Сторінка
5
Зауваження цілком слушне, проте ця частка є відносно невеликою порівняно з усім річним обсягом матеріальних витрат і її можна не брати до уваги. Відтак практичну цінність «догми Сміта» важко переоцінити, її широко використовують на Заході в багатьох видах економічного аналізу. Крім того, аналізуючи «догму Сміта», слід ураховувати, що він чітко розрізняє валовий і чистий дохід нації. Під валовим доходом він розуміє весь річний продукт країни. Чистий дохід — це нова цінність, яка лишається після відшкодування основного й оборотного капіталу.
Отже, річний продукт праці й землі країни поділяється на фонд відшкодування капіталу і фонд доходів власників капіталу й землі. Праця продуктивних робітників оплачується з фонду відшкодування. Джерелом зростання капіталу стають прибутки. Сміт підрахував, що фонд відшкодування капіталу в багатих країнах є більшим і абсолютно, і стосовно частки валового продукту. Це означає, робить висновок Сміт, що більша частина валового продукту йде на утримання продуктивної праці, що, у свою чергу, веде до зростання багатства.
3. Висновок
У підсумку зазначимо, що заслуга Сміта полягає не лише в тому, що він започаткував систематизований виклад політичної економії. Сміт підкреслив значення особистого інтересу як рушійної сили прогресу за умов, коли всім забезпечено однакові можливості. Коли власний інтерес намагаються реалізувати за рахунок інших, він набирає несприятливого для суспільства характеру. Ринковий механізм створить гармонію лише тоді, коли його буде включено у відповідні правові та Інституціональні рамки. Англійський історик економічної думки М. Блауг писав: « .Сміту немає рівних ні у XVIII, ні навіть у XIX ст. за глибиною І точністю проникнення в суть економічного процесу, економічної мудрості .»
4. Список використаної літератури:
1. Білоконенко О.В. Історія економічних вчень. - К., 1998.
2. Історія економічних вчень./ ред. Л.Я. Корнійчук. - К., 1999 .
3. Смит А. Исследование о природе й причинах богатства народов. - Кн. I - М , 1993.
4. История экономических учений (современный этап) ред. А.Г. Худокормов.- М., 1998.
5. Несторенко О.П. Історія економічних вчень. - К., 2000.
Інші реферати на тему «Історія економічних вчень»:
Господарство України з IV по XVI cтоліття
Податкова політика польської влади у аграрному секторі Галичини міжвоєнного періоду (1919 – 1939 рр.)
Господарство українських земель від 17 до початку 20 ст.
Господарство українських земель від найдавніших часів до V ст. н.е.
Плани Дауеса та Юнга та їх роль у повоєнній відбудові Німеччини