Сторінка
5
6. ЕТАПИ СТВОРЕННЯ ТОВАРНОЇ БІРЖІ
Основним питанням є вибір місця розташування товарної біржі і видів продукції, реалізовуваних на них. Світовий досвід свідчить, що біржі, як правило, повинні розміщуватися переважно в крупних центрах в максимальному наближенні до самих концентрованих джерел матеріальних ресурсів.
На ПЕРШОМУ етапі ініціатори цієї справи повинні чітко визначити, що вони можуть і бажають отримати на початковій стадії розвитку біржі і в майбутньому - при подальшому просуванні до ринку.
Наприклад, що може отримати підприємство в результаті участі в біржовій торгівлі на стадії її становлення? Це перш за все можливість найбільш вигідно продати, купити або обміняти товар, отримати інформацію про стан попиту і пропозиції в країні, про платоспроможність і надійність контрагента на операції.
На більш пізній стадії розвитку біржової торгівлі підприємства отримають широкі можливості страхування себе від несприятливих коливань цін на ринку, користуватися пільговим кредитуванням під висновок ними біржової операції, одержувати інформацію про попит і пропозицію товарів практично зі всього світу.
Державні відомства і місцеві органи управління, завдяки створенню товарної біржі, можуть добитися підвищення ділової активності і можливості впорядковування торгової діяльності.
На ДРУГОМУ етапі потрібно наперед вибрати товари, на реалізації яких спеціалізуватиметься біржа.
Нагадаю ознаки біржового товару:
1) стандартизированность;
2) взаємозамінність;
3) низький рівень монополізації;
4) масовість виробництва.
Як правило, біржовий товар володіє також такою характеристикою, як стійкий попит, який можна чекати і в майбутньому.
Що стосується вибору міста, де створюватиметься товарна біржа, то необхідно перш за все враховувати також чинники, як наявність розвинутих інформаційних сітей і складських площ.
На ТРЕТЬОМУ етапі ініціатори створення товарної біржі вибирають її потенційних засновників. Для цього використовується інформація, зібрана ініціаторами в процесі господарської діяльності, а також є у інших організацій, наприклад у статистичного управління і т.д.
Вибір потенційних засновників здійснюється виходячи з наявності у них можливостей вкладення в створення біржі фінансових коштів, залучення на біржові торги матеріальних ресурсів, широких зв'язків з підприємствами і організаціями.
На наступному, ЧЕТВЕРТОМУ етапі головна увага слідує уділити рекламі товарної біржі серед її майбутніх засновників.
8. НАЙВАЖЛИВІШІ ЦЕНТРИ БІРЖОВОЇ ТОРГІВЛІ В СВІТІ
Для біржової торгівлі характерна висока концентрація оборотів по країнах і біржах. Переважна частина біржового обороту зосереджена в провідних торгових і фінансових центрах миру - США, Великобританії і Японії, на які доводиться до 98 відсотків об'єму біржових операцій з товарами у вартісному виразі. Крім того на товарних біржах ведеться так само ф'ючерсна і опційна торгова цінностями, валютами, процентними ставками і т.п.
Формування центрів біржової торгівлі обумовлено дією цілого ряду чинників. Серед них найважливішою є наявність достатніх фінансових ресурсів, розвиток засобів зв'язку і іншої інфраструктури, зручність географічного положення, сприятливе законодавство в частині податкового і валютного регулювання.
Найбільшою товарною біржею миру є "Чікаго Борд оф Трейд". На ній полягають операції з контрактами на пшеницю, кукурудзу, овес, соєві боби, срібло, золото, а також на державні цінні папери, банківські депозити. В 1989 році кількість проданих на біржі ф'ючерсних контрактів перевищила 112 млн., а опційних - 26 млн.
Друга за величиною біржа миру також розташована в Чікаго. Це "Чікаго Меркентайл Ексчейндж". Власне товари складають порівняно невелику частину її обороту. В 1989 році лише близько 8 млн. операцій з 87 млн. було укладено на торгівлю живою великою рогатою худобою, живими свинями, пиломатеріалами. Решта кількості доводилася на продажі контрактів, в основі яких лежать валюти, євродоларові депозити, державні цінні папери. Об'єм опційних операцій перевищив 17 млн.
Третім по обороту є "Нью-Йорк Меркентайл Ексчейндж", але за об'ємом операцій з товарами ця біржа сопоставима з "Чікаго Борд оф Трейд". В 1989 році на ній було зроблене більше 32 млн. ф'ючерсних і 6 млн. опційних операцій з нафтою, бензином, дизельним паливом, платиною і паладієм.
Як представники найбільших бірж Європи хочу назвати англійські біржі:
- Лондонська біржа металів (аллюміній, мідь, свинець, цинк, нікель);
- Лондонська міжнародна нафтова біржа (мазут, дизельне паливо, нафта).
Паризька біржа "МАТІФ" в 1989 році вийшла на четверте місце по біржовому обороту після раніше перерахованих бірж США. Найбільшою японською біржею є Токійська товарна біржа, оборот якої перевищив 12 млн. контрактів. На ній полягають операції з бавовняною і шерстяною пряжей, каучуком, платиною, золотом, сріблом.
У відмінності від міжнародних, регіональні біржі обслуговують переважно ринки декількох країн. Так "Болтик фьючерз эксчэйндж" в Лондоні веде торгівлю сельскохозяйстенной продукцією і орієнтована в основному на ринок країн ЕЕС.