Сторінка
3

Оцінка фінансової стійкості підприємства

Показники рентабельності групи «а» розраховуються на базі да­них бухгалтерського обліку прибутків та збитків і становлять сис­тему таких коефіцієнтів:

1) коефіцієнт граничного рівня валового прибутку (К1)

К1 = Вп/Чоп = 1 - ВПр/Чоп,

де Вп — сума валового прибутку;

ВПр — вартість продажу (реалізації продукції, робіт, послуг);

Чоп — чистий обсяг продажу (реалізації");

2) коефіцієнт граничного рівня прибутку від основної опера­ційної діяльності (К2)

К2 = Под/Чоп,

де Под — сума прибутку, отриманого від основної діяльності;

3) коефіцієнт граничного рівня прибутку від усієї діяльності під­приємства — операційної, фінансової, інвестиційної (К3)

К3=П/Чоп,

де П — сума прибутку до виплат за довгостроковими зо­бов'язаннями і податкових виплат;

4) коефіцієнт граничного рівня чистого прибутку (К4)

К4 = Чп/Чоп.

де Чп — сума чистого прибутку після виплати відсоткових сум за довгостроковими зобов'язаннями та сплати податків;

5) критичний коефіцієнт рентабельності (К5)

К5-(Чоп—Зв)/Чоп,

де Зв — це сума змінних витрат у складі вартості продажу.

У міжнародній практиці вся підприємницька діяльність корпора­цій, фірм та інших підприємств чітко поділяється на три види: опе­раційна (основна); інвестиційна — вкладання грошей в акції, інші цінні папери, капітальні вкладення; фінансова — облік отриманих (сплачених) дивідендів, відсотків тощо. Такий поділ видів діяльнос­ті знаходить відображення у відповідних формах звітності.

Із наведених формул зрозуміло, що всі коефіцієнти мають ту са­му базу обрахунку — чистий обсяг продажу (валові надходження за вирахуванням суми повернення і дисконтних знижок).

Ці, а також наведені нижче показники рентабельності взаємодо­повнюють один одного і дають змогу здійснити комплексну оцінку фінансового стану підприємства.

Показники рентабельності групи «б» розраховуються як відно­шення прибутку і коштів, вкладених у підприємство засновниками, ^ акціонерами та інвесторами. Зарубіжний досвід свідчить, що за да- і ними звіту щодо прибутків (збитків) і балансового звіту доцільно розрахувати такі коефіцієнти:

1) коефіцієнт віддачі на всю суму виробничих активів (К6)

Кб = Чп/ВА,

де ВА — середньорічна величина всіх виробничих активів під­приємства;

2) коефіцієнт віддачі від інвестованого капіталу (К7)

К7 = П/СА,

де СА — середньорічна сума всіх активів підприємства за мінусом короткострокових зобов'язань, або середньорічна сума капіталізова­них коштів (акціонерний капітал + довгострокові зобов'язання);

3) коефіцієнт віддачі на акціонерний капітал (K8)

K8 - Чп/СК,

де СК — середньорічна сума власного капіталу, представлена акціонерним капіталом.

Коефіцієнт віддачі активів характеризує величину дохідності всього потенціалу, яким володіє підприємство (його називають по­казником майстерності використання капіталу менеджерами під­приємства). Цей показник для детальнішої оцінки може обчислюва­тись у різних модифікаціях: в чисельнику формули можуть викори­стовуватись різні показники прибутку: валового, операційного, до вирахування податків і т. д.

Коефіцієнт віддачі інвестицій характеризує ефективність відда­чі тільки частини всього капіталу — довгострокових інвестицій і капіталізованого прибутку підприємства. Цей коефіцієнт характери­зує фінансовий стан підприємства в цілому. Наприклад, фінансова стійкість знижується, коли відсоткова ставка на позикові кошти пе­ревищує величину цього коефіцієнта.

Важливу роль у комплексній оцінці фінансового стану під­приємства, особливо в акціонованих підприємствах, відіграє третій із розглянутих показників — коефіцієнт віддачі акціонерного капіталу.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Фінанси»: