Сторінка
9
На мій погляд, ефективними заходами у цьому напрямку можуть бути:
- правовий захист підприємств всіх форм власності на основі прийняття відповідних цивілізованих законів;
- утвердження податкової системи, яка сприяла б легалізації доходів, як-от: спрощення податкової системи, зниження податкового тиску, створення механізму економічно обгрунтованих і ефективно діючих податкових пільг, незмінність податкового законодавства;
- розміщення державних замовлень на виробництво (реалізацію товарів та послуг) на конкурсній основі;
- упорядкування системи державної реєстрації фірм з метою уникнення появи фіктивних, де здійснюється переважна кількість правопорушень;
- запровадження чіткої системи надання кредитів на основі укладання договорів про позику та застави майна і посилення відповідальності за порушення кредитної угоди.
Проблеми, пов'язані з державним регулюванням вітчизняної економіки у питаннях заохочення до легалізації доходів, які піднімаються в цій главі, безумовно обмежуються тільки постановним аспектом. Проте їхнє вивчення й обговорення на сторінках наукових видань стає актуальним в плані підвищення ефективності управління економічними процесами як на рівні держави, так і в межах окремої галузі.
Висновки
В результаті проведеного дослідження автором були зроблені деякі висновки.
1. Доходи є кращим інструментом для виміру добробуту суспільства. Ринкова економіка, орієнтуючи населення на підвищення свого добробуту, насамперед за рахунок росту трудової активності, ініціативи і підприємництва, поряд з підтримкою соціально незахищених груп населення вимагає державних гарантій забезпечення мінімуму споживання для всіх громадян. В економічно розвитих країнах політика в області доходів населення є одним з найголовніших елементів управління економікою. В основі розробки цієї політики лежать поточні оцінки і прогнозування рівнів, динаміки і структури доходів, що приймаються в увагу урядовими і підприємницькими колами.
2. Задачами аналізу доходів населення є кількісні оцінки процесів формування і використання доходів домогосподарств, розподілу їх між різними групами населення, опис соціально-економічних портретів бідних, середніх і багатих шарів суспільства. Важливе значення для вироблення напрямків загальнонаціональної політики по регулюванню доходів населення мають розрахунки зведених макроекономічних показників, що характеризують населення як економічного агента в цілому. Показники доходів характеризують не тільки економічну міць домогосподарств і ступінь залежності економіки від поводження споживачів, але і вартість соціальних програм, тобто одночасно дозволяють оцінювати можливості державного впливу на динаміку рівня життя населення. Економіко-статистичні дослідження доходів населення дозволяють точніше формувати висновки і прогнози, оцінювати наслідки прийнятих рішень по регулюванню економічної системи і реалізації макроекономічних і мікроекономічних цілей.
3. Сьогодні в Україні існує проблема, пов’язана з тінізацією доходів яка потребує негайного вирішення, зокрема, на законодавчому рівні.
Література
1. Кодекс законів про працю України Із змінами і доповненнями за станом на 11 липня 2001 року, внесеними згідно з Законом, N 2620-III, ОВУ, 2001 р., N 30, ст.1354
2. Андрійчук В. Зберегти внутрішній ринок, уникнути неоколоніальної залежності //Політика і час, № 5-6, 1997, с. 26-32.
3. Бузгалин А. Закономерности переходной экономики: теория и методология //Вопросы экономики, № 2, 1995, с. 40.
4. В. Я. Кардаш. Маркетингова товарна політика. К:,”Знання”, 1998р.
5. Губський Б.В. Конкурентоспроможність української економіки: орієнтири макрополітики в кризових умовах //Економіка України. - 1999. - № 4. - с.4-15.
6. Економічне зростання на засадах справедливості. Український погляд / Під ред. Дж. Хансена та В. Нанівської: Звіт Світового банку. - К., 1999. -С.145.
7. Загреба І.Л. Формування нових соціально-трудових відносин в сільському господарстві України / Дисертація кандидата економічних наук: 08.07.02 / Дніпропетровський аграрний університет. - Кіровоград, 2000. -181с.
8. Кэмпбэлл Р. Макконнелл, Стэнли Л. Брю. Экономикс: принципы, проблемы, политика. Москва, издательство “Республика”, 1993 год.
9. Ляшенко С. О недостаточной адекватности и динамичности государственного регулирования економики //Предпринимательство, хозяйство и право, - 1999. - № 8. - С.3-6.
10. Мандибура В. Тіньова складова життєвого рівня населення України // Україна: аспекти праці. - 1999.- №5. - С. 32-38.
11. Основи економічної теорії: політекономічний аспект. Г.Н.Климко. К. 1997
12. Петюх В.М. Ринок праці: Навчальний посібник. - К.: КНЕУ, 1999. -288с.
13. Пигу А. "Экономическая теория благосостояния" т.1,т.2 М.:Прогресс, 1995г.
14. Соколик М. Денежные доходы и расходы населения Украины: тенденции и структура // Экономика Украины. -1999. - №3. - С. 25.
15. Тарасенко Г.Д., Лисенко С.М. Дещо з аналізу існуючих методик обчислювання індексу людського розвитку // Вісник ДонДУЕТ. - №7. - 2000. -С.ЗЗ.
16. Тарасенко Г.Д., Лисенко С.М. До питання про вимірювання індексу людського розвитку. Вестник ХГУ. 404"98. -Харків, 1998. - С.1.
17. Тимофеев В., Тодоров П., "Криза виробництва: основні причини" // Економіка України. - № 2. - 1998. - С. 24.