Сторінка
3
Еластичність попиту на продукт підвищується, коли споживачі знають про існування його замінників, їхню якість та ціни.
2. Частка бюджету споживача, що витрачається на купівлю продукту. Попит на товари і послуги з високою вартістю еластичніший, бо їхня частка у доході споживача велика. Покупець може тиждень торгуватися за 1% зміни в ціні на будинок і водночас не реагувати на 100% зміни ціни на сірники. Попит на продукт з невисокою ціною мало залежить від зміни ціни на нього.
3. Потреба у товарі. Попит на товари першого вжитку не еластичний, попит на товари, що є предметом розкоші, високо еластичний. Покупці чутливі до найменших змін у цінах на предмети розкоші.
4. Період часу, необхідний для пристосування до змін у цінах. З перебігом часу еластичність попиту зростає. Люди у продовж певного періоду часу звикають до зміни в ціні або ж знаходять нові замінники, нові способи використання продукту.
Враховуючи всі ці чинники, вкажемо на товари і послуги, за ціною що належать до різних груп еластичності попиту за ціною: еластичність дуже низька (нижча 0,5) та еластичність середня (близько 1).
Еластичність пропозиції.
Еластичність пропозиції характеризує ступінь реагування продавців на зміну ціни. Її позначають через Es
.
Наприклад, коли ціна на морозиво зросла на 1%, то продавці збільшили пропозицію морозива на 1,5%:
.
Залежно від абсолютного значення коефіцієнта еластичності розрізняють еластичну й нееластичну пропозицію. Якщо Es<1, пропозиція нееластична.
Чинники, що визначають еластичність пропозиції за ціною.
На еластичність пропозиції за ціною впливають такі чинники:
1. Час. Коли ціна на продукти зростає, виробники хочуть продати якомога більш його одиниць. Для цього потрібно розширити виробництво, що вимагає певного часу. Наприклад, якщо зросла ціна на цукор, розширення посівних площ цукрових буряків, з яких він виробляється, зможе забезпечити збільшення виробництва цукру не швидше, ніж через рік. Отже, з перебігом часу еластичність пропозиції зростає. Процес збільшення пропозиції містить кілька періодів:
а) миттєвий період. У перший день підвищення цін на продукти, його пропозиція абсолютна не еластична. Крива пропозиції має вигляд вертикальної прямої і не змінюється зі зміною ціни. Продавці упродовж дня здебільшого не зможуть доставити на ринок ту кількість, що є на складах, не говорячи вже про розширення виробництва;
б) довгостроковий період. Через певний час пропозиція стає достатньо еластичною, бо виробники побудували нові приміщення, ввели в дію нове устаткування, розробили нові технології. Виробництво розширилось завдяки старим ти новим потужностям;
в) короткостроковий період. Протягом кількох тижнів після підвищення ціни пропозиція має низьку еластичність, виробники впевнились у зміні ціни, максимально збільшують виробництво, використовуючи всі свої резерви.
2. Вартість розширення виробництва. Якщо фірма виробляє технологічно складний продукт, розширення його виробництва обійдеться дуже дорого. Тому навіть за значного підвищення ціни на цей продукт небагато фірм погодиться на збільшення його виробництва. Зрозуміло, що еластичність пропозиції такого продукту невисока.
3. Можливості й вартість зберігання продукту. Коли ціна на продукт зменшується, перед фірмою постає дилема: продавати продукт за низькими цінами, чи вилучити продукцію на склад. Рішення залежить від того, як довго може зберігатися цей продукт, яка вартість його складування. Якщо фірми мають гарні й недорогі склади і продукти можна довго зберігати, еластичність пропозиції підвищується.
4. взаємозаміньюваність ресурсів у виробництві. Якщо працю, землю чи капітал, що використовують, як вихідні фактори, можна швидко перемістити з виробництва одного продукту на виробництво іншого, еластичність пропозиції такого продукту висока. Еластичність пропозиції злакових загалом нижча, ніж конкретно злаку, наприклад жита. Річ у тому, що і землю і працю, і устаткування дуже легко перемістити з виробництва жита на виробництво іншого злаку, наприклад пшениці, в той час як перехід виробництва зернових на будь-яке інше виробництво, наприклад молоко, складніший.
Список використаної літератури.
1. ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ – Предборський В.А., Гарін Б.Б., Кухаренко В.Д.; видавництво КОНДОР; Київ 2003.
2. С.В. Мочерний “Основи економічної теорії”. – Тернопіль – 1993.
3. Конспекти лекцій.