Сторінка
5
Незважаючи на певні регіональні відмінності, поселення з числом жителів 2000-3000 чол., а в їх межах — з числом жителів 501-2000 чол., можна віднести до найбільш перспективних типів сільських населених пунктів практично в усіх областях України.
Така принципова залежність спостерігається і при визначенні наведених коефіцієнтів за період між наступними переписами населення (1979-1989 pp.).
На нашу думку, викладені питання дозволять більш умотивовано і однозначно оцінювати зміни, які відбуваються в сільському розселенні, і на цій основі реалізовувати територіальне диференційовані заходи, спрямовані на удосконалення розвитку сіл. При цьому процес сповільнення розвитку сіл в Україні є цілком закономірний і прогнозований.
Висновок
Україна — багатонаціональна держава. Тут проживає понад 100 національностей і народностей чисельністю в 14 млн. чол. (27,3% з усього населення). Національні меншини знайшли в Україні рідну батьківщину, їх політичні права і національно-культурні свободи всебічно захищені. В свою чергу, національні меншини зобов'язані повсюдно дотримуватися законів республіки, шанувати історичні надбання українського народу, його мову, традиції, культуру. Така логіка мирного міжетнічного співжиття.
Дослідження міжнаціональних відносин в Україні, особливо поліетнічних, набуває принципово важливого значення. Йдеться насамперед про те, щоб на базі широкого використання сучасного статистичного матеріалу вивчати питання про забезпечення їх національно-культурних потреб, доцільність створення відповідних культурно-мовних автономій тощо. Аналогічні дослідження необхідно вести і серед українців у діаспорі ближнього зарубіжжя. Словом, ставиться питання про створення адекватних умов національно-культурного розвитку як для національних меншин в Україні, так і для українських національних меншин у країнах східного, а також у пограничних державах західного зарубіжжя.
Розв'язанню поставлених завдань сприятиме належне інформаційне забезпечення. Бодай чи доцільними є мільярдні витрати на підготовку і проведення переписів населення, коли опрацьовується лише незначна частка фактичного матеріалу і розмножувати його тиражем 65 прим., які до того ж недоступні навіть спеціалістам. Зовсім не публікується така конче потрібна статистична інформація, як національно-територіальна структура шкільництва, професійних училищ, технікумів, вищих учбових закладів, хід виконання закону про державну мову і т. д. Словом, необхідно зробити принципову переоцінку збору та опрацювання тих чи інших статистичних матеріалів в нових умовах, забезпечити нагромадження і опрацювання нових даних. Сподіваємося, що цьому сприятиме новий закон про статистику.
І, нарешті, про міждержавний обмін статистичними матеріалами з національно-територіальних проблем між державами колишнього GPCF, а також з Польщею, Румунією, Словаччиною, де, як уже зазначалося, розміщена чисельна українська діаспора. Україна повинна б надавати іншим країнам матеріали, що стосуються статистики національно-культурного життя відповідних національних діаспор. У свою чергу, ці держави мали б забезпечувати Україну аналогічними матеріалами про життя українських національних меншин. Подальша розробка назрілих національно-політичних і національно-територіальних проблем забезпечить мир і злагоду в усіх регіонах України.