Сторінка
3
Графік 2.11. Механізм формування рівноважної ціни:
а - за Л.Вальрасом (модель Л.Вальраса);
б - за А.Маршаллом (модель А.Маршалла).
Метод Л.Вальраса засновується на зміні динаміки ціни в напрямку досягнення стану рівноваги, тоді як підхід А Маршалла базується на зміні динаміки обсягів товару; тобто Вальрас розробив «модель коригування ринкових цін», тоді як А.Маршалл - «модель коригування випуску».
Безперечно, і ціна, і кількість товару взаємообумовлюються — і для вирішення проблем урівноваження всіх параметрі, Принципової різниці між цими підходами немає. Але динамічні передумови цих двох підходів принципові розрізняються.
У процесі функціонування ринку відбувається взаємне узгодження економічних інтересів продавців і покупців. Важливу роль у цьому процесі відіграють ціни, сприяючи швидкому обміну інформацією. Саме ціни роблять умови обміну простими, прозорими і стандартизованими для всіх суб'єктів ринкової економіки.
4.
Випадок 1. Попит збільшується, пропозиція — незмінна
Припустимо, зросли доходи. Попит на товари підвищеної споживчої цінності збільшиться, крива попиту D переміститься вправо в положення D1, що спричинить дефіцит пропозиції. Тому ціна підвищиться від P* до P1, збільшуючи величину пропозиції від Q* до Q1.
Якщо доходи зменшуються, то простежується зворотний ефект: крива попиту D переміститься вліво, що викличе надлишок пропозиції, тому ринкова ціна знизиться і ліквідує цей надлишок .
Вплив збільшення попиту на рівноважну ціну Вплив зменшення попиту на рівноважну ціну
Випадок 2. Пропозиція збільшується, попит — незмінний
Припустимо, витрати на виробництво товарів зменшуються. Це позитивно впливає на збільшення пропозиції. Крива пропозиції переміститься вправо в юження S1, що приведе до зниження рівноважної ціни від P* до P1 та збільшення ринкової рівноваги від Q* до Q1.
Вплив збільшення пропозиції на рівноважну ціну. Вплив зменшення пропозиції на рівноважну ціну.
Якщо витрати на виробництво товарів зростуть, то матиме місце зворотний ефект: крива пропозиції S переміститься вліво, рівноважна ціна підвищиться, а ринкова рівновага зменшиться.
Випадок 3. Попит і пропозиція збільшуються (зменшуються) однаково
Якщо попит і пропозиція однаково збільшаться, то ціна залишається сталою (Р*), а ринкова рівновага зросте (Q*→Q1). Якщо ж попит і пропозиція однаково зменшаться, то рівноважна ціна не зміниться, а ринкова рівновага зменшиться.
Моделюючи різні зміни попиту й пропозиції, можна визначити їх вплив на рівноважну ціну. Виникає запитання: які чинники, крім попиту й пропозиції, можуть вплинути на механізм установлення рівноважної ціни? Це здатна зробити держава, яка законодавчо запроваджує найнижчий чи найвищий рівень цін (мінімальну або максимальну ціну).
Вплив однакового збільшення (зменшення) попиту і пропозиції на рівноважну ціну
Максимальні та мінімальні ціни
Запровадження максимальних цін, або стелі цін, що відбувається в законодавчому порядку, передбачає контроль за високими цінами та доходами. Максимальні ціни можуть бути встановлені на різних рівнях відносно рівноважної ціни: вище, нижче та на рівні Р*. Тільки у випадку, коли вони встановлюються нижче рівня рівноважної ціни, їх дія є результативною. Ринковий механізм пни цьому не може реалізувати свої можливості щодо збалансування величин попиту й пропозиції, він втрачає розподільчу функцію. А дія законів попиту і пропозиції призупиняється.
Запровадження максимальної ціни.
Як бачимо з рисунка, при встановленні Рmах<Р* величина пропозиції зменшся від OQ* до OQ2, а величина попиту зростає від OQ* до OQ1. Утворюється хронічний дефіцит товару в розмірі O1Q2. Це сприяє появі чорного ринку та його надмірно високих цін (Рч.р). Адже завжди знайдеться певне коло людей, які купуватимуть товари за низькими контрольованими цінами і продаватимуть їх за високими чорноринковими. Існування чорного ринку буде можливим доти доки діятиме верхня межа ціни. Обсяги ж чорного ринку залежатимуть від того скільки людей погодиться виконувати роль покупців і продавців на ньому, незважаючи на заборону та покарання.
Встановлення максимального обмеження ціни на рівні, нижчому за рівноважний, виправдовує себе лише в екстремальних ситуаціях, коли виникає потреба забезпечити населення за доступними цінами хоча б мінімумом товарів. Даний крок супроводжується запровадженням карткової системи, тобто проводиться нормування з метою обмеження купівельної спроможності громадян. Нормування використовувалося в багатьох країнах світу під час або після війн, стихійних лих (землетруси, повені, посуха), коли мала місце нестача товарів першого вжитку (хліб, цукор, масло, м'ясо, бензин тощо). Уряд розподіляв серед населення лімітовану кількість обмежених у пропозиції товарів через купони або талони і досягав за короткий час хоча б часткового розв'язання проблеми. Щодо адміністративно-командної економіки, то нормування є її характерною ознакою, що призводить до постійного дефіциту товарів та довгих черг у крамницях. Виграє той, хто скоріше дістанеться прилавка або обійде закон. Подібна система розподілу життєвих благ є неефективною.