Сторінка
2

Загальна рівновага, ефективність обміну, розподілу і виробництва. Зовнішні ефекти

Коли і ресурси, і продукція розподіляються таким чином, що неможливо поліпшити становище однієї особи без шкоди для іншої, досягається, оптимальний, за Паретто, розподіл ресурсів. Для досягнення такої ефективності немає бути можливості отримання додаткового виграшу шляхом перерозподілу ресурсів або обміну продуктами між споживачами. Тому умову, необхідну для досягнення оптимального за Паретто розподілу ресурсів, можна подати у вигляді рівності:

MRSAxy=MRSБxy=MRSXY

З

Зовнішні ефекти (Екстерналії) - витрати або вигоди від ринкових угод, що не виражаються у цінах. Зовнішні ефекти поділяються на негативні і позитивні.

Негативні зовнішні ефекти виникають тоді, коли виробництво або споживання товару породжує некомпенсовані витрати у третьої сторони.

Граничні зовнішні витрати (МЕС) можна розглядати як різницю між граничними суспільними витратами (MSC) і граничними приватними витратами (МРС):

МЕС= MSC=MPC

Граничні зовнішні витрати - додаткові витрати, що пов'язані з випуском кожної додаткової одиниці блага, які не відшкодовує виробник, а перекладає на третіх осіб.

Крива пропозиції товарів і послуг з негативними зовнішніми ефектами враховує тільки граничні приватні витрати, які менші за граничні суспільні витрати .

Позитивний зовнішній ефект виникає у випадку, коли діяльність одних економічних агентів приносить вигоду деяким іншим, які не беруть участь у ринковій угоді.

MSB=MPB+MEB, де MSB - гранична суспільна вигода,

МРВ - гранична приватна вигода,

МЕВ - гранична зовнішня вигода.

Гранична зовнішня вигода - це додаткова вигода, яку отримують треті особи, що не беруть участь у ринковій угоді. При наявності позитивного зовнішнього ефекту гранична приватна вигода менша за граничну суспільну вигоду

Зовнішній ефект трансформується у внутрішній, коли ціни скориговані так, що вони відображають суспільні витрати чи вигоди. І дану трансформацію називають інтерналізацією.

Засоби інтерналізації зовнішнього ефекту державою:

1. Коригуючий податок: цей податок дорівнює або наближений до граничних зовнішніх витрат, він зменшує виробництво товарів і послуг з негативними ефектами.

2. Коригуюча субсидія - це субсидія виробникам чи споживачам, яка дорівнює граничним зовнішнім витратам і дозволяє збільшити виробництво товарів і послуг з позитивним ефектом.

Проблеми:

1. Складність розрахунку граничних витрат і вигод.

2. Суб'єктивність підходів до оцінки суспільних витрат і вигод.

Негативні зовнішні ефекти - наслідок незгоди з питань прав власності, щодо використання ресурсів.

Теорема Коуза. Коли права власності визначені, а трансакційні витрати дорівнюють нулю, проблема зовнішніх ефектів може бути знята за допомогою особистих угод.

Обмеження використання теореми Коуза - невелика кількість зацікавлених осіб при укладанні угоди. Теорема Коуза підкреслює, що ретельне визначення прав власності може бути фактором зменшення зовнішніх ефектів.

4

Існують потреби, які неможливо задовольнити через купівлю бажаної кількості товарів чи послуг на приватній основі.

Приватний товар (або чисте приватне благо) - це таке благо, яке виступає у вигляді достатньо малих одиниць і підлягає дії принципу винятковості. Який означає, що той, хто бажає і може платити ринкову ціну, отримує благо, а той, хто не може чи не хоче платити таку ціну, виключається із числа споживачів вигод, які забезпечує дане благо.

Суспільний товар (або чисте суспільне благо) - це благо, яке складається з таких великих одиниць, що здебільшого не може бути продано індивідуальним покупцям та на яке не поширюється принцип вийнятковості. Додаткові споживачі не зменшують доступу до блага іншим: суспільне благо не конкурентне, бо граничні витрати додаткового споживача дорівнюють нулю. Не існує ефективних способів відсторонення індивідів від користування вигодами цих благ з самого початку їхнього виникнення. Вигоду від суспільних благ суспільство отримує завдяки виробництву таких благ, а не завдяки їхній купівлі, як у випадку з чистим приватним благом. Прикладом суспільних благ є: маяк, який попереджує кораблі про підступність узбережжя чи гавані, національна оборона, підтримання правопорядку, боротьба із стихійними лихами.

Особливості попиту на чисте суспілне благо:

1. Неможливість визначення ціни на окрему одиницю чистого суспільного блага.

2. Крива попиту на чисте суспільне благо одержується шляхом видавання граничних корисностей усіх споживачів при кожному можливому обсязі споживання.

Q - обсяг суспільного блага,

Д1 і Д2 - індивідуальний попит,

Д* - сума корисності споживача

Оптимальна пропозиція чистого суспільного блага:

1. Крива МС показує граничні витрати пропозиції додаткової одиниці суспільного блага.

2. Крива попиту показує граничну суспільну корисність кожної одиниці суспільного блага.

3. Ефективність випуску чистого суспільного блага має місце в точці Е, де сума граничних корисностей чистого суспільного блага для індивідуальних споживачів дорівнює граничним витратам виробництва цього блага.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Мікроекономіка»: