Сторінка
1
Зміст
Вступ…………………………………………………………………………… .…3
1. Обґрунтування доцільності використання рольових ігор на уроках іноземної мови …………………………………………………………………………….……6
2. Вікові особливості учнів, які необхідно враховувати при організації рольових ігор………… 9
3. Характеристика рольової гри як ефективного прийому навчання іноземним мовам …………………………………………………………………… …………12
3.1. Навчальні і виховні можливості рольової гри……………………………….… 12
3.2. Вимоги до рольових ігор на уроці……………………………………………… 15
3.3. Місце рольової гри в навчальному процесі…………………………………… 16
3.4. Структура рольової гри……………………………………………………….… .17
3.5. Етапи рольової гри………………………………………………………….….….18
3.5.1.Підготовка до рольової гри…………………………………………… … .18
3.5.2. Проведення рольової гри………………………………………… .…… 19
3.5.3. Обговорення рольової гри. Аналіз помилок учнів ……………… .20
3.6. Класифікація ролей. Форми проведення рольових ігор………………… 22
4. Приклади рольових ігор на уроках французької мови в старших класах…… .23
4.1. Рольова гра “Дискусія між українськими й англійськими однолітками ”….…23
4.2. Рольова гра “Міжнародна конференція з питань захисту навколишнього середовища ”……………………………………………………………………………25
4.3. Рольова гра “Обмін учнями між країнами Україна та Франція ”……… .……26
Висновки…………………………………………………… .27
Література………………………………………………………………………… 29
"Без гри немає і не може бути повноцінного розумового розвитку. Гра – це величезне світле вікно, через яке в духовний світ дитини вливається живлющий потік уявлень, понять про навколишній світ. Гра – це іскра, що запалює вогник допитливості".
В.О. Сухомлинський
Вступ
Комунікативний підхід до навчання іноземним мовам є сьогодні методичним стандартом. Реалізація комунікативного підходу у навчальному процесі з іноземної мови означає, що формування іншомовних мовленнєвих навичок і умінь відбувається шляхом і завдяки здійсненню учнем іншомовної мовленнєвої діяльності. Іншими словами, оволодіння засобами спілкування
(фонетичними, лексичними, граматичними) спрямоване на їх практичне застосування у процесі спілкування. Оволодіння уміннями говоріння, аудіювання, читання та письма здійснюється шляхом реалізації цих видів мовленнєвої діяльності у процесі навчання в умовах, що моделюють ситуації реального спілкування [13:39].
Комунікативний підхід зумовлює цілі, принципи, зміст і методи навчання іноземних мов, а методи навчання, у свою чергу, реалізуються в методичних прийомах. Одним з найбільш ефективних і доцільних прийомів при роботі з учнями старших класів є рольова гра, яка розглядається у даній курсовій роботі.
Досягти високого рівня комунікативної компетенції в французькій мові, не знаходячись серед її носіїв, дуже важко. Тому важливою задачею вчителя є створення на уроці іноземної мови реальних і уявлюваних ситуацій спілкування, використовуючи для цього різні прийоми роботи. Одним з таких прийомів є рольова гра.
Що ж таке рольова гра ?
Рольова гра подібна виставі в театрі. Це виконання студентами ролей, заданих певними ситуаціями, які вимагають використання особливої поведінки та відповідної лексики. Гра забезпечує невимушену обстановку, в якій студенти є настільки винахідливими і жвавими, наскільки це можливо. Група студентів, яка успішно виконує рольову гру, дуже схожа на групу маленьких дітей, яка грається у лікарів, школу, батьків тощо. Вони підсвідомо творять свою власну реальність. Таким чином, вони експериментують, використовуючи свої знання про реальний світ, і водночас розвивають здатність взаємодіяти з іншими людьми. Ця діяльність є захоплюючою [22].
Рольова гра – простий спосіб пізнання людиною навколишньої дійсності, один із найдоступніших шляхів до оволодіння знаннями, уміннями, навичками. Необхідність раціональної побудови, організації і застосування рольових ігор у процесі навчання і виховання школярів засобами іноземної мови вимагає ретельного і детального вивчення цього питання.
Метою даної курсової роботи є розкрити значення рольової гри на уроці іноземної мови не тільки як засобу стимулювання процесу навчання, його оптимізації, але й як важливого аспекту психологічного комфорту і зняття розумової перенапруги учнів.
Предмет дослідження:
рольова гра як засіб підвищення ефективності навчального процесу на уроках іноземної мови в старших класах.
Об’єкт дослідження:
вплив гри на процес навчання і на процес формування знань, навичок, умінь.
Завдання курсової роботи:
· Обґрунтувати доцільність використання рольових ігор на уроках іноземної мови;
· Розглянути вікові особливості учнів, які необхідно враховувати при організації рольових ігор;
· З'ясувати вимоги до рольових ігор на уроці іноземної мови;
· Розглянути структуру, етапи рольової гри, а також її місце у навчальному процесі;
· Розробити приклади рольових ігор.
1. Обґрунтування доцільності використання рольових ігор на уроках іноземної мови в середніх навчальних закладах
Гра поряд із працею й навчанням - один з основних видів діяльності людини, дивний феномен нашого існування. Гра як феномен культури навчає, виховує, розвиває, соціалізує, розважає, дає відпочинок. Російський письменник Ю. М. Нагибін так оцінює значення гри в дитинстві: « У грі виявляється характер дитини, його погляди на життя, його ідеали. Самі того не усвідомлюючи, діти в процесі гри наближаються до рішення складних життєвих проблем » [18: 115].
К.Д. Ушинський (1824 – 1871), автор теорії духовного розвитку дитини у грі, уперше висунув ідею про використання гри в загальній системі виховання, у справі підготовки дитини через гру до трудової діяльності.
К.Д. Ушинський стверджував, що у грі об’єднуються одночасне прагнення, відчуття і уявлення [18: 216].