Сторінка
3
Покупці набагато більше уваги приділяють факторам, які не є технічними характеристиками продукту й які неможливо нічим виміряти. Тобто - покупці набагато більше значення надають факторам, які не можна оцінити на рівні підрахунку, логіки, раціо. Тобто - більшість рішень покупці приймають ЕМОЦІЙНО.
Покупці іноді бачать у нашому продукті (товарі або послузі) щось таке, чого в ньому ніколи не побачить продавець.
3. Суть кадрової політики в організації. Завдання кадрової політики.
Сучасні тенденції розвитку ринку послуг свідчать про наявність у ньому монополістичної конкуренції, за умов якої велика кількість продавців прагне якнайвигідніше продати свої товари зі схожими споживчими якостями. Однак високу якість послуги визначають унікальність, новітність ідей, що утворюють «ноу-хау» кожної фірми. Тому боротьба за споживача на ринку послуг позначена прагненням найбільш повно і якісно задовольнити клієнта.
Продукт, що цілком задовольнив би споживача, можуть створити лише висококваліфіковані професіонали. Пам'ятаючи про це, менеджери підприємств проводять ретельний відбір працівників.
За оцінкою спеціалістів кадрових агенцій та керівників підприємств, цільовий сегмент ринку трудових ресурсів досить обмежений, незважаючи на численність випускників вузів. Кількість потенційних співробітників підприємств обмежує відбір за професійними вимогами, віковим цензом, а також особистими характеристиками кандидатів.
Сьогодні кадри підприємств мають досить високий рівень зовнішньої ротації. Труднощі професійної кар'єри працівника змушують його або шукати більш високої посади у інших фірмах, або створювати власну організацію (таким чином створюється більше половини нових підприємств). Очевидно, що реалізація успішної кар'єри залежить від професіоналізму працівника.
Однак можна виділити специфічні характеристики працівника, що відрізняють його від інших (табл. 1). До них належать наявність аналітичних здібностей, здатність до творчого підходу та оригінального бачення проблем, компетентність у галузі поведінкових наук, а також емоційна зрілість.
Найчастіше у процесі роботи працівник зустрічається з необхідністю виявлення природи негативних змін, що виникли в організації клієнта, та визначення механізму їх походження. Тому саме аналітичні здібності та діагностичні навички сприяють успіху.
Оскільки людські стосунки в організації досить часто є причиною конфліктів, працівникові належить, для досягнення успіху оцінити природу та динаміку відносин в організації, культуру бізнесу.Для цього необхідно володіти основами поведінкових наук.
Таблиця 1. Вимоги до працівників
Здібності | Характеристика |
Інтелектуальні здібності |
· Здатність аналізувати · Швидке засвоєння великих інформаційних масивів · Логіка, творчість та оригінальність мислення · Здатність синтезувати, узагальнювати, продукувати нові ідеї |
Емоційна зрілість |
· Чесність, об'єктивна оцінка власних можливостей · Врівноваженість · Незалежність поглядів · Можливість протистояти пресингу |
Особисті якості |
· Почуття власної гідності · Дух підприємництва · Ініціативність · Ділова етика |
Контактність |
· Вміння встановлювати контакти, оцінювати та передбачати людські реакції · Здатність входити в довіру · Вміння слухати, переконувати, навчати та заохочувати |
Фізичні якості |
· Вміння адаптуватися до роботи у інших соціально-психологічних умовах · Здатність витримувати певні інтелектуальні і фізичні навантаження, стрес |
Результативність праці у багатьох випадках визначається довгостроковим стабільним поліпшенням роботи організації. Однак для того, щоб досягти ефекту, необхідні не лише значні зусилля з боку працівника, але й сприяння персоналу реалізації нововведень. Ця ситуація вимагає безумовної об'єктивності, чесності, а також здатності працівника протистояти можливим поразкам і труднощам. Інколи вміння переконувати може бути більш важливим, ніж конкретні управлінські знання.
Завдання кадрової політики.
Якість послуг як інтелектуального продукту залежить від творчого особистого потенціалу працівників, ефективності організації та мотивації праці. Отже головним фактором успіху роботи організації є ефективна кадрова політика. Особливості побудування кадрової політики в організації пов'язані із специфікою управління творчим високоінтелектуальним персоналом.
Кадровою політикою традиційно вважають систему правил і норм, що приводять людські ресурси організації у відповідність до стратегії компанії. Тому методи роботи з персоналом організація використовує згідно з обраною концепцією бізнесу.
Метою кадрової політики організації є забезпечення збалансованості процесів поновлення та збереження кількісного та якісного складу кадрів. Безумовно, що основними факторами впливу на кадрову політику фірми є стан зовнішнього середовища та ситуація на ринках послуг і праці.
Кадрова політика на підприємстві багато у чому залежить від організаційної культури. Існують фірми, що об'єднують окремих професійних працівників, які не поєднані єдиною метою і виконують професійні завдання індивідуально. Однак найбільш успішними є фірми, які організовують працю робітників на основі співробітництва та формування команди працівників для виконання організаційної роботи.
Досвід роботи провідних підприємств свідчить про те, що їх головною конкурентною перевагою є унікальний кадровий потенціал та культура бізнесу. Досить високий рівень організаційної культури робить компанію привабливою для талановитих працівників, утримує їх в організації, а результати їх праці, в свою чергу, створюють відповідну репутацію фірми, залучають нових споживачів та висококваліфікованих співробітників. Головним завданням організації є сприяння зростанню професійної компетенції працівників та розвитку їх навичок і вмінь.
Інші реферати на тему «Підприємництво»:
Види господарських товариств. Договір поставки. Суб’єкт банкрутства
Одноосібні володіння, товариства, корпорації. Їх суть, особливості утворення, сфери та галузі функціонування. Переваги та недоліки різноманітних організаційних форм підприємництва
Особливості організації і функціонування підприємств різних форм власності
Реформування колективних сільгосппідприємств
Реалізація бізнес-плану як прцес його удосконалення та подолання опору нововведенням