Сторінка
3

Видатні підприємці. Шлях до успіху

В 1954 році брати Уолтони орендували магазин у торговельному центрі, розташованому в пригороді Канзас-Сіті. Бізнес пішов досить вдало, успіх було вирішено повторити ще в одному торговельному центрі – на батьківщині, в Арканзасі. Однак ця точка виявилася менш прибутковою.

Невдача наштовхнула Сема Уолтона на оригінальну думку: замість магазинів у торгових центрах він вирішив створювати супермаркети на окраїнах (спочатку вони називалися Waltons Family Center). Друзі відговорювали: у таких районах жили небагаті люди й розраховувати на те, що вони будуть активними покупцями, не доводилося. Але Уолтон усвідомлено вибрав окраїни: оренда торговельних площ тут коштувала менше, а конкуренція з боку інших роздрібних магазинів майже не відчувалася. В 1990 році ще одне з «Правил Ведення Бізнесу» глава Wal-Mart сформулював так: «Треба плисти проти течії. Не треба у всьому покладатися на здоровий глузд, адже саме роблячи всупереч більшості, можна знайти свою нішу».

Бізнесмен з Арканзасу не прогадав: з роками окраїни перетворювалися в обжиті райони, нерухомість у них дорожчала - і конкуренти вже не могли наздогнати Сема Уолтона. В 1962 році він відкрив у місті Роджерс перший магазин під вивіскою Wal-Mart. Протягом наступних 30 років мережа однойменних торгових центрів стала лідером у США.

Війна витратам!

«Приділяйте більше увагу скороченню витрат, чим боротьбі з конкурентами. Навіть геній може програти, якщо співвідношення доходів і витрат виявиться не на його користь» – говорить Сем. Зниження витрат стало центральним пунктом стратегії Сема Уолтона. Цієї мети були підпорядковані всі його рішення: і відкриття магазинів у дрібних населених пунктах, і придбання дешевих складських приміщень на окраїнах, і розширення торговельних залів. Уолтон першим почав розміщати каси біля виходу з торговельного залу, що дозволило обслуговувати більше покупців меншою кількістю продавців…Всі магазини Wal-Mart майоріли значками, що повідомляли покупцям про вигідні знижки. Уолтон назавжди змінив представлення про роздрібну торгівлю. Його супермаркети стали своїми й для жителів окраїн, і для покупців із центральних міських районів, притягнутих низькими цінами.

Спочатку компанія Wal-Mart росла повільно. В 1970 році, коли вона була перетворена у відкрите акціонерне товариство, мережу складалася лише з 18 магазинів з оборотом $44 млн. Але вже через десять років загальна кількість магазинів зрослася до 276, а обсяг продажів – до $1,2 млрд. В 1980-х Wal-Mart продовжувала розширюватися, незважаючи на протести власників дрібних магазинів. Саме в ту пору виникла мережа «Сем Клубів» – оптових центрів – і був відкритий перший суперцентр, що поєднував під одним дахом гастроном і 36 відділів товарів народного споживання. У цей же час Уолтон почав акцію під гаслом «Купуйте американське!». Він призивав споживачів підтримувати вітчизняного виробника, щоб прискорити розвиток американської економіки. Експерти заговорили про феномен Wal-Mart, що складається з оригінальної стратегії ведення бізнесу й лобіювання законів, які, з одного боку, забезпечують вільну торгівлю, а з іншого боку - скорочують кількість робочих місць у США.

Правила Сема

До 1990 року мережа Wal-Mart з 1700 супермаркетів стала найбільшою в США. Після цього почалося її глобальне розширення: були відкриті представництва в Мексиці й Канаді. Завдяки гігантським масштабам компанія Сема Уолтона могла дозволити собі витрати на завоювання нових ринків. Жоден з її конкурентів не витримав би тягаря таких витрат.

У цей час Уолтон виробив цілий ряд корпоративних принципів, відомих кожному «партнерові» – так у мережі прийнято називати всіх співробітників. Наприклад, «правило заходу» – перефразування знаменитої приказки «Не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні». Оперативна обробка запитів клієнтів і виконання замовлень у день одержання, до заходу сонця, дотепер залишається одним із ключових елементів корпоративної культури Wal-Mart. Тоді ж Уолтон сформулював «принцип трьох метрів». Всі співробітники магазинів інструктуються: виявившись на такій відстані від клієнта, вони повинні подивитися йому в очі, привітатись і запропонувати допомогу.

Всі торгові центри мережі Wal-Mart були сплановані однаково. Таким чином, у якому би місті не виявилися їхні постійні покупці, вони швидко знаходять потрібні секції й товари.

Всі працівники Wal-Mart стали носити уніформу. Для рядових співробітників це сині піджаки з іменними картками на груди, а для менеджерів обов'язкові кольорові сорочки й краватка. А головним корпоративним принципом творець мережі проголосив згуртованість: «Ми звичайні люди, віддано й ретельно працюючі разом, щоб досягти неймовірних результатів. У кожного з нас своя історія, віра й різний колір шкіри, але всі ми однаково віримо, що кожна людина гідна поваги». В 1992 році торговельна імперія Wal-Mart похитнулася, вражена смертю засновника. Але надалі під керівництвом його сина Робсона Уолтона, що став головою ради директорів, і генерального директора Дэвида Гласса вона розвивалася не менш успішно. Висока активність американських споживачів забезпечила базу для нарощування оборотів. Зараз компанія контролює близько 30% продажів товарів народного споживання США, і, за прогнозами аналітиків, ця цифра може незабаром перевищити 50%. В 2002 році, за даними, отриманою компанією UBS Warburg, мережа Wal-Mart продавала товари в середньому на 14% дешевше, ніж конкуренти. Вона стала невід'ємною частиною американської економіки й культури споживання. Але головної рушійної силоміць розвитку й заставою майбутніх прибутків стала програма невпинного глобального розширення. Зараз компанія, заснована Семом Уолтоном, крім США, працює в дев'яти країнах світу.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Підприємництво»: