Сторінка
2
права сторона залу
У середині і другій половині XIX століття у селі Пістині сформувалася своєрідна школа гуцульської кераміки. Відомим майстром цього періоду був Дмитро Зінтюк (Зондюк?), роботи якого відзначалися вмілим використанням жанрових сцен. Він виготовляв миски, збанки, глечики, на яких переважає зображення птахів, звірів, вершників. У розписі експонованих виробів переважають яскраво-жовта та зелена фарби. Творчій манері майстра властиві ескізний характер, умовність в ракурсах і пропорціях.
Продовжувачем кращих художніх традицій в кераміці і Косова був Петро Григорович Кошак (1864— 1940), випускник Коломийської гончарної школи. Уродженець Косова (колишнього села Москалівки), який все своє життя працював в селі Пістині.
Спочатку Кошак робив простий посуд для ринку, потім почав прикрашати його орнаментом.
Щоб добитися незалежності і власної майстерні, Кошак три з половиною роки вчиться в Коломийській гончарній школі.
Серед його робіт з'явилися на той час незвичні сувенірні вироби , що привертали увагу художників і туристів: вази і вазочки з двома ручками, сільнички, збаночки тощо, форма та декор яких були чужим, запозиченим для кераміки.
У творчості Кошака чітко прослідковуються три напрямки: спочатку він наслідував Бахматюка, потім захопився геометризацією і лише наприкінці свого творчого шляху виявив себе як видатнийорнаменталіст.
Незважаючи на деяку суховатість і класичність у трактуванні окремих форм і деталей зображень та кольорової гами орнаменту (вплив— Коломийської гончарної школи), Кошак не втратив традиційних основ народності в своїй творчості.
Петро Кошак був неперевершеним майстром в розписах рослинно-анімалістичного характеру. Різноманітні квіти, що не повторюються, галузки, листочки, звірі, інтерпретовані художником, відзначаються багатством пластично-вишуканих композицій. У 1912 році у Коломиї відбувалася велика виставка під егідою арци княгині Зіти, на цій виставці Кошак отримав срібну медаль. Майстер залишив величезну художню спадщину, його твори прикрашали музеї Росії та Європи, поповнюючи колекції гуцульської кераміки.
Також у вітрині представленні твори Йосипа Івановича Табахорнюка (1891— 1958), який створив багато декоративно-скульптурних виробів. В експозиції представлені вазони у вигляді баранчика, орла, свинки, декоровані рослинним орнаментом, що прекрасно поєднується із формою.
Незважаючи на велику популярність, на участь у виставках та численні відзнаки, життя гончарів було нелегким Про це свідчить один із листів відомого пистинського гончара Петра Кошака, в якому він писав: «Життя моє убоге, ледь-ледь живу. Поля в мене немає, тому хліб і все інше я повинен купувати за великі гроші, а заробітків нема . Доки гончар зробить горн начиння, то через нужду і голод стане як смерть. А до того ж його обдирають з усіх боків . І кожен по можливості викручується, щоб не померти з голоду».
Деякі виробничі процеси зумовлювали ряд професійних захворювань. Вироби продавалися за безцінь.
У вітрині представлені роботи інших пістинських гончарів XIX — початку XXстоліття Петра Тимчука, Франца Марковського. Миколи Стадниченка. Це побутово-декоративний посуд, в розписі якого переважають рослинні та анімалістичні мотиви, виконані традиційною трикольоровою гамою на білому тлі.
Яскравою особистістю був прийомний син Петра Кошака – Кароль Возняк. У вітрині представлені три декоративні тарілки, розписані вазонковою композицією – стилізоване дерево життя. Подіно Петру Кошаку Возняк копіював О. Бахматюка а пізніше самого Петра Кошака.
Кути
Ще одним осередком, де розвивалося гончарство, було селище Кути, Косівського району. Народні майстри спочатку виготовляли звичайний вжитковий посуд чорного кольору (димлений, випал відбувається без доступу кисню). На початку ХХ століття традиції Коломийської гончарної школи зявилися і в Кутах. Відомими майстрами того часу була сімя Наппів і Брошкевичів.
У Кутах проживала велика колонія вірменів і тому вірменські орнаментальні мотиви знаходять відображення в глиняних виробах Наппів і Брошкевичів (використання гравірованих, геометричних та рослинних елементів характерних для металічних ваз), а також вишивки, писанкарство.
1 2