Сторінка
2
В основу створення м’ясної породи в області було покладено метод поглинального схрещування маточного поголів’я місцевої симентальської породи комбінованого напряму продуктивності з плідниками симентальської м’ясної породи американської селекції. Помісні тварини буковинського типу симентальської м’ясної породи комолі, великі, спокійні, добре споживають корм пасовищ. Корови вирізняються добрими материнськими якостями й високою молочністю, стійко передають нащадкам свої біологічні, екстер’єрно-конституційні особливості та продуктивні якості (висока енергія росту, якісне м’ясо). Худоба нової генерації добре витримує умови передгірної зони, цілорічне безприв’язне утримання, ефективно споживає грубі й соковиті корми, а в літній період — траву пасовищ.
Пілотним (модельним) господарством із застосування технології вирощування м’ясної худоби нового типу в області є державне підприємство — дослідне господарство “Чернівецьке” Буковинського інституту АПВ в с. Цурень Герцаївського району. Нині господарство має близько 200 га сінокісно-пасовищних угідь, створених способом залуження схилової ріллі, а ще — близько 500 голів худоби симентальської породи м’ясного напряму продуктивності (це більше, ніж у всіх агроформуваннях окремих районів).
У 2002-му, сприятливому за зволоженням, році середньодобові прирости молодняку в цілому за рік тут становили 917 г, у дуже засушливому 2003 році — 707, у 2004 — 809, 2005-му — 904 г. У пасовищний період, відповідно, — 1054, 883, 1010 та 1085 г. Собівартість одного центнера приросту за ці роки становила 220–387, а в пасовищний період — 145–169 грн.
На базі дослідного господарства “Чернівецьке” в 2004 році було проведено регіональний семінар “Стан і проблеми розвитку м’ясного скотарства в західному регіоні України”. В роботі семінару взяли участь спеціалісти Міністерства агрополітики України, УААН, Української галузевої науково-виробничої асоціації “М’ясне скотарство”, Інституту розведення і генетики тварин, керівники господарств, які мали намір спеціалізуватися на вирощуванні м’ясної худоби. Це стало поштовхом для рішення низки господарств регіону теж перепрофілювати тваринницьку галузь із молочного напряму на м’ясний. У 2005 році дванадцять агроформувань Чернівецької та три господарства Івано-Франківської областей виявили бажання співпрацювати з Інститутом над розробкою проектів спеціалізації з виробництва якісної яловичини за новою прогресивною технологією. В цих господарствах нині близько 1000 корів уже штучно запліднено спермою бугаїв американської та австрійської селекції м’ясних порід. Дослідне господарство “Чернівецьке” за останні п’ять років реалізувало 224 голови племінного молодняку.
Буковинський інститут агропромислового виробництва працює над проблемою розвитку м’ясного скотарства в регіоні з 1998 року. Наукові дослідження з селекції м’ясної худоби та технології утримання і годівлі здійснюються під методичним керівництвом Інституту генетики й розведення тварин. На основі вже одержаних результатів досліджень розроблено “Методичні рекомендації з інтенсивного вирощування м’ясної худоби в передгір’ї Карпат”, виконання яких має забезпечити енергію росту тварин до 1117 г і більше за витрат корму 7,9 к. о. на 1 кг приросту, з рентабельністю 21% та з економічним ефектом 285 грн на голову за рік. Розроблено й захищено патентом рекомендацію “Комплексна мінеральна добавка”, яка дає змогу збільшувати продуктивність молодняку м’ясної худоби під час відлучення на 19,8% за витрат корму на 1 кг приросту 7,5 к. о. та економічного ефекту в 280 грн на голову за рік.
Науковці Інституту розробили на 2005–2008 роки два інноваційні проекти:
“Створення галузі м’ясного скотарства та розведення симентальської м’ясної породи австрійської селекції в лісостеповій зоні регіону” — для ДП “Рокитне” СТзОВ “Авангард” Новоселицького району — з очікуваним економічним ефектом 280 грн на одну голову за рік.
“Оптимізаційна модель годівлі худоби за інтенсивного виробництва яловичини, адаптована до умов передгірного регіону”, — для сільськогосподарського виробничого кооперативу “Україна” Сторожинецького району (з економічним ефектом 175 грн на одну голову за рік).
Інститут спільно з Головним управлінням агропромислового розвитку Чернівецької облдержадміністрації розробили “Комплексну програму розвитку галузі м’ясного скотарства і створення високопродуктивних стад м’ясних сименталів у Чернівецькій області на 2005–2012 роки”, якою передбачено комплексне вирішення проблеми виробництва яловичини в регіоні за рахунок створення галузі м’ясного скотарства. В 2005 році п’ять господарств одержали державну підтримку на м’ясне скотарство в сумі 456 тис. грн. Таке стимулювання галузі з боку держави сприятиме подальшій переорієнтації низки господарств регіону на розведення м’ясних сименталів.
Для збереження гірської локальної породи пінцгау за ініціативи науковців Інституту в 2005 році в Путильському районі на базі чотирьох агроформувань створено науково-виробничу асоціацію “Райдуга” з розведення породи пінцгау за технологією м’ясного скотарства.
Зростання кількості таких господарств у регіоні дасть можливість поліпшувати генетичний потенціал худоби м’ясних порід та повніше забезпечувати населення продуктами харчування якісного походження.
1 2