Сторінка
2
Легка промисловість – надзвичайно трудомістка галузь, у якій працюють в основному жінки, тому її підприємства розміщені у великих містах, де багато трудових ресурсів. Також підприємства легкої промисловості орієнтуються на споживача (швейна, шкіряно-взуттєва, трикотажна) і сировину (текстильна). Із розвитком ринкових відносин на перше місце висувається транспортний фактор.
Провідна роль легкої промисловості – текстильна. Основними її виробниками є бавовняна, вовняна, лляна, конопледжгутова, трикотажна, текстильно-галантерейна, первинної обробки льону. Всього в Україні працює 247 підприємств текстильної промисловості, в т.ч. 76 трикотажних, 41 бавовняно-прядильна фабрика, 15 конопле- і льонозаводів. Бавовняна промисловість працює на довізній сировині (бавовна-сирець), яку імпортує із Середньоазіатського та Закавказького регіонів. На неї припадало у 2001 р. 56,1% всіх тканин, що вироблялися. Крупні підприємства галузі знаходяться насамперед у великих містах, через які проходять транспортні шляхи, - Херсоні, Нікополі (прядильно-нитковий комбінат).
В Україні працюють 25 підприємств і виробничих об'єднань, виробляють тканину із вовни (8,0% усіх тканин України).
Промисловість вовняних тканин представлена великими підприємствами в Одесі, що працюють на місцевій і привізній сировині.
Конопляно-джгутова промисловість недостатньо розвинена й повністю працює на привізній сировині. Тому її підприємства є тільки в Одесі.
Підприємства трикотажної промисловості (виробництво верхнього одягу, білизни, панчішно-шкарпеткове) орієнтуються на споживача, тому розміщені у великих містах — Одесі. Ті ж передумови визначають принципи розміщення швейної, шкіряної і взуттєвої промисловості, тому центри їхнього розвитку збігаються.
Важливими галузями легкої промисловості є шкіряна та взуттєва. Підприємства шкіряної промисловості займаються обробкою шкір тварин, а також виробляють штучну жорстку і м'яку шкіру, штучне хутро. Виробництво штучної шкіри та хутра налагоджене на підприємствах в Одесі.
У країні діє біля 100 підприємств які виробляють взуття з натуральної та штучної шкіри. У 2001 році ними виготовлено більше 13 4 млн. пар взуття. Найпотужніші взуттєві фабрики розміщені у Одесі та інших містах.
Підприємства хутряної промисловості, навпаки, розміщені переважно в невеликих містах — Балті (Одеська обл.). Винятком є Харків, де також розвинена ця галузь.
У структурі легкої промисловості швейна промисловість посідає друге місце за вартістю виробленої продукції. Розміщення підприємств галузі формується під впливом наявних трудових ресурсів і споживачів. Вони розташовані майже в усіх великих містах. Підприємствами країни у 2001 році було вироблено швейних виробів різноманітного асортименту (для дорослих, дітей, спортивного призначення) 35,8 млн. штук. [2]
2. Передумови розвитку легкої промисловості Південного району.
2.1. Історичні передумови.
Освоєння людиною Півдня теперішньої України сягає в добу палеоліту (100 тис.— 10 тис. років до Хр.). З того часу його територією володіли різні народи, у т.ч. скіфи, слов'яни, таври. Останні дали давню назву Кримському півострову — Таврида, чи Таврійський.
За часів Київської Русі-України з Балтійського моря по Дніпру до Чорного моря і Константинополя проходив відомий торговий шлях, "із варяг у греки", який мав велике значення для Причорномор'я.
У XIII ст. район був завойований монголо-татарами, від яких походить назва "Крим" (Кирим). У XV ст. на значній території Півдня вони утворили Кримське ханство. Згодом північне узбережжя Чорного моря захопила Туреччина, яка у 1478 р. домоглася залежності від себе кримського хана. Турки і татари робили часті набіги на Україну і Росію, грабуючи їх і забираючи в полон людей для продажу, їм давало належну відсіч хоробре українське козацтво.
