Сторінка
2

Розміщення продуктивних сил Великобританії

Природні копалини. Цінних природних копалин на території Великобританії не так вже й багато. Одна з найважливіших корисних копалин - залізна руда - тепер практично не видобувається. .Інші економічно важливі викопні руди включають свинець, видобуток якого задовольняє потреби економіки лише на половину, і цинк. Досить багато інших ресурсів, таких, як крейда, вапно, глина, пісок, гіпс.

З іншого боку, Великобританія має великі запаси ресурсів енергії, включаючи нафту, природний газ і вугілля, ніж будь-яка інша країна Європейського Співтовариства. Раніше життєво важливе джерело енергії вугілля продовжує утрачати своє значення. Якщо порівняти видобуток вугілля в 1913 році, коли було зроблено більш 300 мільйонів тонн вугілля більш ніж одним мільйоном працівників, із сьогоднішнім днем, то виявиться, що видобуток вугілля упав більш ніж у три рази з ще великим зниженням рівня працівників, зайнятих у видобувній промисловості. Електростанції як і раніше споживають велика кількість вугілля, але з ростом конкуренції з боку альтернативних видів палива видобуток вугілля залишається в не кращій ситуації.

Відкриття покладів нафти в Північному морі привело до стрімкого розвитку нафтовидобувної промисловості. З початку роботи в 1975 році кількість добутої щорічно нафти збільшується з кожним роком, що зробило Великобританію практично самодостатньої в плані споживання нафти, і навіть її експортером. При середньому рівні видобутку 2,6 мільйонів барелей у день Великобританія займає шостий рядок світового виробника нафти. Запаси нафти у Великобританії досягають цифри 770 мільйонів тонн.

З початком видобутку природного газу в 1967 році вугілля в містах поступово замінили на газ, а по всій країні побудували газопровід. Запаси натурального газу оцінюються в межах 22,7 трильйонів кубічних футів.

3. Народногосподарський комплекс Великобританії

Великобританія на сьогоднішній день являє собою країну з високо розвинутою, сильною і незалежною економікою.

Відновлення економіки після Другої Світової Війни зайняло майже сорок років. Крім внутрішніх ресурсів, процес відновлення підхльоснуло вступ Великобританії в Європейське Співтовариство в 1973 році, що сприяло підйому конкурентноздатності країни. Тепер Великобританія знаходиться в перших рядах серед розвинутих країн за рівнем приросту виробництва, продуктивності і конкурентноздатності. Частка виробництва і машинобудування за роки після Другої Світової Війни упала з однієї третини до один п'ятої, у той час, як сфера послуг значно розширилася і стала приносити значну частину доходу країни. США і Японія - найбільш значні торгові партнери Великобританії, а японські компанії часто вибирають саме Великобританію як свою базу в Європі. Інші країни Східної Азії, що розвиваються, з експортно-орієнтованою економікою активно беруть участь на відкритому ринку Великобританії. Таким чином, Великобританія активно співробітничає не тільки з країнами - членами Співдружності, але і з Європою, Азією і Північною Америкою.

80-і роки стали свідками широкомасштабної приватизації державних підприємств, що були націоналізовані в попередні роки. Також піднявся середній рівень життя, хоча як і раніше залишилося розподілу на більш процвітаючі території південно-східної частини країни, включаючи Лондон, і менш багаті території заходу і півночі. Рівні безробіття й інфляції поступово були знижені, але залишалися досить високими. Країна відігравала роль світового фінансового лідера, що, поряд з відкриттям родовищ природного газу і нафти в Північному морі знизило залежність економіки від більш традиційних джерел енергії і значно оздоровило внутрішню економіку країни й економічну політику уряду.

Головними пунктами економічної політики уряду стали регулювання і часта зміна процентних ставок, поступове зниження прямого оподатковування, зниження ролі і впливу професійних об'єднань, заохочення нерухомої власності серед населення, збільшення частки фізичних осіб - власників акцій компаній, підвищення рівня фактичної підготовки освітніх закладів, що учаться, до роботи в реальному світі. Значні зусилля починаються для того, щоб поліпшити продуктивність праці і конкурентноздатність товарів і послуг.

Трудові ресурси. Працездатне населення складає майже половину всього населення Великобританії. Усередині цієї групи невелика частка людина зайнята власною справою, інші зайняті у військовому секторі й уряді. Більше двох третин найманих робітників зайнято в сфері послуг, причому найбільша їхня кількість працює у фінансовому секторі. Виробництво, хоча і зменшилося за останні піввіку, займає одну п'яту всіх працівників. Менші частки найманих робітників зайняті в будівництві, енергодобуваючих галузях, сільському господарстві. Значно збільшилася кількість працівників, зайнятих неповний робітник день.

Промисловість. Як було сказано вище, вуглевидобувна промисловість знизилася й енергетичний сектор економіки був перетворений внутрішніми покладами природного газу і нафти. Ядерне паливо незначне підвищило рівень вироблюваної в країні енергії, у той час як гідроелектростанції зберегли свої позиції, а подекуди, наприклад, у Шотландії, залишилися головним джерелом енергії. Переважна більшість енергій виробляється на звичайних електростанціях.

У цілому сфера виробництва продовжує скорочуватися як у плані працівників, зайнятих у цій області, так і в плані частки (тепер менш однієї чверті) у валовому національному продукті (ВНП). Цей сектор економіки був головною причиною стрімкого збільшення рівня безробіття на початку 80-х років. Коли ж виробництво знову стало рости, відбулося значне збільшення в продуктивності праці і прибутках. Найбільш важливими секторами промисловості є машинобудування, харчова промисловість (включаючи виробництво безалкогольних і спиртних напоїв), тютюнова і хімічна промисловості, паперова і друкована промисловості, легка промисловості. Найбільше що швидко розвиваються секторами промисловості стали хімічна, лісова, меблева, гумова промисловості і виробництво пластика. Усередині хімічної промисловості особливо активно стала розвиватися фармацевтична індустрія. Харчова і легка промисловості, а також машинобудування в цілому працюють нижче середнього.

У вісімдесятих роках значно збільшився імпорт промислової продукції, але, незважаючи на це, Великобританія продовжує експортувати значну частину своїх товарів, баланс усе рівно залишається на користь імпорту. Проте, підтримка конкуруючої промисловості вважається першорядно важливої для міжнародної торгівлі, де вона має більшу вагу, чим сфера послуг.

Сільське господарство Великобританії. Великобританія виділяється в сільському господарстві серед європейських країн тим, що в цьому секторі економіки в неї зайняте менш двох відсотків населення. При комерційній інтенсифікації врожаїв і високому рівні механізації по деяких позиціях обсяги агропромислового виробництва перевершили рівень попиту в країні. Поступово знижується рівень зайнятості в цій області. Щоб створити альтернативну роботу для людей у сільській місцевості, уряд починає спроби перекинути робочу силу в інші галузі. Площа землі, використовуваної в сільському господарстві (біля трьох чвертей усієї площі), теж зменшується, при цьому землі, придатні для вирощування злаків віддають під пасовища.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: