Сторінка
1
План
1. Виникнення і розвиток біржі.
2. Основні види товарних бірж.
3. Біржові товари.
4. Котирування цін на біржі.
5. Біржові операції.
6. Етапи створення товарної біржі.
7. Найважливіші центри біржової торгівлі в світі.
1. ВИНИКНЕННЯ І РОЗВІТОК БІРЖІ
Біржа виникла в ХIII-ХV століттях в Північній Італії, але широке застосування в діловому світі отримала в ХVI столітті в Антверпені, Ліоні і Тулузе, потім в Лондоні і Гамбурзі. З ХVII століття біржі вже діяли в багатьох торгових містах європейських держав.
Під біржами малися на увазі будівлі, де збираються ділові люди і причетні до торгівлі особини для ведення переговорів і висновку оптових торгових операцій відповідно до встановлених правилами. Перші біржі були лише товарні, значення яких полягало в тому, що вони замінили купівлю-продаж наявним товаром з рук в руки на покупку по зразках через біржових посередників.
Перша товарна біржа була встановлена ще в 1703 році, але об’єктивні умови не сприяли її розвитку.
Деручи російська біржа була відкрита в Санкт-Петербурзі в 1724 долі. Створення ж Московської біржі пов'язано з декретом Катерини II "Про затвердження плану побудови гостинного двору з біржею при ньому", підписаного імператрицею в 1789 році. Проте практична діяльність Московської біржі, розташованої на Ільінке почалася лише після війни 1812 долі. В числі перших російських бірж була Одеська, заснована в 1796 році.
Помітний розвиток біржового руху в Росії відбувся в 30-40-х минулого сторіччя, коли зростання фабрично-заводстких і кустарних підприємств стимулював розширення торгово-ринкових відносин. В ці роки виникли біржі в Кремчуге, Рибінське, Ніжньому Новгороді і інших торгових центрах Росії.
Основнім же періодом затвердження біржової діяльності в Росці були 60-70-е роки, що безпосередньо було пов'язане зі всплесгрудка економічного подьема в країні у зв'язку з реформами 1861 го так, коли біржі виникли практично у всіх крупних містах Росці.
Вся діяльність біржових установ регламентувалася положеннями Статуту. В ньому строго визначалася процедура, умови і правила висновку операцій, має рацію і обов'язки учасників.
До 1917 долі в Росії було зареєстроване 115 торгових і універсальних бірж і відповідне число біржових комітетів.
Після Жовтневої революції діяльність біржових комітетів як і самих бірж, була припинена: сморід не вписувалися в теорію і практику "військового комунізму". Проте НЕП відновив біржі в правах. Перші товарні біржі в країні Порад виникли в кінці 1921 роки (Вятськая, Ніжегородськая), чотири місяці 1922 долі Булі періодом найшвидшого зростання їх числа.
До серпня 1922 долі, коли вийшла ухвала Ради праці і оборони про біржі, що стало основою їх існування, їх число досягло 50. До 1923 долі їх насчитывалость 79, а в до 1924 р. - 96.
Найбільше значення в біржовому обороті мала Моськовська товарна біржа, оборот якої досяг 39.3% всього біржового обороту, а потім Ленінградська (9.1%), Харківська (8.1%), на інші 109 бірж доводилося - 43.5%.
Більшість бірж, відповідно до резолюції IX з'їзду Порад, виникли як державні, кооперативні або государственозно-кооперативні. Проте в деяких випадках в зародженні брала долю приватна торгівля (так, Воронежська біржа виникла як "Обьедіненная біржа державних, кооперативних і суспільних установ і організацій і приватних підприємств").
Оскільки юридична природа радянських товарних бірж викликала суперечки, разьяснениями комвнуторга від 18.01 і 17.02.23 долі біржі були визнані суспільними організаціями.
Як організації суспільні, товарні біржі користувалися відносною незалежністю, встановлюючи внутрішню організацію і розпорядок роботи біржових інститутів - маклериата, котировальний, арбітражною коммиссии і ін.
Основнім принципом організації товарної біржі була виборність її органів. Комвнуторгу повідомлялися дані про особовий склад вибраного біржового комітету.
В цілому конкретні заходь діяльності бірж можна разбити на наступні групи: діяльність бірж як органу захисту інтересів торгівлі; створення центрального ринку; виявлення стани ринку і цін; сприяння розвитку більш високих форм торгівлі.
В 1930 році діяльність радянської біржі припинилася. Що затверджувалася в країні тоталітарна командно-розподільна система не потребувала більш механізмі вільного ринкового регулювання. За плановими основами народного господарства стояла залізно регламентна примусова система контрольованого виробництва і розподіли, тримаюча в руках свободу і права людини, його матеріальні і духовні споживи.
Чергове відродження біржі в наші дні диктується життєвими вимогами повернутися нарешті до розумних методів господарювання, апробованим досвідом історії людства. Першою Мосгорісполкомом 19 травня 1990г. була зареєстрована МТБ. Сьогодні в Росці вже близько 400 бірж різної спеціалізації, у тому числі біржа праці в Москві. В нашій країні найбільша кількість бірж, Аллі обороти їх комерційної діяльності найменші. Проте серед діючих бірж багато і крупних, з відносно великим торговим оборотом, в числі яких Російська товарно-сировинна біржа Далекосхідна товарна біржа, Байкальська товарно-сировинна біржа, діяльність якої охоплює Читінську, Іркутськ області і Бурятську АССР, Всеросійська біржа АПК в Рязані і інші. В числі членів цих бірж крупні промислові підприємства і зарубіжні фірми.
Сам факт вторинного відродження біржі після її ліквідації в 1930 р. - достатня підстава для затвердження, що воно йде від самого життя як невідкладне явище насущних економічних потреб суспільства. Оптова біржова торгівля -- перевірена століттями прогресивна форма комерційного посередництва. По цьому шляху йдуть всі цивілізовані народи. Немає сумніву, що, подолавши
всі труднощі і перешкоди, і Росія не тільки практично реалізує цю форму комерційних відносин, але і сама включитися в світову систему біржової торгівлі.
2. ОСНОВНІ БАЧ ТОВАРНІХ БІРЖ.
Товарна біржа - організація, діюча на основі самоокуповуванні для: надання посередницьких послуг з висновку торгових операцій; впорядкування товарної торгівлі; регулювання торгових операцій і дозволу торгових суперечок; збору і публікаціївідомостей про ціни, стани виробництва і інших чинниках, надаючих вплив на ціни. Предметом операцій на товарній біржі є товар і договоры на його поставку.
Товарна біржа, як правило, не є комерційною предприйняттям. Отрімання великого прибутку - це не її мета. З определенний часткою умовності товарні біржі можна представити у вигляді консорціуму, який створюється зацікавленими виробниками і
посередницькими фірмами для здійснення сумісного проекту організації регульованого ринку товарів, що забезпечує шкірному з його учасників проведення збутових і закупівельних операцій.
Вігода учасників забезпечується економією витрат на проведення комерційної роботи.
Можліво створення біржі і як комерційного підприємства акціонерного типу. Аллі при цьому організаторів - учасників повинне бути значною мірою менше ніж клієнтів, що користуються її услугамі. Тоді на користь засновників позначиться прибутковій робота біржі за рахунок надання різного роду посередницьких послуг.