Сторінка
3

Біржа та біржова торгівля

8. Можливість арбітражних операцій.

Завдяки гнучкості ринку і точно певних стандартів цих контрактів, відкриваються широкі можливості. Сморід дозволяє звістки справи виробникам, покупцям, біржовим ділкам з необхідною гнучкістю операцій і маневреністю політики фірм в ринкових умовах, що змінюються.

Тепер про різницю між відкритою і закритою біржами. Вона полягає в тому, що в першому випадку операції можуть заключатьця тільки між біржовими маклерами і брокерами, які представляють інтереси і виступають від імені як учасників біржі, так і разових покупців. В іншому випадку контракти можуть укладати і клієнти біржі як самостійно, так і через посередників. На початковому етапі, коли ще не відпрацьований механізм біржової торгівлі і відсутні методи захисту інтересів продавців і покупців, доцільно проводити закриті торги.

Будь-яка товарна біржа має два основні напрями деятільності: оптова торгівля з одного боку і котирування цін товарів з іншою. Зупінюся на останньому.

У всіх зарубіжних країнах біржова діяльність наряду з банківською і копійчаною системою служать об'єктом державного регулювання. Це не випадково. В ринковій економіці при відсутності прямого директивного втручання в підприємницьку діяльність саме біржі є інструментом косвенозної, але вельми істотної дії на бізнес. Недівлячись на ті, що на біржі контролюється невелика кількість

товарів, більшість з їх носити стратегічний характер. Поцьому ті ціни, які на біржі в умовах вільного ціноутворення відображають рух ринку того або іншого товару, слутисне своєрідним індикатором стану економіки країни.

Сьогодні між найбільшими товарними біржами налагоджені інформаційні зв'язки. Це сприяє вирівнюванню цін і формуванню єдиного світового ринку.

3. БІРЖОВІ ТОВАРІ.

Їх кількість і асортимент постійно змінюється. Якщо в кінці ХIХ століття в це число входило до 200 товарів, то на сьогодні їх число зменшилося до 60-65, з їх близько 45 постійно звертаються на біржі.

Чим викликаний вибір того або іншого товару? Останній повинний володіти певним набором якостей. По-перше, він повинний відповідати певним стандартам по кількості і якості. По-друге, ціна на товар повинна бути мінливою, коливатися поклад від погодних або інших розуму. В-третьїх, товар повинний дробитися і бути транспортабельним.

Всі що звертаються на біржі товари можна умовно розділити на дві групи: деру складають сільськогосподарські продукти, де велика частина доводитися на насіння маслиничных культур. До цієї ж групи входять зернові, продукція тваринництва, цукор, кава, какао-боби, пиломатеріали. Друга група - промислова сировина і продукція її переробки. Сюді входять енергоносії, дорогоцінні і кольорові метали.Слідує відзначити, що на товарній біржі разом з контрактами на звичайні товари звертаються контракти на цінні папери, у тому числі державні облігації, акції акціонерних банків, акції виробничих акціонерних суспільств, депозитні банківські сертифікати.

4. КОТІРУВАННЯ ЦІН НА БІРЖІ.

Котірування цін є однією з головних функцій товарної біржі. Прослідимо як відбувається цей процес на простому прикладі.

Допустімій у нас є двадцять виробників і ста покупців певного товару, територіально розташованих на великій відстані один від одного. Існує свобода цін і господарських зв'язків. Кожній споживач самостійно зв'язується з виготівниками. За відсутності надійної інформаційної сіті ціни на товар сильно коливатимуться.

Ті ж двадцяти виробників і ста споживачів представляють в концентрованому вигляді свій попит і пропозиція на біржі. З'являється одна ринкова ціна, що служити орієнтиром для всіх. Колівання конкретних цін не такі значні, появляетця їх базис, який відповідає у принципі рівню общественозний необхідних витрат. Хто його перевищує, тієї зазнає збитки і вибуває з гри.

Процес котирування дуже трудомісткий і вимагає обліку самих різних ціноутворюючих чинників. Пріведемо основні правила які необхідно враховувати в обов'язковому порядку.

Перш за все товари необхідно котирувати у відповідності із стандартами. З цієї точки зору смороду можуть носити як одиничний характер, так і виступати у вигляді груп із загальними технологічними і іншими характеристиками.

Необхідно копіювати тільки ті товари, операції по яких скоюються систематично. Іншими словами, котируються тільки найважливіші, постійно виставляються ресурси, занесені в твердий список, - базу біржового бюлетеня.

При котируванні по можливості виключаються ціни, що не відображають ринку даного біржового дня: якщо за відсутності пропозиції ціна операції нижче за типову ціну минулого біржового дня де була достатня пропозиція, вона повинна бути виключена. Колі за день операцій по даному товару не виявляється, то попередні ціни на нього не можуть служити показником ринку. Сморід виключаються з процесу котирування.

При котируванні слід виділити мінімальний об'єм продукції, при порушенні якого операція не враховується. Ціни на одиницю товару звичайно різні поклад від вели-

лагодь опту, при крупнооптовой реалізації смороді менше, при мелкооптової - більше. Для вирішення цієї проблеми можна використовувати один з двох методів. Перший полягає у виділенні звичайного об'єму партії і по ньому скоюється найбільша кількість операцій. Тоді ціни визначаються виходячи з партії і сморід вносяться в бюлетень. Інший метод полягає у виділенні різних груп партій. Котірувальна ціна визначається для кожної з їх.

При котируванні враховуються і умови розрахунку по операціях: на наявний товар або на термін.

На рівень цін, а отже, і на котирування, впливає така обставина, як статус контрагентів. У державних підприємств і організацій звичайно нижче, ніж у кооператорів і приватних осіб.

Існує ще цілий ряд правил біржового котирування, враховує дія на тихий або інших чинників. Напріклад, визначення конъюктуры ринку. Воно грунтується на трьох характеристиках: деручи - співвідношення попиту і пропозиції на кожний товар; друга - тенденції руху цін, тобто динаміка цін на кожний товар в перебігу даного періоду біржових торгів; третя - кількість досконалих операцій.

На сучасних ф'ючерсних біржах ціни виходять за рамки елементарного орієнтиру. Переважання операцій з майбутнім, ще не проведеним товаром припускає висновок контрактів з вказівкою в них дня проведення біржового збору, ціна якої і стане продажною. Тобто в документі указується, що розрахунки проводяться за котирувальною ціною, виведеною на біржі через заданий проміжок часу. За цей час контракт переходить з рук в руки десятки разів, що дає широкий простір для біржової спекуляції.

І в ув'язненні можна зробити висновок, що котирувальні ціни завдяки значній концентрації попиту і пропозиції в біржовому процесі стають об'єктивним показником стану ринку і одночасно чинником подальшої зміни структури виробництва.

5. БІРЖОВІ ОПЕРАЦІЇ

На існуючих в світі товарних біржах активно функціонують фондові відділи. Створені такі відділи і на біржах Росії. В травні 1991 року почали здійснювати операції з цінними паперами на РТСБ і МТБ. Тому в цьому розділі будуть розглянуті фондові операції і торкнуться питання про ринок цінних паперів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: