Сторінка
1

Сучасний стан проблеми невиношування вагітності

НВ є однією з провідних акушерських проблем із-за його прямого зв’язку з перинатальною захворюваністю і смертністю та потребує детального вивчення з метою профілактики самовільних викиднів, передчасних пологів і народження мало вагових дітей. Недоношені діти вносять основний “вклад” у показники перинатальної захворюваності і смертності, на їх долю припадає біля 60-75% даної патології. Актуальність проблеми НВ обумовлена також критичною демографічною ситуацією на Україні.

Під НВ необхідно розуміти самовільне переривання вагітності в різні терміни, від моменту запліднення до 37 тижнів вагітності, рахуючи з першого дня останньої менструації. Термін НВ включає в себе мимовільні викидні та передчасні пологи. Переривання вагітності підряд 2 рази і більше називається звиклим не виношуванням. Залежно від терміну вагітності коли відбулося переривання вагітності розрізняють: ранні викидні (до 12 тижнів вагітності), пізні викидні (від 13 до 27 тижнів вагітності) і передчасні пологи (від 28 до 37 тижнів вагітності).

Частота клінічно явного самовільного викидня у середньому складає 15-20%. Ранній аборт на долю якого припадає біля 8% всіх вагітностей залишається нерозпізнаним. Максимальна кількість самовільних абортів (81,06%) спостерігається у першому триместрі вагітності, причому 38% з них – в перші 7-8 тижнів вагітності. Потім по мірі збільшення терміну вагітності число самовільного переривання вагітності зменшується. У ранні терміни (до 10 тижнів вагітності) самовільне переривання вагітності у 80% випадків обумовлене генетичними факторами, а в більш пізні терміни – в значній мірі пов’язане з порушенням здоров’я матері. За даними літератури, самовільне переривання вагітності в терміни 20-27 тижнів склало 1/7 всіх спонтанних абортів, причому серед причин переважали інфекційні процеси, які виявляються при цитологічному дослідженні ендометрія і плаценти. Вади розвитку відмічалися лише у 10% випадків; 40% жінок виявити причину самовільного переривання вагітності не вдалося. На думку деяких авторів частота передчасних пологів залишається високою і не має тенденції до зниження.

Етіологія самовільних викиднів різноманітна; нерідко до переривання вагітності приводи не один, а декілька причинних факторів. Епідеміологічними дослідженнями виявлено, що дана патологія виникає частіше всього при поєднанні медичних і соціальних факторів, залежить від місця проживання, професії матері і характеру її роботи до і під час вагітності, соціальної приналежності, віку і числа попередніх пологів тіло будови і маси тіла, якості харчування, куріння і вживання спиртних напитків. Передчасні пологи можуть розвиватися при багатоплідній вагітності, при наявності захворювань, різних патологічних станів під час вагітності, у жінок з викиднями і перинатальною смертю плода у анамнезі.

НВ частіше спостерігається у жінок молодших 20 і старших 30 років (питома вага більше 30%), в той час як у проміжку між 21 і 30 роками частота цієї патології значно нижча. Частота передчасних пологів збільшується при кожній наступній вагітності і мінімальна при перших пологах.

Передчасні пологи частіше бувають у жінок, занятих фізичною працею, а також у молодих жінок, поєднуючи роботу з навчанням.

На думку деяких авторів велике значення має латентна інфекція, частіше всього стрептококова або стафілококова, питома вага якої серед причин переривання вагітності складає до 39,8%.

Численні дослідження вказують на значну роль у етіології НВ інфекційного фактору.

Найбільш частою причиною НВ є сечостатева інфекція. При цьому особливе значення надається бессимптомній бактерурії при ати пічній стертій клінічній картині. До інфекції сечостатевих органів слід віднести інфекційно-грибкові збудники (хламідії, гарднерели, уреаплазму, трихомоніаз, гонорею, мікоплазму та інші).

Крім інфекції місцевого значення причиною НВ можуть бути інфекції епідеміологічного значення: грип та інші аденовірусні інфекції, ВІЛ-інфекція, краснуха, бруцельоз, тифи, малярія та інші.

Передчасне переривання вагітності може трапитися у результаті внутрішнього ураження плоду, його оболонок та навколоплідних вод. Механізм дії інфекції різний. Але слід враховувати, що майже всі збудники і їх токсини проникають через плацентарний бар’єр до плоду. Патогенними чинниками при цьому є самі бактерії і їх токсини, а також гіпертермія. Звичайно, що ці чинники можуть поєднуватися. Всі вони порушують імунологічний, гормональний, обмінний гомеостаз, а також викликають передчасне скорочення матки, наслідком чого є НВ.

Враховуючи те, що серед етіологічних факторів передчасного переривання вагітності ведуче місце займають запальні процеси і їх наслідки, особливе значення набувають питання імунітету. З сучасних позицій трансплантаційного імунітету внутрішньоутробний плів розглядається, як своєрідний алотрансплантат, який несе 50% інформації, чужерідної материнському організмові.

Дослідниками встановлено зниження імунітету у вагітних, особливо при наявності інфекції. Необхідно підкреслити, що обсімінення піхви патогенними і умовнопатогенними

мікроорганізмами у жінок з передчасним перериванням вагітності виявляється майже постійно.

Причиною НВ є статевий інфантилізм у поєднанні з гіпофункцією яєчників і плаценти. Головним компонентом гормональної недостатності яєчників і плаценти є естрогенна недостатність. У 60-70% вона поєднується з недостатністю прогестерону, а в останніх випадках вона спостерігається в ізольованій формі. У 50-60% відмічається недостатня продукція хоріонічного ганодотропіну. Гормональна недостатність яєчників плаценти, часто у поєднанні з патологією інших ендокринних залоз, в першу чергу надниркових та щитовидної залози, є частою причиною передчасного переривання вагітності в різні терміни.

Несприятливі умови праці, особливо у жінок, фах яких пов’язаний із шкідливими чинниками підприємства (токсичні речовини, різка зміна температури середовища, перевантаження, вібрація та інші) приводить до НВ. У цих жінок НВ трапляється в3-5 разів частіше, ніж у жінок сільської місцевості (9%). Незадовільні матеріально-житлові умови також збільшують частоту НВ.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Медицина»: