Сторінка
2
З точки зору “внутрішньої” сфери використання виробничий план відіграє дуже важливу роль у тому розумінні, що він дає своєрідну основу для управління виробничою та фінансовою діяльністю підприємства. Саме дані, що забезпечують виробничий план, визначають потреби підприємства як в робочій силі, обладнанні, сировині, матеріалах, так і в коштах.
Як складова виробничого плану можуть розглядатися дослідницькі розробки підприємства. Питання, які мають бути тут висвітлені, такі:
· опис сучасного стану процесу розроблення та впровадження нових видів продукції (послуг) ,
· оцінка необхідного обсягу робіт для завершення процесу розроблення, де обов”язково має бути наведена інформація щодо кількості та кваліфікації персоналу, типу обладнання, а також обсягу витрат та джерел їх фінансування.
Організаційний план
Організаційний план повинен включати аналіз правової, політичної, адміністративної ситуації, в рамках якої працює підприємство, а також прогноз її розвитку на майбутнє. Він також обов”язково має містити інформацію відносно того, якими є нинішня форма власності та організаційно-правова форма господарювання, що застосовується на даному підприємстві, а також щодо того, які зміни в ній плануються.
Оранізаційна структура має містити аналіз керівногоскладу підприємства за функціями або підрозділами за певний час, а також нести інформацію щодо основних етапів їх трудової діяльності, освіти, зобов”язань і відповідальності, порядку заохочення, що застосовується. Доцільно навести схему організаційної структури підприємства з позначеними рівнями повноважень і відповідальності його керівників.
У цьому розділі також дається опис рядового персоналу з вказівкою на те, які фахівці потрібні, рівень їх заробітної плати, сфери відповідальності. Це дасть змогу краще планувати кадрову політику, оцінити чутливість бізнес-плану до проблеми наймання ключових співробітників.
Фінансовий план
Він передбачає запропонувати зовнішним щодо підприємства групам так звану фінансову історію підприємства, тобто надати узагальнену інформацію щодо підприємства з моменту його виникнення і до теперішнього часу. У ньому повинні міститись такі документифінансової звітності підприємства за останні 5 років, як
· звіт про прибутки та збитки (звіт про фінансові результати та їх використання),
· балансовий звіт,
· звіт про зміни фінансового стану (обіг готівки).
Невід”ємною складовою фінансового плану виступають прогнози вищенаведених документів фінансової звітності, які, як правило, готуються на 5 років, при цьому за перший рік передбачається їх розбивка за місяцями, а за другий та третій- за кварталами. Підготовка прогнозів документів фінансової звітності має на меті виявити чи є запропонована стратегія розвитку підприємства життєздатною, визначити пріорітети в роботі фінансової служби підприємства на майбутнє.
Звіт про прибутки та збитки показує рівень прибутковості підприємства. Проте даний звіт не відображає те, які кошти воно має. Підприємство може бути прибутковим і при цьому не мати достатньо готівки або, напаки, збитковим, маючи певний обсяг готівки.
Звіт про обіг готівки показує, чи має підприємство готівку, щоб сплачувати за рахунками, тобто скільки готівки надходить до підприємства і скільки його залишає.
Балансовий звіт показує фінансовий стан підприємства на певний момент часу. Він дає дані по активах підприємства, його зобов”язанням, інвестиціям власників, а також відносно нерозподіленого прибутку.
Даний розділ бізнес-плану має узагальнити попередні матеріали і представити їх у грошовому вимірі.
Розділ обов”язково повинен містити документи, що підтверджують дані, які було використано при підготовці прогнозів фінансових звітів, принципи фінансового обліку, на яких було побудовано фінансовий план.
Аналіз ризику
У розділі “Аналіз ризику” як складовій частині бізнес-плану, мають знайти відображення якісний та кількісний аналізи ризику, а також методи управління ризиками. Як бачимо, бізнес-план підприємства включає маркетинговий, виробничий, фінансовий, інституційний плани, а за певних обставин, передбачає проведення екологічного аналізу і відповідно розроблення заходів щодо повного запобігання (чи суттєвого зменшення) забрудненню навколишнього середовища. Практично з кожним з цих аспектів пов’язані певні “власні” фактори ризику.
Під факторами ризику розуміють деякі обставини, які можуть спричинити появу значущих для підприємства ризикових подій. Взагалі ризик часто визначається як можливістьвиникнення ризикової події. Як ризикові події для підприємства розглядають коливання величини ціни на його продукцію (послуги), поточних витрат, капіталовкладень, кредитних ставок, обсягу виробництва. Саме вризикових подіях “акумулюються” для підприємства розглянуті вище фактори ризикку.
Як технічні ризики можна розглядати помилки в проектуванні, неправильний вибір технології та обладнання, їх недосконалість, неточне визначення масштабу виробництва, відносне підвищення витрат на окремі “компоненти”, що використовує підприємство,- робочу силу, обладнання, виробничі приміщення, землю тощо.
У рамках розроблення маркетингового плану факторами ризику виступають вибір продукції (послуг ) без врахування потреб ринку, низької якості, морально застарілих , неправильний вибір ринків збуту припросуванні товару на ринку, відсутність мережі збуту, наявність нереалізованої продукції, зміни в потребах споживачів, затримки у виході на ринок з новою продукцією (послугами) тощо. Найбільш суттєвими наслідками дії маркетингових факторів ризику є те, що продукція підприємства не знайде збуту в необхідному вартісному відображенні і в зазначені терміни.