Сторінка
2
Найчастіше в медичних закладах застосовувались наступні засоби: 20 % емульсія або 25 % крем бензилбензоату (15 адміністративних територій) та 0,15 % емульсія карбофосу (12 адміністративних територій). Названі засоби використовували в Україні протягом тривалого часу, вони зарекомендували себе як надійні й безпечні у використанні при дотриманні правил застосування та техніки безпеки при роботі з ними. Широко використовували новий вітчизняний препарат «Локодин», розроблений на основі перметрину (16 адміністративних територій).
Серед педикуліцидів іноземного виробництва в медичних закладах широко застосовували препарати, в яких АДР була представлена перметрином - «Ниттифор», виробництва «Біогал», Угорщина (15 адміністративних територій) та малатіоном (0,5 % емульсія) - шампунь «Педилін», виробництва «KRKA», Словенія (15 адміністративних територій).
Інші засоби використовували лише в поодиноких областях: антипедикульозний засіб «Параплюс», виробництва «СКАТ» (Франція), виготовлений на основі 1 % перметрину та 0,5 % малатіону (5 адміністративних територій), шампунь «Хантер SH-206», виробництва «Фармасайнс Інк.» (Канада), виготовлений на основі аспірину, лимонної олії та інших сполук (3 адміністративні території).
Разом з цим, у ряді областей в медичних закладах були випадки застосування засобів, не регламентованих наказами МОЗ, - «Ортосан» (Чернігівська область) або «Чемерична вода» (Вінницька й Чернігівська області).
Асортимент антипедикульозних засобів, які мали вільну (без рецептів) реалізацію через аптечну мережу і застосовувались безпосередньо населенням у домашніх умовах, становив по кожній адміністративній території від 4 (Донецька, Рівненська області) до 15 (Чернігівська область) найменувань, у середньому - 9, а в цілому по Україні - 38 найменувань.
В аптечній мережі антипедикульозні засоби, дозволені до використання наказом МОЗ № 38, становили 27 % та Обліковим переліком (наказ МОЗ № 97) - 51 %, засоби, застосування яких не регламентовано цими наказами, - 22 %. Найчастіше в аптечній мережі були представлені для реалізації педикуліциди, включені до Облікового переліку: «Ниттифор» (22 адміністративні території), шампунь «Педилін» (21 адміністративна територія), «Параплюс» (16 адміністративних територій). Ціна цих препаратів у різних містах і областях коливалась у широких межах, але всюди була вищою від ціни вітчизняних засобів і становила: «Ниттифор» - 7,30-27,00 грн за одну упаковку, шампунь «Педилін» - 7,52-12,60 грн, «Параплюс» - 10,00-26,96 грн. Серед вітчизняних засобів найбільш широко був представлений лосьйон «Локодин» (15 адміністративних територій), а вартість однієї упаковки, достатньої для обробки однієї особи, становила 3,55-4,80 грн. Інші засоби були на ринку в більш обмежених кількостях і лише на окремих територіях: «Специфтир» (3 адміністративні території), «Спрейпакс» (2 адміністративні території), «Спрегаль» (1 адміністративна територія).
Разом з тим були виявлені випадки наявності в аптечній мережі заборонених або не дозволених антипедикульозних засобів. В аптечних закладах ряду міст і областей до вільної реалізації населенню як педикуліцид була допущена «Чемерична вода» (Київська та Львівська області, м. Львів). При більш глибокому дослідженні було встановлено, що лише у Львові цей засіб був у вільному продажу в 40 зі 100 перевірених аптек. А враховуючи невисоку ціну «Чемеричної води» (2,05-3,50 грн) та обмежені купівельні можливості населення, можна припустити широкі масштаби використання «Чемеричної води». Цей засіб був заборонений до застосування в якості педикуліциду через високу токсичність Чемериці Лобеля (Veratum Lobelianum), на основі якої виготовлено вище вказаний засіб, ще наказом МОЗ СРСР № 1103 від 26.09.80 р. При місцевому контакті зі шкірою або слизовими чи при попаданні всередину він може викликати отруєння організму з явищами загальної інтоксикації [5]. Антипедикульозні засоби, виготовлені на основі хлорорганічних речовин (ДДТ, ГХЦГ), в аптечних установах України не застосовували.
Як свідчення незадовільного стану якісного забезпечення населення антипедикульозними засобами була наявність у вільному продажу ряду препаратів, які не пройшли необхідної експертизи б Раді з регламентації застосування та впровадження дезінфекційних засобів МОЗ, не мали відповідного Посвідчення про якість та Посвідчення про можливість застосування в Україні. У числі таких засобів можна назвати «Педикулін», «Мукодин», «Метифор», «Хіала», «Савена», «Скугейс», «Карбозоль», «Хігія». Для названих вище засобів не були розроблені та затверджені МОЗ України методичні вказівки щодо їх застосування, не вивчена їх специфічна дія в лабораторних і практичних умовах, не досліджена токсичність для теплокровних тварин.
У загальному по Україні серед різних товарних форм антипедикульозних засобів переважали лосьйони «Локодин», «Дезоцид», «Неоцид», «Ниттифор», «Нитилон» та інші. Шампуні були представлені лише двома найменуваннями: «Хантер SH 206» та «Педилін». У медичних установах широко використовувались емульсії, виготовлені на воді: бензилбензоату, карбофосу, мильно-гасова, мильно-сольвентова. Інші товарні форми антипедикульозних засобів на ринку України були представлені досить обмежено (крем бензилбензоату) або були відсутніми.
Таким чином, на основі проведеного аналізу забезпечення антипедикульозними засобами лікувально-профілактичних і санітарно-епідеміологічних закладів та аптечної мережі України в 1999 р. встановлено, що асортимент цих засобів значно збільшився порівняно з попередніми роками. В основному в якості АДР в педикуліцидах використовувались перметрин, малатіон і бензилбензоат, що відповідає сучасній ситуації у світі.
В аптечні мережі був ширший перелік (38 найменувань) та частіше (51 %) використовувались засоби, які регламентовані Обліковим переліком дезінфекційних засобів (наказ МОЗ № 97). Питома вага антипедикульозних засобів, застосування яких в Україні не регламентовано відповідними нормативними документами, становила в аптечній мережі 22 %.
У лікувально-профілактичних і санітарно-епідеміологічних закладах спостерігався менший асортимент антипедикульозних засобів порівняно з аптечною мережею (29 найменувань), ширше використовувались засоби, регламентовані наказом МОЗ № 38 (40 %). Питома вага антипедикульозних засобів, що не мали відповідного дозволу, становила 18 %.