Сторінка
1

Медицина і її розвиток

Лікування виникло раніше, ніж появилося свідчення про будівництво і функції органів тіла тварин і людини. Свідчення про будівництво людського тіла були недостатніми для правильного уявлення про нього.

Медицина в Античній Греції досягла великих для того часу успіхів в користувалося признанням далеко за межами країни. Лікарі були оточені виключною повагою був утверджений особлива особа Бога лікування. В V ст. до н.е. в Греції були лікарні різних спеціальностей. Найпоширенішим типом медиків за цих часів у Греції були мандрівні лікарі, які ходили з одного населеного пункту до іншого.

Перші найбільше точні свідчення в будівництві тіла людини зустрічаються в процесах великого лікаря і мислителя давнини Гіппократа (460-377 рр. до н.е.). Батько його був лікар, походив із стародавнього роду аскленіадів, мати – акушерка. За традицією сім'ї, Гіппократ вивчав медицину з дитячих років. У зрілому віці він, за звичаєм тих часів. Гіппократу належить велика історична заслуга: він зібрав і систематизував, долучивши свій величезний досвід, ті медичні знання, які за його часів, можливо, передавалися з роду в рід лише переказами.

Медична термінологія “Кодексу Гіппократа” є основною наукою медицини всіх народів. Незважаючи на те що в “Кодексі Гіппократа” немає особливо нових відомостей з анатомії і фізіології порівняно з медициною інших стародавніх народів значення його праць для всесвітньої медицини виняткове. У своїх працях він показав, як зовнішнє середовище діє на людину і як людина відповідає на дію тих або інших чинників. Він перший довів, що лікування потрібно проводити лише за індивідуальними особливостями кожного хворого. Аристотель (384-322 рр. до н.е.) видатний представник книговидавництва аскліпіад, вказав на серце, як головний орган, проводячий в рух кров. Однаково приставлення Аристотеля в руху крові були помилковими і крайньо запутаними. Великий вплив на розвиток анатомії і медицинської науки взагалі мала Олександрійська медицинська школа. Серед лікарів-теоретиків цієї школи внесли значний вклад в розвиток анатомії, були Героділ (народився біля 304 р. до н.е.) і Ерозістрат (народився біля 300 р. до н.е.). Героділ об’єднав всі відомості до нього свідчення по анатомії людини і доповнив їх своїми спостереженнями. Еразістрат зробив повне і точне. На той час описання печінки і жовчних шляхів, Олександрійській медичній школі належать відкриття способів перев’язки кровоносних судин при кровотечах. Знаменитий художник і учений Леонардо да Вінчі (1452-1519) усилено займався анатомією і зробив сотні малюнків з препаратами. Ці малюнки склали цінні анатомічні матеріали.

Реформатором середньовічної і основоположником сучасної анатомії рахується Андріаса Віталія (1514-1564) вихованої на науках Галена, він незадовільнявся рідкісним вскриттям трупів, які проводили тоді.

В слід за Везалієм в анатомії і фізіології виділяються такі вчені як Фоллопій (1523-1562, Євстахій (помер в 1574 р.), Фобріцій (1537-1619) продовжуючи його винаходи.

Серветом і Гарвеєм було відкинено приставлення Галена про кровообіг. Сервет (1509-1553 рр.) – лікар і богослов, родився в Іспанії, виступав проти догматів церкви, за що переслідували його церковники. Вивчаючи медицину і анатомію, він правильно описав мале коло кровообігу і розгадав його фізіологічний зміст. В 1627 р. Гарвей (1578-1657) – встановив наявність великого кола кровообігу. Для цього вивчення він з успіхом примінив експериментальний метод. Гарвей зрівняв роботу серця з роботою насоса. Для затвердження його теорії кровообігу велике значення мали відкриття в 1651 р. Мольній (1628-1694) видимих під мікроскопом найменших сосудин – капілярів. Одночасно з відкриттям Гарвея Азеліо (1581-1626) винайшов у собаки лімфатичні сосудини і описав їх.

Видавцем загально теорії анатомії являється Бісна (1771-1802). В книзі “Загальна анатомія” (1801) він об’єднав по функціональних признаках розрізнених раніше уявлення про тканини, органів і систем органів.

В Римі в умовах великої централізованої держави перед медициною відкрилися можливості широкого розвитку.

В І ст. до н.е. в Римі набуло поширення вчення грецького філософа Епікура (341-270 рр. до н.е.) літературно оформлене у високохудожній формі його послідовником поетом Лукрецієм в його відомому творі “De natura rerum” (“Про природу речей”). З лікарів найвідомішим прибічником Епікура був Асклепіад (124-56 рр. до н.е.). Народився він в Афінах. Асклепіад учив, що тіло людини складається з атомів, між якими є пори, канали. Крізь ці пори і канали виділенням поту та випаровуванням регулюється ділянка організму. Послідовник Аскленіада Темісон (І ст. до н.е.) вирішив спростити вчення свого учителя, зробити його доступним і зрозумілим для кожного лікаря. Усі хвороби за проявами їх він поділив на три групи. До першої групи він відніс хвороби, за яких організм людини перебуває в стані напруження – status strictus. Три тіла в цьому стані закриті. При хворобах другої групи – протилежний стан: усі пори і канали надмірно послаблені – status baxus. До першої групи належать мішані форми, за яких лікування призначають спочатку залежно від тих симптомів, які виявляються особливо яскраво.

В Росії до ХVІІ ст. лікарі були тільки при царському дворі. Тільки в ХVІІ ст. в Москві створюється перша медична школа при Аптекарському наказі. Петро І поставив за мету прикликати в Росію лікарів, які би могли навчити руських людей анатомії і медицині. В ХVІІІ – ХІХ ст. в анатомії людини в Росії особливо виділялися роботи МВ. Ломоносова, А.Ф.Коверзне ва, М.І.Шеіна та багато інших.

Основоположниками топографічної анатомії являється Н.І.Пирогов (1810-1881). Він предложив і розробив метод послідовних розтинів заморожених трупів для вивчення топографій органів. Особливе місце серед руських медиків займає П.Ф. Пескафт (1837-1909) заклав основу фізичного виховання. Велику славу приніс його труд “Основи теоретичної анатомії”.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Медицина»: