Сторінка
1
Існує низка специфічних професій, для представників яких зовнішність відіграє першочергове значення: диктор телебачення, дипломат, актор, менеджер. До низ належить і професія педагога Зовнішність виконує дещо специфічну роль адже він має справу не просто із соціумом, а з учнів сою юнню. Для неї педагог – це своєрідний еталон, зразок для наслідування, тому зовнішність вчителя має бути бездоганною у всіх відношеннях.
Народна мудрість стверджує, що по одягу зустрічають, а по розуму проводжають. Все це правильно, але враження, яке справляє вчитель під час першої зустрічі зі своїми вихованцями, лишає незабутній слід у пам’яті учнів. Зрозуміло, що вирішальну роль тут відіграє саме зовнішність. Як правило учням потрібен певний час, аби розібратися, що ж криється за “одягом”. Учителеві ж важливо не втратити можливостей для встановлення дружніх стосунків з учнями, що ж основою позитивної взаємодії.
Не секрет, що діти хочуть мати вчителя із приємною зовнішністю, вихованого з витонченими манерами, елегантно одягненою, із гарною модною зачіскою, привабливим макіяжем, бездоганно чистою і охайною. Навіть учні початкових класів легко вирізняють учителів і пишаються ними, запевняючи всіх, що у них “найкраща вчителька”. А у підлітковому віці простежується тенденція дещо зневажливого ставлення до вчителя, одягненого недбало, зачесаного за модою 10-річної давності. Макаренко зазначив, що : “Я глибоко переконаний, що краще зовсім не мати вихователя, аніж такого, який сам невихований .”
Цілком поділяючи думку знаменитого педагога, вважаємо, що кожен учитель. Незалежно від статі, віку, місця проживання, сімейних обставин, природних даних, взмозі створити власну неповторну зовнішність. Якщо серйозно візьметься за цю справу.
На яких же принципах має базуватися самовдосконалення вчителя у вказаному напрямку?
1. Комплексність. Необхідно відпрацювати всі системи зовнішності в комплексі. Наприклад, учитель, що дбає про свій зовнішній вигляд, отримує прекрасні результати (елегантний костюм, зачіска до лиця, майстерний макіяж). Водночас, якщо він не володіє своїм голосом (говорить голосно або дуже тихо), то досить швидко зачарування вчителем розсіється.
2. Індивідуалізація (індивідуальний стиль, імідж, своєрідність міміки, голосу, тобто все, що відрізняє одного вчителя від іншого).
3. Самовдосконалення. Не зупиняючись на досягнутому, постійний крок уперед, до вершини майстерності.
4. Активність, полягає в тому, що процес самовдосконалення – наслідок власної активності та ініціативи.
5. Перспективність – бачення близької і далекої перспективи, робота на завтрашній день, що стимулює сьогоднішню діяльність щодо самовдосконалення.
6. Єдність особистісного і дійового, що передбачає самовдосконалення в умовах певної діяльності особистості.
7. Концентричність. Передбачає, що кожне нове вміння, яке розвиває вчитель і яке поступово трансформується у звичку, має базуватись на попередніх знаннях, уміннях і навичках та перебувати у безпосередньому зв’язку.
Отже, якщо вчитель буде використовувати запропоновані рекомендації і поради, то вони допоможуть учителям уміло та впевнено працювати над своєю зовнішністю, що дасть їм змогу на високому рівні оволодіти педагогічною технікою.