній галузі області належить 4,9% загального обсягу виробництва. В її структуру входить 38 підприємств, у тому числі 14 базових, на яких виробляється майже 12% аміаку синтетичного, 16% сірчаної кислоти, 32% соди каустичної, 16% мінеральних добрив, 9% синтетичних смол і пластичних мас, 38% шин від обсягів їх виробництва в Україні.
Більше 50% від загального обсягу товарної продукції усіх підприємств хімічної галузі виробляється на ВАТ "Дніпрошина". Воно – одне із найбільших виробників шин в Україні.
Зараз підприємство випускає понад 120 типорозмірів шин, велику кількість резино-технічних виробів для автомобілів Приблизно 40% продукції реалізується в Україні, 18% загального експорту продукції постачається за кордон. Підприємство одержало сертифікат відповідності на більшість шин у системах УкрСЕПРО (Україна), РСТ (Росія) і в міжнародній європейській системі "Е".
АГРОПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС
Основою АПК є сільське господарство. Обсяг його валової продукції, виробленої в 2002 році в усіх категоріях господарств області, становить 3,7 млрд. грн., це друге місце серед реґіонів України. Структуру сільськогосподарського виробництва складають: рослинництво – 67%, тваринництво – 33%.
Сільськогосподарську діяльність в області здійснюють 1100 сільгосппідприємств різних форм власності та 3534 селянських (фермерських) господарства.
У колективних сільгосппідприємствах здійснені заходи з реформування відносин власності, на їх базі створені нові формування ринкового типу:
· 199 приватних підприємств;
· 941 господарське товариство;
· 39 сільськогосподарських виробничих кооперативів;
· 540 селянських (фермерських) господарств.
Основним напрямком розвитку сільського господарства області є виробництво на продовольчі та фуражні цілі зерна, соняшнику, цукрового буряку, овочів і продукції тваринництва.
Рослинництво. В області за всіма категоріями господарств рілля в обробітку складає 2097 тис.га. Чисті пари займають площу 300 тис.га, або 14%. За виробництвом зерна і насіння соняшнику область знаходиться на першому місці в Україні.
Зернове господарство є стратегічною і найбільш вагомою галуззю народного господарства. Природнокліматичні умови та родючість ґрунту області сприяють вирощуванню усіх зернових культур і дозволяють отримувати високоякісне продовольче зерно.
Заплановані обсяги виробництва зерна і соняшнику повністю задовольняють потребу нашого регіону в цих культурах.
Тваринництво. У галузі тваринництва в усіх категоріях господарств сьогодні утримується 366 тис.голів великої рогатої худоби, 466 тис.голів свиней і 10 млн.голів птиці. За чисельністю поголів’я худоби і птиці область займає місця в першій десятці.
Стратегічним направленням роботи щодо поліпшення продуктивності і підвищення виробничих показників галузі є генетичне вдосконалення селекційно-племінних якостей тварин власної та зарубіжної селекції в господарствах з різною формою власності.
У молочному скотарстві сформовано 12 племінних заводів, 31 племінний репродуктор з маточним поголів’ям 13 тис. корів.
У галузі свинарства створена одна з найбільших в Україні племінна база. Усього в області працює 9 племінних заводів і 31 племінний репродуктор з маточним поголів’ям 4,9 тис.
Показники кращих репродукторів сільгосппідприємств "Агро-Овен" Магдалинівського, "Чумаки" та навчгоспу "Самарський" Дніпропетровського, "Обрій" Покровського районів відповідають світовим досягненням.
У галузі конярства розведенням племінного молодняку для вдосконалення користувальних тварин, а також вирощуванням високоякісних спортивних коней займаються 2 племінних заводи та 2 племінних репродуктори сільгосппідприємств.
ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ
Область залишається одним з основних експортерів України і продовжує утримувати провідні позиції у сфері зовнішньої торгівлі України, займаючи друге місце за обсягами експорту та імпорту.
Зовнішньоторговельні операції здійснювали 2406 підприємств та організацій, у тому числі експорт продукції здійснювали 1117 підприємств та організацій, імпорт – 1842.
Продукція підприємств регіону експортується у 137 країн світу. Найбільші обсяги зовнішньоторговельних операцій здійснювалися з країнами Європи (29,6% в загальному обсязі зовнішньоторговельного обороту області), Азії (28,4%), СНД (25,6%).
Одним з основних зовнішньоторговельних партнерів області залишається Російська Федерація (8% від загального обсягу зовнішньоторговельного обороту області, 10,9% – експорту, 40,9% – імпорту).
У той же час поліпшилося зовнішньоторговельне співробітництво з країнами Європи, обсяг експорту до яких збільшився на 3,3%, а імпорту – на 28,7%. Активізувалась зовнішня торгівля з деякими країнами СНД, Азії та Африки. Збільшився обсяг експортних операцій з Грузією, Вірменією, Туркменістаном, Азербайджаном та Киргизстаном. Експорт товарів до країн Азії підвищився на 13,1%, у тому числі до В’єтнаму, Ємену, Індії, Кіпру, ОАЕ та Непалу. Значними темпами зростання обсягів характеризується двостороння торгівля з Іраном, Філіппінами, Тайванем, Сінгапуром, Республікою Корея, Ізраїлем, Пакистаном. Питома вага їх експорту у країни Африки та Азії становила 51,43% від загального обсягу експорту області.