Наприкінці XVIII ст. південні райони сучасної України захопила Росія (Крим у 1783 p., Одещину у 1791 p.). Після цього безлюдне Дике поле в південних степових районах України почали інтенсивно заселяти як українці, так і частково росіяни. Степи спершу використовувалися для розвитку пасовищного скотарства (розведення овець і великої рогатої худоби). Вовна і шкіра мали добрий ринок збуту в Росії і за рубежем. На карті Півдня з'явилися порівняно великі торгові міста — Херсон (1778 p.), Миколаїв (1788 p.), Одеса (1794 p.).
Зменшення попиту на вовну і шкіру у другій половині XIX ст. під впливом конкуренції австралійського вівчарства зумовило переорієнтацію Півдня на торгове землеробство зернового напрямку (пшениця, ячмінь), що мало збут на внутрішньому і зовнішньому ринках. Цьому сприяло будівництво залізниць Одеса-Балта (1865 p.), Одеса-Київ-Москва (1870 р.) та ін.
Планомірний розвиток промисловості розпочався у другій половині XIX ст. — стали до ладу судноверфі у Миколаєві, Одесі, Херсоні, зернопереробні підприємства, налагодилося виробництво машин для сільського господарства. І все ж в довоєнний період тут розвивався переважно аграрний тип господарства зернової спеціалізації у системі всеросійського територіального поділу та об'єднання праці.
Значних спустошень Південь зазнав під час Другої світової війни, особливо після звільнення його у першій половині 1944 р. радянськими військами, коли за наказом Сталіна з Криму були депортовані до Середньої Азії татари (приблизно 200 тис. чол.) і німці (63 тис. чол.). З нагоди 300-річчя Переяславської Ради, яка у свій час ухвалила рішення про включення України до складу Росії, Президія Верховної Ради СРСР указом від 19 лютого 1954 р. передала Україні Кримську обл. У процесі теперішньої суверенізації їй було надано статус автономії (30 червня 1991 р.) у складі, територіальної цілісності України.
Після Першої світової війни ПР перетворився у досить потужний індустріально-аграрний регіон із розвиненим АПК, машинобудуванням і металообробкою, легкою промисловістю, транспортом і рекреацією. Проте загострилися й соціально-економічні проблеми (екстенсивність розвитку, застійні явища у господарстві, непосильний тягар ВПК, структурна деформація економіки). Подолання наслідків людиножерного соціалістичного експерименту теж не минає без втрат (різкий спад виробництва, розлад економічних зв'язків, зменшення інвестицій, інфляція, безробіття, сильне зниження рівня життя більшості населення тощо). Та існує обґрунтоване сподівання, що принциповими ринковими засобами скрута буде подолана, бо різнобічні потенціальні можливості України та її регіонів багатющі. [7]
2.2. Природо-екологічні передумови.
Південний район має сприятливе економіко-географічне положення. Він знаходиться на півдні України й омивається Чорним і частково Азовським морями. З цим пов'язана і його друга назва — Причорноморський. Приморське положення зумовило розвиток суднобудування та судноремонту, морського транспорту каботажного та міжнародного плавання, курортно-туристського господарства, портово-промислових комплексів. Розташування району є також придунайським, що дає змогу підтримувати дешеве річкове сполучення з багатьма країнами Європи (Румунією, Болгарією, СРЮ, Угорщиною, Словаччиною та ін.). Через центральну частину району протікає Дніпро, по якому він має добре транспортне сполучення з Придніпров'ям, Києвом, Черкасами. На південному сході район межує з Північно-Кавказьким економічним районом Росії, на північному сході та півночі — з Придніпров'ям, на північному заході — з Центральним районом України, на заході — з Молдовою, на південному заході — з Румунією. Близько до ПР розташований Східний район. Отже, внутрішні райони України, особливо Придніпровський та Донецький, до яких близькі промислові центри Причорномор'я, є потужною базою для постачання ПР різними індустріальними товарами (вугіллям, металом, машинами). Порівняно недалеко від нього по Чорному морю розташована Болгарія, з якою встановлене поромно-залізничне сполучення (Іллічівськ—Варна). Через Південний район Україна підтримує транзитні міждержавні зв'язки з іншими країнами за допомогою різних видів транспорту (особливо морського, залізничного, автомобільного, трубопровідного).