Сторінка
2
Умовнi позначення:
| ||||||||
| ||||||||
цiнностям надається перевага в характеристицi таких сторiн дiйсностi як минуле, теперiшнє i майбутнє. При цьому ми виходили з припущення, що в залежності вiд основної для особистостi часової орiєнтацiї, видiляють такi її типи: тi що живуть в минулому (емоцiйнi, депресивнi), в сучасному (імпульси всі, чутливі), в майбутньому (iнiцiативнi).
Крiм того, ми враховували, що оцiнка часу, значною мiрою, залежить вiд числа актуальних подiй, якi вiдбулися, i розуміння того, що минуле існує в людинi не як просто пам'ять, а як живе теперiшнє.
Результати аналiзу емпiричних даних (таблиця N1) повнiстю пiдтверджують нашу тезу, що молодi не властиво орiєнтуватися на минуле. Кожну з вiсiмнадцяти цiнностей, якi можуть бути притаманними їх минулому, не вибрало 46% респондентiв, за винятком цiнностi "добро", яку приписали минулому 54 студенти. Цей факт пiдтверджує iстиннiсть судження М.Бахтiна про те, що "будь-яка пам'ять минулого дещо естетизована ." (1, с. 141). Минуле фiксоване, ригiдне, "закам'янiле", його змiнити неможливо, тому єдине, що залишається зробити - естетично оформити його як завершальну цiннiсть. Коли людина займається автобiографiчним оформленням свого минулого, вона реалiзує естетичну настанову по вiдношенню до власного життя (2, с. 17). На користь цього судження свiдчать тi цiнностi, що набрали максимальної кiлькостi виборiв у респондентiв, якi притаманнi минулій часовiй модальностi. Окрім "добра", в їх дiапазон входить "краса", "завершенiсть", "необхiднiсть". Водночас мiнiмальне число виборiв набули такi вартостi, як "досконалiсть" (n=18) i "єднiсть протилежностей" (n=18). Це наводить на думку, що минулу iсторiю студенти усвідомлюють як наповнену конфлiктами, небезпекою, з браком консенсусу, єднання в нашого народу i пов'язанiй з нею власнiй бiографiї.
Вмiння оцiнювати своє життя з рiзних часових точок характеризує особистiсть в аспектi її здатностi до об'ємного, панорамного бачення власного життєвого шляху, до осмислення кожної подiї з рiзних часових позицiй, з точки зору загальнолюдської культури, iсторiї, попереднiх i наступних поколiнь.
Оцiнюючи теперiшню локалiзацiю в часi, людина виходить з того, наскiльки вона зв'язана з близькими, рiдними їй людьми, наскiльки тiсними для неї є зв'язки з значущими людьми. Знаменно, що в свiдомостi студентiв найчастiше (n=70) з теперiшнiм часом асоцiюється цiннiсть "смисл". Справжнiй смисл в життi молодої людини локалiзується не в матерiальних речах, а в мiжособистих вiдносинах. Дехто вважає, що смисл життя полягає в тому, щоб що-небудь робити. Проте це не так. Смисл теперiшнього життя студентiв, як свiдчать отриманi нами данi, знаходиться не в чомусь, але в комусь - в комусь, Для кого щось ними робиться. Дух теперiшнього часу такий, що пересiчнi люди зосереджуються на процесах нагромадження капiталу. Вони не беруть до уваги iнших форм нагромадження, зокрема, нагромадження "смислу", що є цiннiшим явищем нашого часу. Як зазначає вiдомий психолог Вiктор Франкл, дiйсний смисл життя знаходиться не в матерiальних речах, чи всерединi лише власного “Я”, а завжди за допомогою розширення самого себе по той бiк власних границь наших матерiальних бажань, дотягуючись до потреб iнших. Це i є сутнiстю духовності (5, С. 19).
Таким чином, в теперiшньому часi концентрується весь запас енергiї, який є у людини, надає їй нових сил для розвязання завдань сьогодення. Людинi, яка живе сучасним, легше відчути всю принаднiсть життя, красу дружнiх стосунків, високу емоцiйнiсть взаємин, радiсть бути разом з усiма, а не поруч. Це люди, якi переповненi сучаснiстю, вони повнiстю заглибленi у справи, піклуються про те, що необхiдно вирiшити в даний момент. Таким є сучасне студентство у переважнiй своїй бiльшостi. Для оцiнки теперiшнього студенти вибрали найбiльш привабливi цiнностi - "смисл" (60%), "добро" (55%), "iстина" (45%), краса (38%), "необхiднiсть" (54%), "порядок" (49%), "справедливiсть" (47%), "унiкальнiсть" (34%).
Як правило, минуле пов'язане з реалiзованими подiями, майбутнє з потенцiйними, сучасне - з актуальними. Найкраще цiнять час люди, якi пов’язують у своєму життi подiї далекого минулого з далеким майбутнiм, У кого актуальнi зв'язки сучасного тягнуться багато рокiв.
Як це проявилося у нашому дослiдженнi при визначеннi студентами цінності майбутнього часу?
Для характеристики майбутнього таку цiннiсть як "добро" вибрали 93 студенти, що становить 80% вiд загальної кiлькостi тих, хто брав участь в опитуваннi; 85 студентiв, оцiнюючи майбутнє, на друге місце поставили "смисл"; 77 - оцiнили його такою цiннiстю як "краса", 74 - цiнностями "iстина" i "справедливiсть"; 61 - як "життєвiсть"; 60 приписали майбутньому цiннiсть "досконалiсть".
Інші реферати на тему «Психологія»:
Психологія управління
Проблеми сімейного розлучення
Психологія та ідеологія: взаємна неприязнь чи плідність взаємодії? Ідеологія в структурі вчинкового осередку психологічної системи
Смисл життя як провідна проблема ідеології. Смисл життя та "світове безглуздя". "Світогляд у фарбах". Є. Трубецькой (1863—1920)
Особливості взаємозв’язку стилю управлінської діяльності та типу поведінки при розв’язанні конфлікту