Сторінка
3
Аналіз ефективності використання поточних активів підприємства
Економічна ефективність використання оборотних засобів виражається в корисному результаті, одержуваному підприємством у процесі здійснення своєї діяльності. Вона визначається показниками оборотності. Під оборотністю оборотних засобіврозуміється рух оборотних засобів у процесі виробництва та реалізації виробленої продукції, тобто тривалість одного повного кругообігу засобів від придбання виробничих запасів та виплати заробітної плати до реалізації готової продукції і надходження грошей на поточний рахунок підприємства.
Оборотність оборотних активів (в т.ч. дебіторської заборгованості) характеризується за допомогою таких показників:
Коефіцієнт оборотності (Коб), який визначається за формулою:
Коб = ЧД / ОА (ДЗ), (8)
де ЧД – чистий дохід від реалізації продукції за певний період (рік, квартал)
ОА (ДЗ) – середня вартість оборотних активів (дебіторської заборгованості) за певний період (рік, квартал)
Чим вищим є цей показник, тим ефективнішим є використання підприємством у своїй господарській діяльності оборотних засобів.
Обернена величина коефіцієнту оборотності називається коефіцієнтом завантаження (закріплення) (Кз), тобто :
Кз = ОА (ДЗ) / ЧД (9)
Цей показник є однотипним показнику фондомісткості, що розрахована до оборотних засобів. Він відображає те, скільки оборотних засобів приходиться на гривню реалізації.
Діяльність підприємства може призвести до прискорення чи уповільнення оборотності оборотних засобів, якавизначається шляхом зіставлення фактичних показників оборотності з плановими чи відповідними даними за минулі періоди.
Велике значення має прискорення оборотності оборотних засобів. Під прискоренням оборотності розуміється скорочення тривалості одного обороту. Підприємство при тій же сумі оборотних засобів може виробити та реалізувати більше продукції, і, відповідно, отримати більше прибутку, підвищити рентабельність. Все це сприяє збільшенню обсягів виробництва та реалізації продукції при тих же ресурсах, тобто мінімізації фінансових витрат.
Ефект прискорення оборотності оборотних засобіввідбивається в показниках їх вивільнення. Розрізняють абсолютне (Ва) й відносне вивільнення оборотних засобів (Вв). Абсолютне вивільненняоборотних засобів відбувається в тому випадку, коли виконання чи перевиконаннявиробничої програми забезпечується при використанніменшої суми оборотних засобів, ніж передбачено планом. Відносне вивільненняоборотних засобів представляє собою різницю між потребою в оборотних засобах підприємства, обчисленої виходячи з планової чи фактично досягнутої оборотності у відповідному році, та тією сумою, з якою підприємство забезпечило виконання та перевиконання виробничої програми в наступному році.
Ефективність використання основних фондів підприємства характеризується рядом показників, які поділяються на загальні та часткові.
Основним із загальних показників використання основних фондів є фондовіддача.