Сторінка
1
План.
І. Грудне виховання. Чому це так важливо?
а) Грудне молоко – ідеальна їжа для новонародженого.
б) Вироблення та виділення грудного молока.
в) Підготовка до годування груддю.
г) Від чого залежить тривалі і стійка лактація, 10 основних принципів грудного вигодовування.
д) Правила годування грудьми, дотримання гігієни при грудному вигодуванні, харчування матері в період лактації.
ІІ. Пригодування.
а) Правила введення пригодування.
б) Програма пригодування.
ІІІ. Штучне вигодовування.
а) У чому різниця між жіночим і коров’ячим молоком?
в) Правила при штучному годуванні немовляти.
Грудне вигодовування
Годування грудьми – одна з найбільших винагород у догляді за дитиною. Ви зможете забезпечити її найліпшим харчуванням, яке дає природа, тож не лякайтеся, якщо зіткнетеся з деякими проблемами на початку. Ви і дитина повинні опанувати це вміння разом. Якщо дитина спочатку не вміє споживати, або смокче недовго, то будьте терплячі до неї. Дитині не треба багато їжі відразу після народження, а Ваші пипки повинні зміцніти і звикнути до смоктання. Подолавши перший тиждень (або більше), ви можете бути впевнені в успішності грудного вигодування.
Грудне молоко – ідеальна їжа для новонародженого – натуральна , стерильна, нета. Ця їжа:
– легко засвоюється і повноцінно використовується організмом дитини.
– захищає немовля від різноманітних інфекцій, сприяє нормуванню власної системи імунітету.
– забезпечує ріст і розвиток малюка, завдяки наявності в жіночому молоці комплексу біологічно активних речовин (гормони, ферменти, ростові, імунні фактори та інше).
– Забезпечує вам емоційний контакт із малюком, основу правильної психологічної поведінки дитини в сім’ї та колективі, її соціалізацію. Сприяє інтелектуальному та пізнавальному розвитку.
– допомагає запобігати непланованій вагітності після пологів.
– захищає ваше здоров’я – сприяє нормативному перебігу післяпологового періоду, здійснює профілактику виникнення мастопатії, пухлин молочної залози, матки та яєчників.
– Значно дешевше, ніж штучні суміші.
Вироблення та виділення молока.
Молочна залоза складається із залозистої, опірної та жирової тканин. Розмір грудей не впливає на процес і якість грудного вигодовування. Жінки як маленькими, так і з великими грудьми можуть чудового годувати своє маля молоком. У залозах виробляється молоко, яке через протоки рухається до соска. Не доходячи до соска, протоки розширюються і утворюють молочні синуси, в яких тимчасово збирається молоко. Молочні синуси розташовані під так званою ареолою – темними кружечками навколо соска. Придивіться добре – на поверхні ареоли помітні маленькі пухирці, які виробляють рідину, що пом’якшує та дезінфікує шкіру, соска та ареоли. В ділянці соска, а особливо ареоли. В ділянці соска, а особливо ареоли, є багато дуже чутливих нервових закінчень, подразнення яких під час смоктання “запускають” і підтримують лактаційні рефлекси – молоко утворення, тобто пролактиновий, і виведення молока, або акситоциновий. Таким чином лактація (виділення молока молочною залозою) складається з двох фаз: продукції та виведення молока.
У перші дні після пологів груди виробляють молозиво, спеціальне молоко, багате на білки, що забезпечую дитину цінними антитілами проти інфекцій. Молоко починає виділятись десь на четвертий день. Дитина стимулюватиме виробництво достатньої кількості їжі для неї.
Щоб молоко прибувало, дитину треба годувати з два-або тригодинним інтервалом. Утворення грудного молока ґрунтується на принципі постачання і попиту: чим частіше дитина їсть і більше молока випиває, тим більше його виробляється. Додаткове штучне підгодовування підриватиме цю систему: якщо дитина задовольнить свій голод їжею х пляшечки, вона не буде добре смоктати, ваші груди не отримають потрібної стимуляції.
Грудне молоко не завжди однакове за складом: на початку годування воно водянисте і добре тамує спрагу і тільки під кінець дитина отримує ситну висококалорійну їжу. Тому важливо, щоб вона смоктала принаймні 10-15 хв з однієї груді під час кожного годування, інакше знову швидко зголодніє.
Підготовка до вигодування груддю
По-перше, треба бути глибоко впевненим в необхідності природного вигодування для майбутньої дитини, мати бажання обов’язково годувати її грудьми, а також отримати підтримку з боку рідних, чоловіка та медичного персоналу. Звичайно починати готуватися до цього потрібно із своєчасного нагляду в жіночій консультації і ретельного обстеження під час вагітності. Зверніть увагу на регулярний контроль за масою тіла, активізація гімнастичних вправ для грудних м’язів носінні бюстгальтера з простої щільної тканини, достатнього за об’єктом для того, щоб не здавлювати молочну залозу.
При огляді молочних залоз може бути встановлена плоска або тескувата форма сосків. Не хвилюйтесь, це не перешкодою для повноцінного грудного вигодовування. Справа в тому, що дитина під час смоктання захоплює і частину груді навколо соска, не тільки сам сосок, потрібно лише правильно її прикласти до грудей.
Вже під час вагітності майбутній мамі потрібно отримати інформацію, як відбувається вироблення і виділення молока, навчитися правильному прикладанню дитини до грудей, методом зціджування грудного молока.