Сторінка
3

Образи Кутузова і Наполеона в романі Л.Толстого “Війна і мир”

Образ Наполеона - темний полюс роману. Холодний егоїзм, неправда, самозакоханість, готовність заради досягнення своїх низьких цілей жертвувати чужими життями, навіть не вважаючи їх,- такі риси цього героя. Він теж позбавлений шляхи, тому що його образ-межа духовної деградації. Уся диявольська "наполеонівська ідея", з 1805 року занимавшая російське суспільство, сконцентрована, усебічно проаналізована і затаврована Толст в образі Наполеона.

І духовний "вектор" героїв "Війни і світу" може бути спрямований "до Кутузову", тобто до збагнення вищої правди, народної ідеї розвитку історії, до самовдосконалення через самозречення, чи "до Наполеона" - униз, по похилій площині: шлях тих, хто боїться постійної напруженої духовної роботи. І шлях шукань улюблених героїв Толстого йде через подолання в собі "наполеонівських" рис і ідей, а шлях інших - через їхнє прийняття, прилучення до них. Саме тому всі герої "без розвитку", що зупинилися, що обрали легкий шлях відмовлення від духовної роботи, об'єднані "наполеонівськими рисами" і утворять у російському суспільстві свій особливий світ - мир світської черні, що символізує "наполеонівський полюс" роману.

Образи Кутузова і Наполеона створюють не тільки психологічні, але й історико-філософські полюси. Осмислюючи причини виникнення воєн, психологію й ідеологію завойовників, їх історичні і моральні риси, Толстой виявляє таємні механізми дії законів історії. Він шукає ті сили, що протистоять завойовницьким амбіціям, шукає, як і коли з'являється і набирає міць ідея волі, що протистоїть ідеї поневолення.

Іншими словами, Лев Толстої прагне до глибокого філософського осмислення ідеї війни й ідеї світу, втілених у романі в образах Наполеона і Кутузова. І герої, що тяжіють до Наполеона, наділені "наполеонівськими" рисами, виявляються в романі як би "людьми війни", об'єктивно сприятливому виникненню воєн. Сприймаючи війну як щось не просто важке і страшне, але як подія протиприродними, спровокованими самими низинними помислами і бажаннями, Толстой показує, як виявляються ці помисли і бажання, як розвивається ця психологія війни в людях, далеких від полів боїв, - у Курагыних, у фрейліні Шерер, у Ганні Михайлівні Друбецькоъ, у Бергові, у Вірі Ростовый .

В образі ж військової людини Кутузова втілена для Толстого сама ідея світу - неприйняття війни, прагнення перемогти не тільки французьку армію, але і саму антилюдську ідею завоювання.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Література світова»: